Mozaika Parsifala

978-83-7659-525-2
mozaika, Parsifal, CIA, Costa Brava
Robert

Inne wydania

Hiszpania, odludna plaża na wybrzeżu Costa Brava. Agent amerykańskiego wywiadu Michael Havelock jest świadkiem brutalnej egzekucji wykonanej na jego partnerce życiowej, agentce CIA, Jennie Karas. Karas została zdemaskowana jako sowiecki szpieg, a Departament Stanu wydał rozkaz jej likwidacji. Śmierć ukochanej wstrząsa Michaelem do tego stopnia, że decyduje się odejść ze służby. Wyrusza do Europy w sentymentalną podróż po własnej przeszłości. W Rzymie przeżyje szok: na peronie głównego dworca kolejowego dostrzega kobietę przypominającą do złudzenia Jennę. Czy śmierć dziewczyny była jedynie wyjątkowo realistyczną mistyfikacją? A jeśli tak – dlaczego ją zorganizowano? Michael – niepewny, kto jest jego wrogiem, a kto sojusznikiem – nie ustaje w wysiłkach, by odnaleźć Jennę i dotrzeć do prawdy o rzekomej egzekucji. Próbują mu to uniemożliwić wyszkoleni zabójcy, zarówno amerykańscy, jak i sowieccy. Wydarzenia na Costa Brava stanowią fragment globalnej intrygi. Stoi za nią tajemniczy osobnik, któremu nadano kryptonim „Parsifal”. Światu grozi gigantyczny konflikt nuklearny, a w rękach Havelocka zbiegają się wszystkie nici misternie utkanej pajęczyny zdrady...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

gwiazdka | 2013-08-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

„Mozaika Parsifala” to kolejna już książka Ludluma którą czyta się z dużą przyjemnością, a od połowy wprost jednym tchem. Michael, główna postać, to typowy bohater powieści tego pisarza. Działa sam, przynajmniej do czasu pojawienia się pięknej kobiety (nie chcę zdradzać, kim ona jest). Jest oczywiście agentem i walczy ze spiskiem mającym na celu zagładę świata, czy przynajmniej istniejącego porządku. Akcja toczy się bardzo szybko, chociaż muszę dodać, że Ludlum jest mistrzem szczegółów; mnie one jednak nie przeszkadzają, lubię jego dokładność i obrazowość. Trupy, rzecz jasna, padają często, że na podstawie powieści Ludluma można dojść do wniosku, że najbardziej zarażeni wyginięciem w USA są urzędnicy Białego Domu. Tego złego autor wskazuje już na początku, ale personalia samego Parsifala poznajemy dopiero na ostatnich stronach, chociaż muszę przyznać, że tych ostatnich domyśliłam się już wcześniej.

Roman Dłużniewski | 2016-12-01

Świetna powieść Ludluma. Tą książką zamknął usta wszelkim krytykom wątpiącym w jego talent. Rewelacyjnie poprowadzona misterna intryga. Warto!!!

Kucharz | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Niestety ale zawiodłem się na tej książce. Spodziewałem się wartkiej akcji, zwrotów akcji i nieustanne palpitacje serca. Obawiałem się objętości i nie były to obawy bezpodstawne. Książka bardzo długo się rozkręca. Nie byłem w stanie doczytać jej do końca.

Whoresbane | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Ci co znają moje recenzje przewrócą oczami. "Znów będzie się podniecał, znów będzie pisał o klasycznej powieści szpiegowskiej, znów będzie wychwalał Ludluma w formie i fantastyczną powieść sensacyjną trzymającą w napięciu...". I wiecie co? Macie cholerną rację bo właśnie tym ta powieść jest!

Siedemset pięćdziesiąt dwie strony trzymające w napięciu od których ciężko się oderwać. Wspaniały klimat tajnych agentów, zakonspirowanych szpiegów i intryg z intrygami wewnątrz. W tej książce od początku nic nie jest takim jakim na starcie się wydaje, niby pozorny początkowy motyw jest częścią czegoś większego a to jest częścią czegoś jeszcze większego. Inny pisarz mógłby napisać na tej podstawie trzy powieści ale Ludlum umiał stworzyć z tego jedną wspólną całość. I mamy w końcu nasz polski akcent :)

Książka jest wspaniała i polecam gorąco dla fanów sensacji i szpiegów, jest wysoko w mym rankingu ale do Krucjaty Bourne'a a tym bardziej do arcydzieła jakim jest Testament Matarese'a jej nieco...

dzosefinn | 2011-08-28
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Ludlum pisze dobre powieści sensacyjne, jednak trzeba być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym w trakcie czytania. Nie są one lekkie, łatwe, ale z pewnością są bardzo przyjemne. Są dość trudne. niekiedy nawet męczące i uciążliwe, ale mimo tego warto się trochę pomęczyć, dla samego fantastycznego finału.
Mozaika Parsifala niewiele różni się od innych książek Ludluma. Podobny schemat można odnaleźć w innych jego powieściach. Chociaż długo ją czytałam i przyznaję, że w trakcie było dość różnie z moim zapałem i cierpliwością, jednak dotrwałam do końca i nie żałuję przeznaczonego dla tej książki czasu.
Wartka akcja, dużo zagadek i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Mimo to, Mozaika Parsifala nie jest aż tak dobra jak inne książki Ludluma, które miałam przyjemność przeczytać.
Ocena: 3+

Adam | 2013-11-10
Przeczytana: 05 marca 2011

Mozaika Parsifala jest niespodziewanie zawiła. Robert Ludlum pokazuje tutaj swój kunszt budowania napięcia i piętnowania zaskoczenia u czytelnika. Doskonale usnuta pajęczyna zdrady może szokować czytelnika!

Don_Mrozini | 2014-03-20

Wciągający thriller który z czasem trochę może wydawać się że przynudza lecz później z jeszcze większą prędkością wciąga w wir akcji. Dobrze się ją czytam.

Gośka | 2011-09-04
Przeczytana: 1999 rok

Prawdziwa mozaika.Żeby wszystko poskładać,trzeba się naprawdę skupić.Mistrzosto.

zac | 2016-07-12

Najlepsza z najlepszych - wzór w kategorii, moja ulubiona...

Tomek | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Chyba za dużo sobie po niej obiecywałem. Przez większość czasu spędzonego z tą książką zwyczajnie się nudziłem. Co prawda sam pomysł był ciekawy, ale w ogóle nieinteresujący bohaterowie, nudny romans i moim zdaniem średnia narracja spowodowały, że nie mam dobrych odczuć wobec tej pozycji. Ciesze się, że ją skończyłem i mam pewność, że do niej nie wrócę