Czara wyroczni

Seria: Z mroków przeszłości
Wydawnictwo: Książnica
The Oracle Glass
pastelova

Akcja powieści rozgrywa się w siedemnastowiecznym Paryżu, a jej fabuła oparta jest na dokumentach sądowych ze śledztwa, które prowadzono po aresztowaniu zawodowej wiedźmy i trucicielki, Marie Bosse. Dochodzenie ujawniło istnienie potężnej tajnej organizacji płatnych morderczyń, na której czele stała Katarzyna Montvoisin, wróżka wyższych sfer. Kiedy Ludwik XIV dowiedział się, iż jego kochanka, markiza de Montespan, kupowała od paryskich wiedźm zaklęcia, afrodyzjaki i trucizny, zatuszował sprawę i śledztwo przerwano. Powieść rozpoczyna się w okresie, gdy ta niezwykła kobieca mafia znajduje się u szczytu władzy. Zawiązany zostaje wówczas spisek, w którym idzie o życie króla.

źródło opisu: Książnica, 2012

źródło okładki: Skan

Adrian Kopp | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Pozycja łącząca dwa światy - historyczny i fantastyczny. Realia, postaci, wydarzenia oraz "prawdziwość" epoki oddana jest w bardzo dobrym stopniu. Intrygująca fabuła, pełna zagadek i ciekawych wydarzeń, interesujące, choć czasem nieco zbyt jednowymiarowe postaci (z główną bohaterką na czele, która jednocześnie wzbudza naszą sympatię i nas trochę irytuje) oraz świetne tło historyczne pozwalają się zanurzyć w modzie, klimacie, nastroju, rozrywkach i potrzebach epoki Króla Słońce. Mimo, że miewa słabsze momenty, książka warta przeczytania.

cAAlineczka | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Świetna książka obrazująca realia siedemnastowiecznego Paryża, gdzie ludzie dążąc do władzy lub dla pieniędzy mordowali członków własnych rodzin. Zdrady, trucicielstwo, morderstwa na zlecenie, czarne msze- i policja, która torturami wydobywa z oskarżonych informacje o wiedźmach, które sprzedają truciznę. Wartka akcja, romans w tle i świetnie zobrazowana główna bohaterka, której losy poznajemy od najmłodszych lat.

Aleksandra Kujawa | 2018-10-14
Na półkach: Przeczytane, USA
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Po raz kolejny zapraszam Was do podróży w czasie. Powieści historyczne to jedne z moich ulubionych książek, więc często po nie sięgam, na zmianę z fantastyką. Opis Czary wyroczni bardzo mnie zaintrygował – Paryż, XVII wiek, trucicielki i spiski na królewskim dworze – czy można chcieć czegoś więcej? Ale czy Judith Merkley Riley sprostała moim wysokim oczekiwaniom? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Na samym początku książki poznajemy młodziutką Geneviève Pasquier, Paryżankę, córkę zubożałego nagle mieszczanina. Dziewczyna jest kulawa – ma jedną nogę krótszą od drugiej, na dodatek garbi się i nie należy do piękności. W dodatku ma piękną starszą siostrę, która to ściąga na siebie spojrzenia wszystkich młodych kawalerów w okolicy, a mała Geneviève nie ma najmniejszych szans na dobre zamążpójście. Matka dziewczynki wierzy we wróżby i zabiera pewnego dnia córki ze sobą do znanej wróżbitki Catherine...

Kasiag | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Cudownie barwna opowieść, tym bardziej ekscytująca, że oparta na kanwie prawdziwych wydarzeń.
Postaci fikcyjne przeplatają się tutaj z tymi historycznymi, a losy głównej bohaterki wrzucone są w wydarzenia i sytuacje autentyczne.

Geneviève Pasquier, to postać nietuzinkowa, charakterna, silna, a jednocześnie wrażliwa.
Poznajemy ją jako małą dziewczynkę, która mocno związana jest z ojcem i ukochaną babcią. Matka, snobka aż do bólu, nie akceptuje jej, że względu na kalectwo.
Kiedy niespodziewanie umiera babcia, a niedługo potem, po ciężkiej i tajemniczej chorobie, ojciec, Geneviève zostaje zdana całkiem na siebie. Jedyną przyjazną jej duszą jest teraz siostra, która będąc jednak słabej konstrukcji psychicznej, pozostaje pod dużym wpływem matki.
Wkrótce dochodzi do tragicznego zdarzenia. Geneviève zostaje zgwałcona przez wuja, ucieka z domu i w desperacji zamierza odebrać sobie życie.
Przeszkadza jej w tym Catherine Montvoisin, słynna La Voisin - czarownica o najwyższych koneksjach...

Malwina | 2018-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 maja 2018

Powieść czytało się bardzo dobrze, pisana jest normalnym językiem, losy Genevieve wciągają od samego początku, ale... cały czas człowiek czeka na jakąś fabułę i nagle powieść się kończy. Te intrygi, knowania, natłok bohaterów... gdzieś to się gubi, odstaje, przynudza. I gdzie to dochodzenie? Wielkie zbrodnie? Po opisie oczekiwałam zupełnie czego innego.

Kate | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Są takie książki, które gdy kończysz czujesz żal, smutek, że to ostatnia strona. W przypadku tej książki czułam ulgę, że to koniec. Jest barwna i ciekawa - to niezaprzeczalne, ale dopadło mnie już znużenie tymi wszystkimi czarami, przepowiedniami i intrygami. I czułam,że mimo wszystko główna bohaterka skończy dobrze. Zakończenie raczej "ubogie". Może autorka zostawiła sobie furtkę na dalsze losy bohaterów?

O matko… Historia, historyczne postacie i ten język! Ciężko się to czytało. Masa ludu, intrygi, knowania a w tle romans.
Bohaterka Genevieve to młoda dziewczyna która poprzez naukę wróżenia i magii chce się zemścić na wuju. Jej mistrzynią jest wiedźma, można powiedzieć postrach ówczesnego Paryża Catherine Montvoisin.
Czarownica bierze pod swoje skrzydła dziewczynę, ale pod warunkiem że ta będzie jej bezwzględnie posłuszna i lojalna. Oczywiście ten układ z początku jest kuszący i dziewczyna ulega, ale potem problemem wielkim jest wyplątać się z tej sieci. Nie tylko zemsta jest atrakcyjna, ale także prestiż i bogactwo, a nastolatka łatwo ulega czarowi pokusy.

W tle oczywiście znaleźć można spiski, śledztwa, sądy czarownic i inne atrakcje kryminalne.
Przytłaczający jest nadmiar postaci i ich powiązania, imiona i w ogóle cała ta otoczka czasów i klimatu.

Historia to nie jestp mój konik, ale przyjemnie było poczytać coś co połowicznie jest faktem a połowicznie fikcją. No bo książka...

kama100 | 2017-07-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 01 lipca 2017

Jako, że jest to mój pierwszy audiobook muszę stwierdzić, że nie zawsze potrafiłam się skupić i musiałam kilkakrotnie wracać do tego samego fragmentu. Jednak duuuży plus dla czytającej Blanki Kutyułowskiej. Rewelacja.
Treść samej książki jest ciekawa. Autorka przenosi nas do siedemnastowiecznego Paryża gdzie młodziutka Genevive Pasquier rozpoczyna swoją wróżbiarską działalność w przebraniu 150-letniej markizy.Fabuła książki została oparta na prawdziwych dokumentach sądowych wiedźmy i trucicielki Marie Bosse.
Wracając do audiobooka uważam, ze jest to fajny sposób na lekturę kiedy czytanie nie jest możliwe, a słuchanie tak.

fotyk | 2017-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Czytając opis książki spodziewałem się ciekawej pozycji, niestety przeliczyłem się. Czytałem tę książkę równolegle z inną i to mnie uratowało. Siedemnastowieczna Francja dawała duży potencjał fabularny, ale autorka poza wymienieniem nazwisk nie wykorzystała tego potencjału. Za to opisy koronek, toalet i wszystkiego podobnego przepełniają jej książkę. Ckliwe romansidło, tak bym określił to "dzieło". Nawet pojawiający się motyw tafty, który podejrzewałem o znaczenie w intrydze, okazał się elementem tekstylnym. Kawał literatury laptopowej, żeby nie określić dosadniej.

Carnival | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Przedstawienie faktów historycznych jako powieść fabularną uważam za genialny zabieg. W przyjemny sposób poznajemy fragment historii Francji, który nie sądzę, aby był szeroko i powszechnie znany. Ciekawie nakreślone postaci (zarówno historyczne jak i wymyślone przez autorkę) oraz wartka akcja sprawiają, że czyta się (ja słuchałam) szybko i z wielką przyjemnością. Polecam.