Pomiędzy

978-83-89133-78-6
powieść polska
literatura piękna
jagarkar

Intrygująca, momentami nieodparcie śmieszna lektura. O ludziach i ich poplątanych relacjach ze sobą i wszystkim, z czym można wejść w relacje – guziczkiem, niedopałkiem w bibułce, drugim człowiekiem czy wielką dynią.
Celne, zwięzłe, świetnie spointowane opowiadania Anny Onichimowskiej niepokoją, balansując na cienkiej granicy pomiędzy tym, co „normalne”, a tym, co już niekoniecznie.

źródło opisu: Agencja Edytorska Ezop, 2012

źródło okładki: http://ezop.com.pl/dla-doroslych1,produkt,pomiedzy

Multikasia | 2019-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 30 maja 2019

Ciekawy zbiór opowiadań, wciągające, napisane przystępnym językiem.

skolsiwo | 2019-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2019

"Pomiędzy" wierszami znaleźć można wiele, wiele również trzeba się domyślić.

Anna Onichimowska w swoim "opowiastkowym" zbiorze (gdyż, de facto jest to zlepek w najmniejszym stopniu ze sobą niepowiązanych wycinków z życia wielu anonimowych bohaterów) ukazuje, jak wiele kryje się za - z pozoru - błahymi sprawami codziennymi zwykłych ludzi, a które na pierwszy rzut oka w ogóle widoczne nie są.

Autorka, pomiędzy wierszami ukazuje rzeczy codzienne, które dla czytelnika nabierają takiego znaczenia, iż on sam zaczyna się nad nimi zastanawiać oraz sprawdza, czy to samo dzieje się w jego życiu. Hipokryzja jest jedną z takich rzeczy.

Zbiór "Pomiędzy" w świetny oraz przystępny sposób ukazuje życie każdego z nas. Życie, które składa się z pojedynczych historii. Trzeba spojrzeć na nie z dystansu, aby ujrzeć jak głębokie mogą mieć znaczenie, oraz jak wielce mogą wpływać na nasze postępowanie.

Niemalże każda z opowiastek jest równie ciekawa, choć jak to bywa w zbiorach, zdarzają się i te...

Ari_saan | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Książkę kupiłam przypadkiem, wydobywszy z wielkiego kosza w jakimś większym markecie - ot wydała się interesująca, potem odłożyłam na półkę, gdzie spędziła kilka miesięcy i sięgnęłam po nią ponownie dopiero niedawno. Z jednej strony żałuję, ponieważ jest ona prawdziwym skarbem; z drugiej strony, z tego samego powodu, cieszę się, że zrobiłam to dopiero po jakimś czasie, ponieważ teraz, kiedy na dworze szaro i smutno, bardzo pasowała do mojego nastroju i zdecydowanie go poprawiła swoim spokojnym i refleksyjnym charakterem.
Jedne opowiadania przypadły mi do gustu mniej, inne bardziej, wszystkie jednak oceniam jako rewelacyjne. Czytając, nie mogłam odpędzić myśli, że forma kreowania świata i bohaterów przypomina mi opowiadania Murakamiego. Pogranicze fantazji i rzeczywistości, odrobinę lub bardzo absurdalne sytuacje - całkowicie moje klimaty. Czytałam dość długo, ale to zdecydowanie utwory, którym należy poświęcić trochę czasu, przemyśleć i podelektować się nimi. Brak imion, nazwisk i...

| 2015-12-31
Przeczytana: 24 grudnia 2015

W tej książce znajdziecie ciekawe, śmieszne opowiadania. W żaden sposób się one ze sobą nie wiążą. Można je czytać o dowolnej porze dnia i nocy. Czasem dają do myślenia, znowu innym razem są przerażające.
Pani Anna w swojej powieści przedstawiła nam różne skrajne sytuacje życiowe, które mogą dotknąć każdego z nas. Gorąco polecam! :)

Mary | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Każdy z nas ma jakąś historię, każdy z nas mógłby być bohaterem opowiadania w tej książce, dlatego może ta książka jest tak dobra.

magia78 | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2014

153/2014

aknah | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2015

Zbiór opowiadań.
o ludziach. o ludziach, którzy początkowo wydają się całkowicie przeciętni, standardowi, normalni, aby nagle zaskoczyć nas swą niesamowitością i oderwaniem od rzeczywistości. niezwykli, czasem przerysowani, a czasem wręcz zbyt bliscy opisowi nas tudzież naszych znajomych.
ciekawą formę mają zakończenia opowiadań - raczeń nie są zaskakujące (zwłaszcza w zestawieniu z całością, która to raczej może zaskoczyć), nagłe ani nie niosą morału. po prostu są. życiowe. tak samo jak Ci zwykli niezwykli bohaterowie.

Bookeriada | 2014-12-12
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Starannie wydany tomik opowiadań Anny Onichimowskiej pt. Pomiędzy to podróż po świecie, w którym codzienność, banalne gesty i słowa przenikają się z elementami niesamowitymi, czasem nawet groteskowymi. Na pozór zwykłe historie w pewnym momencie zyskują zaskakujące rysy: odwołują się do pewnych archetypów lub też wkraczają w dziedzinę psychologii. I choć nie zawsze można mówić o wyrazistej puencie, to dzięki temu stają się bardziej prawdopodobne (bo w życiu też rozmaicie bywa), ponadto zmuszają do wysiłku intelektualnego również czytelnika.

Świat wykreowany przez autorkę zaludniają zwykli-niezwykli bohaterowie, których łączy silnie zaznaczona anonimowość (są określani tylko płcią) oraz dość oryginalne postrzeganie rzeczywistości, wpływające na ich marzenia, problemy czy refleksje. W dwudziestu krótkich opowiadaniach mamy okazję poznać m.in.: kobietę i jej dziecko od urodzenia obdarzone wąsami, dziewczynę, w której domu pojawiły się niespodziewanie słonie, czy też mężczyznę i jego –...

elpajaro | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Krótkie opowiadania, związane z różnorodną tematyką. Wydaje mi się, że można do nich wrócić za jakiś czas ponownie, aby bardziej się wgłębić w te opowiadania, które w danej chwili odpowiadają temu co się dzieje w naszym życiu. Ciekawe, niebanalne elementy zastosowane przez autorkę wzmagają zaskoczenie czytelnika. Swoją drogą bardzo spodobała mi się grafika wewnątrz książki.

boring | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Annę Onichimowską kojarzę głównie z lektur młodzieżowych i dziecięcych. Przez przypadek w swojej ukochanej bibliotece trafiłam jednak na zbiór jej opowiadań, zupełnie nie do dzieci skierowany.

W "Pomiędzy" znajdziecie króciutkie opowiadania. Napisane prostym językiem, bardzo obiektywnie sytuacje z życia różnych ludzi. Niektóre zupełnie zwyczajne, obrazy relacji. Ale niektóre ocierające się miejscami o absurd, lekko surrelistyczne. Już pierwsza historia - o kobiecie, której urodziło się dziecko z wąsami - daje sygnał, iż nie będzie do końca typowo.

Czytałam je na raty, żeby móc każdą z nich spokojnie przyjąć i poukładać w głowie. Onichimowska jest wobec swoich bohaterów bezstronna, odsłania nam lekko firanki, pozwala przyglądać się ich życiu, ale nikogo nie ocenie, ani faworyzuje ani nie karci. I dlatego, choćby nie wiem jak nierracjonalne zachowania podgladamy, kończymy zawsze z poczuciem, że wszystko, co sie zadziało jest ok. Taka bezwarunkowa akceptacja. Jesteśmy ludźmi, każdy...