Galla Anonima mit genezy Polski

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Monografie Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Europy Środkowo-Wschodniej
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
welesxxi

Opublikowana po raz pierwszy w 1990 r. rozprawa wznowiona teraz przez Instytut nie zawiera zasadniczych zmian w stosunku do pierwszej edycji. Dotyczy obszernego i złożonego zagadnienia „znaczenia i funkcjonowania kategorii Początków świadomości historycznej i kulturze historycznej ludzi polskiego średniowiecza”. Spis treści: Biblia - mit "archaiczny" - historia antyku (Podstawy...

Spis treści:

Biblia - mit "archaiczny" - historia antyku (Podstawy średniowiecznego obrazu dziejów)
Idee wyjściowe Gallowego mitu genezy Polski
Mit dynastyczny Przemyślidów w kronice Kosmasa
Mit dynastyczny Galla Anonima - wzorzec pogański czy wzorzec biblijny "Pierwszego Początku" Polski?
Mit dynastyczny Galla Anonima - problem spójności ideowej
"Drugi Początek" Polski - figury i spełnienia
"Restauratio Poloniae" - problem cyklów historii piastowskiej
Zakończenie
Posłowie
Literatura cytowana
Indeks osób.

źródło okładki: zdjęcie własne

„Galla Anonima mit genezy Polski” to książka par excellence interdyscyplinarna. Autor korzysta w niej z metody i zdobyczy tak historii, jak antropologii, biblistyki, religioznawstwa, indoeuropeistyki, literaturoznawstwa, filozofii i filologii łacińskiej. Choć głównym tematem jest kronika Galla Anonima, to czytelnik musi wykazać się dużą dozą cierpliwości, nim wreszcie zostanie ona postawiona w centrum uwagi. Obszerny wstęp (przeszło 60 stron!) i jeszcze obszerniejszy pierwszy rozdział dzieła (ponad 80 stron) zarysowują w sposób niezwykle interesujący problem istnienia w średniowieczu mitów historiograficznych – zwłaszcza mitu genezy – i ich genealogii. Na tych pierwszych około 150 stronach książki znajduje się całe mnóstw interesujących uwag na temat korzeni średniowiecznych tradycji: tak pogańskich vel barbarzyńskich, jak biblijnych i klasycznych.

W rozdziałach poświęconych kronice Galla Anonima oraz powstałej w podobnym czasie czeskiej kronice Kosmasa odwołuje się Autor do...

buszujący | 2017-08-16
książek: 1916