Pomiędzy

Wydawnictwo: EZOP Agencja Edytorska
978-83-89133-78-6
powieść polska
jagarkar

Intrygująca, momentami nieodparcie śmieszna lektura. O ludziach i ich poplątanych relacjach ze sobą i wszystkim, z czym można wejść w relacje – guziczkiem, niedopałkiem w bibułce, drugim człowiekiem czy wielką dynią.
Celne, zwięzłe, świetnie spointowane opowiadania Anny Onichimowskiej niepokoją, balansując na cienkiej granicy pomiędzy tym, co „normalne”, a tym, co już niekoniecznie.

źródło opisu: Agencja Edytorska Ezop, 2012

źródło okładki: http://ezop.com.pl/dla-doroslych1,produkt,pomiedzy

Kokos | 2012-12-16
Przeczytana: listopad 2012

"Pomiędzy" właściwie należałoby nazwać zbiorem opowiadań. Te krótkie historie nie tworzą książki, którą chciałoby się przeczytać szybko, za jednym zamachem. Trzeba się nimi w pewnym sensie delektować. Czytelnik zyskuje niezwykłą okazję, żeby w postaci migawek pooglądać czyjeś życie. Bo tak to odbieram - jako migawki z życia bohaterów, krótkie ujęcia przed i po których jest jeszcze wiele, ale to są już całkiem inne opowieści, dla których nie ma tu miejsca. Sądzę, że w odbiorze tych tekstów bardzo istotne są osobiste doświadczenia czytelnika, opowiadania zachęcają do tego, żeby przejrzeć się w ich bohaterach, zastanowić, porównać, ocenić "ja w jej sytuacji...", a nieraz także spróbować dopowiedzieć sobie ciąg dalszy - Anna Onichimowska (co zdarzało jej się również w opowiadaniach dla dzieci) chętnie pozostawia zakończenia otwarte. I właśnie z tych powodów uważam, że warto po każdym opowiadaniu zrobić sobie przerwę na refleksję. Przyznaję też, że mi po niektórych potrzebna była...

aknah | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2015

Zbiór opowiadań.
o ludziach. o ludziach, którzy początkowo wydają się całkowicie przeciętni, standardowi, normalni, aby nagle zaskoczyć nas swą niesamowitością i oderwaniem od rzeczywistości. niezwykli, czasem przerysowani, a czasem wręcz zbyt bliscy opisowi nas tudzież naszych znajomych.
ciekawą formę mają zakończenia opowiadań - raczeń nie są zaskakujące (zwłaszcza w zestawieniu z całością, która to raczej może zaskoczyć), nagłe ani nie niosą morału. po prostu są. życiowe. tak samo jak Ci zwykli niezwykli bohaterowie.

Bookeriada | 2014-12-12
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Starannie wydany tomik opowiadań Anny Onichimowskiej pt. Pomiędzy to podróż po świecie, w którym codzienność, banalne gesty i słowa przenikają się z elementami niesamowitymi, czasem nawet groteskowymi. Na pozór zwykłe historie w pewnym momencie zyskują zaskakujące rysy: odwołują się do pewnych archetypów lub też wkraczają w dziedzinę psychologii. I choć nie zawsze można mówić o wyrazistej puencie, to dzięki temu stają się bardziej prawdopodobne (bo w życiu też rozmaicie bywa), ponadto zmuszają do wysiłku intelektualnego również czytelnika.

Świat wykreowany przez autorkę zaludniają zwykli-niezwykli bohaterowie, których łączy silnie zaznaczona anonimowość (są określani tylko płcią) oraz dość oryginalne postrzeganie rzeczywistości, wpływające na ich marzenia, problemy czy refleksje. W dwudziestu krótkich opowiadaniach mamy okazję poznać m.in.: kobietę i jej dziecko od urodzenia obdarzone wąsami, dziewczynę, w której domu pojawiły się niespodziewanie słonie, czy też mężczyznę i jego –...

boring | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 lipca 2013

Annę Onichimowską kojarzę głównie z lektur młodzieżowych i dziecięcych. Przez przypadek w swojej ukochanej bibliotece trafiłam jednak na zbiór jej opowiadań, zupełnie nie do dzieci skierowany.

W "Pomiędzy" znajdziecie króciutkie opowiadania. Napisane prostym językiem, bardzo obiektywnie sytuacje z życia różnych ludzi. Niektóre zupełnie zwyczajne, obrazy relacji. Ale niektóre ocierające się miejscami o absurd, lekko surrelistyczne. Już pierwsza historia - o kobiecie, której urodziło się dziecko z wąsami - daje sygnał, iż nie będzie do końca typowo.

Czytałam je na raty, żeby móc każdą z nich spokojnie przyjąć i poukładać w głowie. Onichimowska jest wobec swoich bohaterów bezstronna, odsłania nam lekko firanki, pozwala przyglądać się ich życiu, ale nikogo nie ocenie, ani faworyzuje ani nie karci. I dlatego, choćby nie wiem jak nierracjonalne zachowania podgladamy, kończymy zawsze z poczuciem, że wszystko, co sie zadziało jest ok. Taka bezwarunkowa akceptacja. Jesteśmy ludźmi, każdy...

książek: 1951
Anna | 2013-03-28
Przeczytana: 25 marca 2013

Na wstępie muszę napisać, że mam nosa do książek, szczególnie w ostatnim czasie. Może nie brzmi to zbyt skromnie, ale taka jest prawda, trafiają mi się same ciekawe, refleksyjne, bądź odwrotnie bardzo wesołe, pozycje literackie. Ta książka jest z rodzaju tych, przy których się zatrzymuję, zamyślam, dumam...

Nigdy nie czytałam niczego tej autorki, ale wiem, że jest między innymi poetką, zadebiutowała wierszami dla dorosłych, po czym zajęła się poezją dziecięcą.

"Pomiędzy" to zbiór opowiadań, który jest różnorodny, barwny, prawdziwy, dopracowany i przemyślany. Napisany w sposób niebywale interesujący, pobudzający wyobraźnię, nie czyta się tego jednak szybko i łatwo. Musimy przystanąć, przemyśleć, dawkować sobie te historie, emocje, ponieważ tylko tak możemy docenić wartość przestawionych sytuacji, relacji międzyludzkich, ich zachowań.

Spotykamy tu bohaterów przedziwnych, nie do końca chyba zadowolonych z siebie, ze swojego życia. Zdają sobie sprawę ze swoich ułomności, wad, lecz...

Ari_saan | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Książkę kupiłam przypadkiem, wydobywszy z wielkiego kosza w jakimś większym markecie - ot wydała się interesująca, potem odłożyłam na półkę, gdzie spędziła kilka miesięcy i sięgnęłam po nią ponownie dopiero niedawno. Z jednej strony żałuję, ponieważ jest ona prawdziwym skarbem; z drugiej strony, z tego samego powodu, cieszę się, że zrobiłam to dopiero po jakimś czasie, ponieważ teraz, kiedy na dworze szaro i smutno, bardzo pasowała do mojego nastroju i zdecydowanie go poprawiła swoim spokojnym i refleksyjnym charakterem.
Jedne opowiadania przypadły mi do gustu mniej, inne bardziej, wszystkie jednak oceniam jako rewelacyjne. Czytając, nie mogłam odpędzić myśli, że forma kreowania świata i bohaterów przypomina mi opowiadania Murakamiego. Pogranicze fantazji i rzeczywistości, odrobinę lub bardzo absurdalne sytuacje - całkowicie moje klimaty. Czytałam dość długo, ale to zdecydowanie utwory, którym należy poświęcić trochę czasu, przemyśleć i podelektować się nimi. Brak imion, nazwisk i...

| 2015-12-31
Przeczytana: 24 grudnia 2015

W tej książce znajdziecie ciekawe, śmieszne opowiadania. W żaden sposób się one ze sobą nie wiążą. Można je czytać o dowolnej porze dnia i nocy. Czasem dają do myślenia, znowu innym razem są przerażające.
Pani Anna w swojej powieści przedstawiła nam różne skrajne sytuacje życiowe, które mogą dotknąć każdego z nas. Gorąco polecam! :)

elpajaro | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Krótkie opowiadania, związane z różnorodną tematyką. Wydaje mi się, że można do nich wrócić za jakiś czas ponownie, aby bardziej się wgłębić w te opowiadania, które w danej chwili odpowiadają temu co się dzieje w naszym życiu. Ciekawe, niebanalne elementy zastosowane przez autorkę wzmagają zaskoczenie czytelnika. Swoją drogą bardzo spodobała mi się grafika wewnątrz książki.

Mary | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Każdy z nas ma jakąś historię, każdy z nas mógłby być bohaterem opowiadania w tej książce, dlatego może ta książka jest tak dobra.

magia78 | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2014