Zażyłość kulturowa. Poetyka społeczna w państwie narodowym

Tłumaczenie: Michał Buchowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cultura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Cultural Intimacy. Social Poetics in the Nation-State
978-83-233-2391-4
antropologia, etnografia

Antropolog Michael Herzfeld bada ideę „zażyłości kulturowej” – paradoks, który pojawia się wtedy, gdy niektórzy obywatele odrzucają usankcjonowane przez państwo normy kulturowe i prawne, niemniej w czasach kryzysu okazują się jego najbardziej lojalnymi obywatelami. Wykorzystuje pojęcie „poetyka społeczna”, by określić zarysy zażyłości kulturowej przez prześledzenie podziałów między oficjalnymi wzorami kultury narodowej a doświadczeniem zwykłych obywateli. Herzfeld odsłania te napięcia, stosując termin „nostalgia strukturalna”, polegający na użyciu wyobrażeń o utraconej doskonałości w celu wytłumaczenia pożałowania godnego stanu współczesnego świata, a zwłaszcza konieczności narzucania przepisów prawnych i oporu wobec nich.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2007

źródło okładki: http://www.wuj.pl