Gwiazda Prawdopodobieństwa

Wydawnictwo: Almaz
Probability Sun
20841191
Silaqui

Zbawienie czy armagedon? Na odległej planecie odkryto dziwny artefakt, który może być kluczem do ocalenia ludzkości. Ludzie prowadzą wojnę z Fallerami, Obcymi zamierzającymi unicestwić ludzką rasę, i przegrywają w niej. Artefakt to nie tylko potężna broń, lecz także coś w rodzaju kamienia z Rosetty wiodącego na wyżyny fizyki... które być może Fallerowie zdążyli już osiągnąć. Równie dobrze...

Zbawienie czy armagedon?

Na odległej planecie odkryto dziwny artefakt, który może być kluczem do ocalenia ludzkości. Ludzie prowadzą wojnę z Fallerami, Obcymi zamierzającymi unicestwić ludzką rasę, i przegrywają w niej. Artefakt to nie tylko potężna broń, lecz także coś w rodzaju kamienia z Rosetty wiodącego na wyżyny fizyki... które być może Fallerowie zdążyli już osiągnąć. Równie dobrze artefakt może się okazać maszyną zniszczenia, która rozerwie materię Wszechświata.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-almaz.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-almaz.pl

Dziwnym przypadkiem wygrałam tę książkę :D Jestem bardzo z siebie dumna z tego powodu, ponieważ ujrzałam dzięki niej inny świat. I to dosłownie. Książka ta, typu science fiction, opowiada o podróżach międzygalaktycznych za pomocą czarnych dziur i innych portali galaktycznych. Strasznie skomplikowana i 'zamotana' książka. Bardzo inteligentna i wymagająca specjalistycznej wiedzy dotyczącej fizyki, biologii i przyszłościowej wojskowości. Ludzie, którzy osiedlili się na Marsie prowadzą wojnę z innym gatunkiem - Fallerami. Na nieszczęście, ludzkość przegrywa i musi wykombinować coś aby role się odwróciły. W związku z tym wyruszają w kolejną wyprawę w poszukiwaniu tajemniczego artefaktu, który...
na pewno im pomoże. Jak? To już za dużo bym napisała.
Bardzo dobra książka dla wytrwałych intelektualistów, cichych wielbicieli fizyki i kochanków science fiction. Polecam jednak zacząć od części pierwszej :)

Wilma | 2015-02-13

Tom drugi jeszcze lepszy od tomu pierwszego!

Miroslaw Kowalski | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 listopada 2013

Kolejna odsłona cyklu, w której wracają bohaterowie z części poprzedniej oraz wkracza trochę nowych postaci. Powieść jest wyraźnym przystankiem łączącym wstęp z zakończeniem cyklu, prezentuje nieco bliżej głównego wroga ludzkości, dodaje nieco nowinek w kwestii tajemniczego ustrojstwa znalezionego na Świecie, szkicowo kreśli obraz społeczeństwa, które musi samo się zrekonstruować gdy zostaje pozbawione podstaw swojego funkcjonowania. Podobnie jak w części pierwszej i tu pojawia się sporo ciekawych zarysów pomysłów które nie są specjalnie dogłębnie traktowane. Akcja też nie powala tempem wiec książkę czyta się owszem całkiem przyjemnie ale niezbyt prędko :)

Beata | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Oddziaływanie podstawowe numer pięć

Nancy Kress w „Gwieździe prawdopodobieństwa”, drugim tomie trylogii "Prawdopodobieństwo" zabiera czytelników na misję naukowo-badawczą i jednocześnie na przesłuchanie pierwszego Fallera ujętego żywcem w historii konfliktu z Obcymi. Przedstawieniu obu wątków w zasadzie nie można wiele zarzucić, przebieg wydarzeń jest prawdopodobny, a część „science” w zakresie nowej teorii dotyczącej tytułowego prawdopodobieństwa odwzorowana sugestywnie i elegancko, tzn. zaproponowane przez autorkę wyjaśnienie naukowe ładnie dopasowuje się do znanych i udowodnionych teorii (oczywiście, w tym zakresie, który jestem w stanie ocenić).
Moje wątpliwości, z całkiem głośno wybrzmiewającą nutką niedowierzania, wzbudził natomiast fakt, że wspomniane wydarzenia zachodzą podczas jednej misji i uczestniczą w nich te same postaci. Nie jest to bynajmniej wynikiem rozwoju akcji – misja od samego początku została tak zaplanowana przez organizatorów, czyli Radę Obrony Sojuszu...

ketyow | 2014-01-03

Będzie krótko, bo ciężko coś powiedzieć bez odwołania się do pierwszego tomu, a nie chcę go zaspoilerować. W pierwszych chwilach czytania zdawało mi się, że drugi tom jest gorszy, kolejna akcja na Świecie, co może się takiego wydarzyć? A jednak okazuje się, że może. Dochodzi do kontaktu z Fallerami, a w wyniku ingerencji Ziemian, dochodzi także do diametralnej zmiany sytuacji na Świecie...

Nie ma co zdradzać szczegółów, myślę że ktoś, kto sięgnął po pierwszy tom, chwyci i za drugi, a jeśli ktoś się waha to mogę śmiało powiedzieć: warto. Jest lepszy od pierwszego, pojawia się sporo ciekawych teorii z fizyki kwantowej, może nie będą już tak zrozumiałe dla każdego jak te z tomu pierwszego, ale powinny być przyswajalne dla osób, które mają choć podstawy z fizyki, albo interesują się tą jej częścią, która jest nieodłącznym elementem kosmicznego SF. Wstawki naukowe zasługują na duży plus, to nie puste wymysły autorki, a wprowadzone w fabułę faktycznie istniejące, poważne i ciekawe...

Silaqui | 2013-01-07
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Nancy Kress udało się uniknąć czegoś, co jest zazwyczaj bolączką autorów trylogii: jej drugi tom nie jest tylko przejściem między początkiem a końcem historii. Jest za to całkowicie nową powieścią, która zaspokajając pewne niedosyty powstałe podczas czytania Księżyca i zaostrzając apetyt na zwieńczenie serii posiada też wątki nadające historii głębi.
Cała recenzja dostępna tutaj: http://adanbareth.blogspot.com/2013/01/gwiazda-prawdopodobienstwa-nancy-kress.html

MarZachar | 2018-02-14
Na półkach: 2018, MOBI, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2018

Dalsze losy bohaterów tomu pierwszego trylogii. Spokojna akcja, pogłębione portrety psychologiczne, nawiązania do przyszłości religii i związku między władzą a nauką. Piszę tą opinię po przeczytaniu tomu 3 więc polecam. Przed tomem 3 miałem mieszane uczucia ;).

RoodyTheBill | 2017-06-18

Książka nie jest zła, rozczarowujące jest odjęcie starych udanych głównych bohaterów. Niektórzy nowi nie są do końca udani, fabuła nie jest równie ciekawa co poprzednio, jednak wątek na planecie daje radę, natomiast ten o próbie kontaktu z Fallerami dał ciała jak nic. Można przeczytać, lecz przygodę z uniwersum Prawdopodobieństwa najlepiej zakończyć na pierwszej części.

zuzankawes | 2013-01-09

Jeżeli czytałeś pierwszy tom „Prawdopodobieństwa” Nancy Kress, założę się, że „Gwiazda prawdopodobieństwa” jest książką, na którą wyczekiwałeś z utęsknieniem. Idę też o zakład, że przeczytasz ją w oka mgnieniu, na jednym wdechu i kolejny raz popadniesz w ogromną tęsknotę i zniecierpliwienie, kiedy pojawi się tom trzeci cyklu.
Jeśli jednak nie czekałeś na „Gwiazdę…”, oznacza to, że masz trochę do nadrobienia, a im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla ciebie, bo ta space opera warta jest grzechu!
Jak każda porządna powieść fantastyczno-naukowa, „Gwiazda prawdopodobieństwa” zawiera mnóstwo informacji z zakresu fizyki. Nie dziwi więc (zwłaszcza po lekturze książki), że wstęp do bookazine’a napisał doktor fizyki, tłumacząc niektóre zawiłe zagadnienia laikom takim jak ja (choć w moim przypadku pojawiła się jeszcze większa pustka w głowie po przeczytaniu jego wstępu i jeszcze większe przeświadczenie, że nauki ścisłe są dla mnie terra incognita). Utwierdziłam się jednak w przekonaniu, że w...

Tymoteusz | 2013-09-10

Nieco inna niż pierwszy tom cyklu, ale też niezła, trochę bardziej space operowa. Więcej tutaj: http://shadowmage.nast.pl/2013/09/klasyczna-space-opera-z-naukowa-dusza/