Silent Blade

Książka jest przypisana do serii/cyklu "World of Kinsmen". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Samhain Publishing
Silent Blade
978-1-60504-574-0
Kinsmen
angielski
Bastete

Old hatreds die hard. Old love dies harder. On Meli Galdes’ home planet, the struggle for power is a bloody, full-contact sport—in business and on the battlefield. For years her lethal skills have been a valuable asset in advancing her family’s interests. She’s more than earned her right to retire, but her kinsmen have one last favor to ask. Kill the man who ruined her life. Celino...

Old hatreds die hard. Old love dies harder.

Kill the man who ruined her life.

Celino Carvanna’s razor-sharp business acumen—and skills with a blade—won him the freedom to do as he pleases. There’s only one thing he can’t seem to control—his reaction to the mysterious woman who tantalizes his senses. Her eyes alone set his blood simmering, stirring ridiculous adolescent fantasies about breasts and honey. With a few words she dissects his soul. Who is she? And how does she slide so easily under his well-guarded skin?

It’s almost too easy to draw Celino within the kill zone. Meli plans to revel in him. Drink him in. Wring every drop of pleasure out of every moment.

And when she’s sure he belongs to her, she will finally repay a decade’s worth of pain—in a single, brutal dose of reality.

źródło opisu: Samhain Publishing, Ltd., 2009

źródło okładki: www.samhainpublishing.com

daria | 2014-12-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Czytając opis, już jakiś czas temu, spodziewałam się byle czego. Ależ się myliłam. Bohaterowie wyraziści, od razu trafiają do serca. Cały świat bardzo ciekawy, choć pobierznie opisany i tak intryguje, a pokazana historia wciąga.

Winter | 2015-06-29

Sympatyczne opowiadanie - klasyczny romans, może nie paranormalny, raczej SF, ale i tak dobry.
Bardzo ciekawie zarysowany nowy świat. Pomimo krótkiej formy, jaką jest opowiadanie, czytelnik dostaje sporo informacji. Jedyne czego żałuję, to że jest tego tak mało. Chciałabym więcej:)

Dzika_Róża | 2015-07-31
Przeczytana: 27 lipca 2015

Pani Andrews mogła z tego wątku zrobić całą serię i to całkiem niezłą :)

Ilona | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017