Transgresja

Wydawnictwo: Jirafa Roja
powieść, opowiadanie

Transgresja" to druga powieść Michała Dąbrowskiego. Zwykle właśnie druga książka określa autora, ale w tym przypadku tak nie jest, bo książki Dąbrowskiego zbyt różnią się od siebie. Pierwsza, autobiograficzna "Dłoń", to realistyczna opowieść o byciu innym, samotności i potrzebie zaakceptowania rzeczywistości. "Transgresja" też opowiada o samotności, ale w tej powieści istniejące przenika się z...

"Transgresja" też opowiada o samotności, ale w tej powieści istniejące przenika się z nieistniejącym, rzeczywiste z nierzeczywistym. To książka o miłości, utracie, niemożności odnalezienia siebie w zbyt wielu możliwych światach. Młodzieńcza, ale równocześnie dojrzała i głęboka. Inna od typowej "produkcji" literackiej. Na pewno warta polecenia.
Marek Ławrynowicz

źródło opisu: http://jirafaroja.pl

źródło okładki: http://jirafaroja.pl

książek: 2002
Katee | 2013-03-08
Przeczytana: marzec 2013

Michał Dąbrowski zadebiutował przychylnie przyjętą przez krytyków powieścią „Dłoń”. Niedawno wydawnictwo Jirafa Roja wydało drugą z kolei książkę znakomicie zapowiadającego się polskiego pisarza pt. „Transgresja”

Transgresja - w psychologii i filozofii, przekraczanie granic biologii, osobowości granic społecznych oraz norm społecznych.*

Głównym bohaterem utworu jest nieznany nam z imienia młody mężczyzna. Wkraczamy do jego życia w dość niezwykłym momencie, po bolesnym rozstaniu z długoletnią partnerką i śmierci najlepszego przyjaciela próbuje stworzyć nowy związek, odciąć się od przeszłości i zacząć żyć pełnią normalnego życia. Niestety nie okazuje się to takie proste. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, a bohater nie stroniąc od imprez, alkoholu, narkotyków, przemocy i przypadkowego seksu wpada w dość nieciekawe towarzystwo. W tym momencie pojawia się niespodziewany gość, który próbuje nakłonić przyjaciele do powrotu na dobrą drogę, uświadamiając mu w jakim świecie iluzji...

Bagienna | 2015-01-31
Przeczytana: 12 stycznia 2015