Pojedynek

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Поединок
klasyka

Całą niemal młodość, bo czternaście lat życia, Kuprin spędził w wojsku. Wydany w roku 1905 "Pojedynek", który w pewnym sensie jest utworem autobiograficznym, wywołał istną burzę w społeczeństwie rosyjskim. Dramat porucznika Romaszowa, systematyczne łamanie jego indywidualności przez dyscyplinę i dryl wojskowy, bunt wewnętrzny przeciwko płyciźnie życia oficerskiego, przeciwko przestarzałym...

Dramat porucznika Romaszowa, systematyczne łamanie jego indywidualności przez dyscyplinę i dryl wojskowy, bunt wewnętrzny przeciwko płyciźnie życia oficerskiego, przeciwko przestarzałym "kodeksom honorowym". wreszcie bezsensowna śmierć w pojedynku pozostawiają wstrząsające, niezatarte wrażenie.

źródło opisu: Czytelnik, 1960

źródło okładki: zdjęcie autorskie