Głosy

Wydawnictwo: Biblioteka Toposu
poezja
ŁuP

"trudno wyliczyć wszystkie cudowne wcielenia"

źródło opisu: fragment wiersza z tomiku

źródło okładki: http://www.topos.com.pl/

Monika Miniś | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jan Polkowski. Pisarz, redaktor, działacz NSZZ Solidarność, podsekretarz, prezes, przewodniczący wielu organizacji, poeta. Ceniony, lubiany, wielokrotnie nagradzany, odznaczany, słowem zasłużony dla narodu Polskiego. Pierwszy raz miałam z nim styczność podczas czytania powieści „Więzy krwi”. Opasłe tomisko, na ładnych parę dni, skutecznie odcięło moją uwagę od codziennych spraw. Czy z wierszami, będącymi niejako specjalnością autora było podobnie?

„Głosy” to zbiór osiemnastu historii, powiązanych wydarzeniami z 1970 roku. Matka, syn, ojciec, narzeczona… każde z nich przeżywa osobistą tragedię, naznaczoną piętnem śmierci, oczekiwania i żalu. Tomik jest zbudowanym ze słów pomnikiem dla zwykłych ludzi, to ich głosy towarzyszą nam podczas zgłębiania poszczególnych wierszy.

Poeta używa prostych słów, nie sili się na wydumane metafory, czy przenośnie, jednak jego frazom nie brakuje polotu, silnego nacechowania emocjami, niekoniecznie pozytywnymi. Przez całą drogę, jaką stanowią te...

Natalia | 2017-07-28
Marcelina | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 grudnia 2013
Pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

W sobotę, 16 listopada, po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej – otrzymali ją ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz. Organizatorem konkursu jest fundacja ustanowiona na mocy testamentu zmarłej w ubiegłym roku noblistki.

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

​Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W finałowej piątce znalazły się tomiki Justyny Bargielskiej, Krystyny Dąbrowskiej, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Karaska i Jana Polkowskiego.