Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0209-9
Międzyzdroje, okres powojenny
Ewa

"Homunculus z tryptyku" jest debiutem literackim Britty Wuttke, mieszkanki Międzyzdrojów, lekarki. Powieść ukazuje dramatyczny proces wrastania Niemki z urodzenia w społeczność polską. Bohaterka i narratorka powieści raz podjąwszy świadomą decyzję o swej przynależności do narodu polskiego, ustawicznie ją potwierdza, uzasadnia historycznie i moralnie, patrzy na świat i jego problemy z punktu widzenia tej swojej decyzji. Powieść nieustannie prowokuje intelekt i świadomość etyczną czytelnika; stanowi interesujący dokument historyczno-obyczajowy naszych czasów. Jej akcja obejmuje całe powojenne trzydziestolecie, a rozpoczyna się już po wojnie na Pomorzu Szczecińskim. "Homunculus z tryptyku" otrzymał II nagrodę na Szczecińskim Konkursie Literackim w 1975 roku.

źródło opisu: wewnętrzna strona okładki

źródło okładki: źródło własne

Ewa | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Trudna i męcząca książka. Trud niezgody na obłudę i hipokryzję na tle dzieciństwa w powojennej rzeczywistości małego nadmorskiego miasteczka.
Warto poznać biografię autorki, która częściowo ukazała w Homunculusie swoje losy. Dzieciństwo w niemieckiej rodzinie i polskiej rzeczywistości, niezrozumienie wśród najbliższych i rówieśników. Losy bohaterki plotą się wciąż pod prąd głównego nurtu, ona jednak uporczywie i często maniakalnie nie ulega otaczającej rzeczywistości najpierw powojennej potem socjalistycznej i wciąż walczy.
Homunculus jest jedną z tych uniwersalnych książek, które można odczytywać na różnych poziomach, warto ją czytać szczególnie w ciekawych czasach.

Kidaya | 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017