Droga do antropologii. Między doświadczeniem a teorią

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cultura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
A Passage to Anthropology: Between Experience and Theory
978-83-233-2449-2
antropologia, etnografia

Postmodernistyczna krytyka obiektywizmu, realizmu i esencjalizmu dość mocno wstrząsnęła fundamentami antropologii i tym samym postawiła pod znakiem zapytania zasadność badania „obcych”. Książka Kirsten Hastrup – odpierając tę krytykę i wprowadzając ją w centrum współczesnej antropologicznej debaty – porusza zarazem główne teoretyczne problemy antropologii, co sprawia, że jest interesująca dla przedstawicieli nauk społecznych, a także innych dziedzin humanistyki. Zawarty w pracy wyraźny postulat odnowienia i naukowego ożywienia antropologii poparty jest licznymi odwołaniami zarówno do dyskusji prowadzonych przez europejskich i amerykańskich antropologów, jak i do niedawnych osiągnięć teorii lingwistycznej oraz najnowszej filozofii amerykańskiej.

Choć praca dotyczy głównie zagadnień teoretycznych, autorka ilustruje swój wywód odniesieniami do własnych badań terenowych na Islandii.

Droga do antropologii zainteresuje zarówno antropologów, socjologów i kulturoznawców, jak i studentów tych dyscyplin.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008

źródło okładki: http://www.wuj.pl

Zone | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Jak podręcznik metodologiczny, książka Kirsten Hastrup jest świetna.
Nie jest to sucha teoria, poparta została wieloma
faktami z terenu, co sprawia, że książka ta zyskuje na wartości.
Wykorzystuje przy pisaniu wielu prac,
cenna szczególnie ze względu na nowe spojrzenie na antropologię,
odniesienie do socjologicznej teorii Goffmana, czy Antropologii ciała.
Polecam!

hagne | 2017-09-28