Assassin's Creed: Porzuceni

Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Cykl: Assassin''s Creed (tom 5)
Wydawnictwo: Insignis
Assassin's Creed: Forsaken
Sarah

Jestem doskonałym szermierzem. I nieobce jest mi zadawanie śmierci. Nie czerpię z niego przyjemności. Mam do tego po prostu wrodzoną łatwość. Londyn, rok 1735. Haythama Kenwaya szkolono w posługiwaniu się mieczem, odkąd tylko był w stanie go unieść. Kiedy jego rodzinny dom zostaje zaatakowany, a uzbrojeni napastnicy mordują mu ojca i uprowadzają siostrę, Haytham broni go w jedyny znany mu...

Londyn, rok 1735. Haythama Kenwaya szkolono w posługiwaniu się mieczem, odkąd tylko był w stanie go unieść. Kiedy jego rodzinny dom zostaje zaatakowany, a uzbrojeni napastnicy mordują mu ojca i uprowadzają siostrę, Haytham broni go w jedyny znany mu sposób: zabija.

Straciwszy rodzinę trafia pod opiekę tajemniczego nauczyciela, który szkoli go na śmiertelnie groźnego zabójcę. Pałający żądzą zemsty Haytham rusza szukać winnych, nie ufając nikomu i kwestionując wszystko, co dotąd mu wpojono.

Pośród spisków i zdrad zostaje wciągnięty w odwieczne zmagania między Asasynami i Templariuszami.

źródło opisu: http://zakon-ac.info/newsy-n-989-Powiesc-Assassins...(?)

źródło okładki: http://zakon-ac.info/newsy-n-1063-Ksiazka-Assassin...»

Marcin | 2018-01-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Spodziewałem się czegoś innego, nie znaczy to jednak że się zawiodłem. Książka odbiega od scenariusza gry. Opsana jest z perspektywy templariusza Haythama, mistrza zakonu syna asasyna. Ciekawe przygody, pełno akcji i jak zwykle nie brakuje scen walki.

Anna | 2016-10-27
Przeczytana: 23 października 2016

Historia Haythama E. Kenwaya spisana na kartach prowadzonego przez niego dziennika życia. Dziennika, który czyta (jak my) jego syn, co stanowi sprytny zabieg konstrukcji powieści.
Historia ciekawa, wciągająca, pełna przygód, ale też refleksji nad dokonanymi wyborami.
Po raz pierwszy w serii poznajemy świat "od strony" Templariuszy, którzy zyskują coś więcej, niż tylko miano wrogów Asasynów.
Polecam!

DonSzabla | 2013-10-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013, Posiadam
Przeczytana: 13 października 2013

Nigdy bym nie pomyślał, że książki na podstawie gry komputerowej tak mnie wciągną. Sięgam po kolejne tomy serii i wciąż mi mało! Zatraciłem się w konflikcie asasynów i templariuszy do reszty.
Oliver Bowden napisał powieść, która wciąga, intryguje i zarazem zachwyca. Czytając "Assassin's Creed-Porzuceni" bawiłem się naprawdę świetnie.
Do największych plusów tej książki śmiało można zaliczyć fabułę, głównych bohaterów i wartką akcję. W tej części akcja przeniesie nas w zupełnie inne rejony i epokę. Po poprzednich częściach to fajna odskocznia. Zwiedzimy nowe fascynujące miejsca i poznamy równie intrygujących bohaterów co w poprzednich tomach.
Jestem przekonany, że każdy kto sięgnie po powieść z cyklu Assassin's Creed nie będzie się nudził.

Historia Haythama Kenywaya intryguje już od pierwszych stron. Warto uczestniczyć w tak wspaniałej przygodzie. Polecam!

9/10

Adrian | 2015-10-21
Przeczytana: 20 października 2015

Przyznam szczerze, że spodziewałem się kopiuj-wklej z gry, ale byłem mile zaskoczony. Świetnym pomysłem było pisanie z perspektywy Haythama.

Pablos | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 03 października 2013

Trzecia część gry Assassin’s Creed z pewnością nie dorównywała części drugiej, jednak w warstwie fabularnej pojawił się pewien interesujący smaczek. Otóż granica między Asasynami i Templariuszami zaczęła się zacierać, co więcej, bohater - przecież Asasyn - był postacią miałką a nawet żenującą, z kolei jego oponent - Templariusz - był bardzo interesujący. I tylko dlatego kupiłem książkę, że dotyczyć miała właśnie owego Templariusza: Haythama Kenywaya.

I nawet przez pierwszych parędziesiąt stron bawiłem się znośnie, przyznam to szczerze. Potem jednak stare prawo, mówiące że książka na podstawie filmu lub będąca uzupełnieniem gry z reguły jest słaba stało się faktem. Liczyłem na rozwinięcie, wytłumaczenie skąd Haytham stał się takim “praktycznym” człowiekiem, pozbawionym tego okropnego idealizmu, jaki cechował Connora. Niestety sposób przedstawienia historii zamiast pozwolić mi cieszyć się interesującą historią powodował, że coraz częściej łapałem się za głowę. Jest tu tak wiele...

Bartłomiej Zuławnik | 2013-06-27
Przeczytana: 01 lipca 2013

Poprzednie książki Pana Bowden'a były typowymi kopiami tego co mogliśmy ujrzeć przed telewizorami/monitorami. "Porzuceni" odchodzą od tego schematu i otrzymujemy bardzo dobrą powieść o ojcu głównego bohatera trzeciej części gry, wątki lekko zarysowane w produkcji Ubisoftu są tu dużo bardziej rozwinięte przez co znajdujemy dodatkowe smaczki. Dziennik ojca Connora, bo z takiej perspektywy jest ta powieść, pokazuje jak trudy życia ukształtowały go i zaczynamy jeszcze bardziej rozumieć zacierającą się granice między Templariuszami a Assassynami i że nic nie jest czarne albo białe. Polecam wszystkim fanom serii sięgnięcie po tą pozycję aby powiększyć wiedzę o uniwersum Assassynów.

Pyza07 | 2013-07-12

Wiem, wiem.. Nie powinnam tego robić- czytać ostatnią książkę serii jako pierwszą. Ale tak bardzo nie mogłam się powstrzymać! ,,Assassin's Creed'' wszyscy znają zapewne dzięki grze, która przez długi czas królowała na pierwszych miejscach bestsellerów. Niewiele osób jednak wie, że gra ma również swoją wersję papierową. Oto zaskoczenie. Owszem ma! Książka to nie lada gratka dla wielkiego fana całej serii. Nie powiem- gra warta świeczki. Zacznijmy jednak od początku..
Oderwijcie się na chwilę od swoich zadań. Oczyśćcie umysły i posłużcie się swoją wyobraźnią. Rok 1735, Londyn. Mały chłopiec- Haytham Kenway dostaje do ręki miecz i choć ledwo go utrzymuje, jest szkolony po to, aby zabijać. Pewnego dnia na jego rodzinny dom napadają uzbrojeni napastnicy. Mordują mu ojca i porywają siostrę. W jednej chwili traci wszystko- dom i rodzinę. Nie ma już nic do stracenia, więc rusza w poszukiwaniu winnych, nie ufając nikomu i kwestionując wszystko, co dotąd mu wpojono. Chcąc czy nie chcąc...

Hrosskar | 2015-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Porzuceni są inspirowani fabułą z gry komputerowej Assassin's Creed III wydanej w 2012 roku, jednak nie opowiadają w odróżnieniu do poprzednich części cyklu, fabuły gry. Książka opowiada o losach Haytham'a Kenway'a, syna zamożnej rodziny żyjącej w Londynie w latach 50-tych XVIII wieku. Szkoli się on we władaniu szpadą, uczy samodzielnego myślenia oraz zdobywa wszechstronną wiedzę.
Jednak jego spokojne życie nie trwa długo, już jako młody człowiek zostaje wplątany w wojnę pomiędzy asasynami a templariuszami. Za jego sprawą poznamy bliżej XVIII wieczny Londyn, Europę a także Stany Zjednoczone w najciekawszym według mnie momencie - tuż przed i w trakcie wojny o niepodległość. Czytając Porzuconych możemy lepiej poznać losy Haytham'a, ojca głównego bohatera Connora, w którego wcielamy się w grze Assassin's Creed III.

Pomimo ciekawej fabuły mam kilka zastrzeżeń do książki:
1) Zbyt krótkie opisy. Miejscami ma się wrażenie, że wiemy, gdzie jesteśmy, ale nie jak wygląda to miejsce oprócz...

Gaja | 2014-12-29
Na półkach: Papierowa, Przeczytane, PORAŻKA

Ojjjjj...co tu dużo pisać. Pomysł fajny, wykonanie jak dla mnie złe. Nudnie, męcząco i zajeżdża flakami z olejem ;/. Zawiodłam się ponieważ poprzednie tom były rewelacyjne i z tak wysokich ocen do niziutkiej :(. Fabuła mnie nie porwała, a wręcz zmaltretowała.

LEGOMANIAK | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książka

Zdecydowanie najlepsza część z serii. Wciągająca, interesująca, jednak bez takiego większego wyrazu. Jeśli ktoś już chce czytać Assassiny to powinien zacząć od lektury tego właśnie tomu. Nie jest zła, jednak do wybitnej pozycji dużo jej brakuje.