Sami swoi

Wydawnictwo: Bauer
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wkp

Jest to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał Pawlaków pole na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa.

źródło opisu: http://www.filmweb.pl/Sami.Swoi/descs

Wkp | 2012-12-06

Kolekcja kultowych komedii PRLu, to rzecz niezwykłą. Wspaniały zbiór najlepszych komedii sentymentalnego dla wielu okresu a zarazem fascynujące książki pozwalające spojrzeć na historię tamtego okresu bez różowych okularów propagandy. Autor wspaniale bowiem opisuje w nich nie tylko ciekawostki związane z produkcją filmu, ale przede wszystkim historię okresu przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich analizując sytuację polityczną, genezę legend i historię kresowiaków.

Po prostu wspaniała lektura.

Co sie zaś tyczy filmu - zna go chyba każdy, więc nie muszę chyba o nim pisać. Kto widział, ma wyrobiony już własny pogląd, kto nie oglądał (są tacy?) musi zobaczyć koniecznie i to jak najszybciej. Ze swej strony dodam tylko, że to mój ukochany polski film, cudownie sentymentalny obraz, który oglądałem niezliczoną ilość razy i chętnie wracam do niego raz za razem. Rzecz nie tylko kultowa, ale ponad wszystko nieśmiertelna.

Książka: 10
Film: 10