Zabić tyrana? Tyranobójstwo w nowożytnej Europie

Seria: Pejzaże Kultury
Wydawnictwo: Czytelnik
Tuer le tyran? Le tyrannicide dans l'Europe modern
historia

Monique Cottret, francuska historyczka znana z publikacji poświęconych kulturze politycznej i historii idei w Europie Zachodniej czasów nowożytnych, pisze w książce "Zabić tyrana?" o kwestii, która w badanej przez nią epoce (XVI–XVIII w.) budziła zarówno gorące spory teoretyczne, jak i najwyższe emocje, kiedy od rozważań i dyskusji przechodzono do czynów. Tym problemem było podniesienie ręki na władcę uznanego za tyrana.
Cottret dokonuje przeglądu tej tematyki w ówczesnych rozprawach prawnych, dziełach literackich i publicystyce politycznej oraz analizuje okoliczności i przebieg słynnych aktów tyranobójstwa, począwszy od zamordowania władcy Florencji, Aleksandra Medyceusza (1537), po skazanie i stracenie Ludwika XVI francuskiego (1793) w majestacie rewolucyjnego prawa.
Książka Cottret jest monografią historyczną, ale może też stanowić przyczynek do dyskusji nad problematyką oceny rządzących: jej kryteriami, rozbudzaniem społecznych emocji, oddziaływaniem ideologii.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=413

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=413