Wschód rzymski: Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów

Tłumaczenie: Stanisław Rościcki
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
L'Orient romain. Provinces et societes provinciales en Mediterranee orientale d'Auguste aux Severes
historia
vintyg

Książka jest nowoczesną syntezą złożonej problematyki wielkich obszarów cesarstwa rzymskiego, napisaną przez autora o szerokim spojrzeniu na procesy historyczne, obdarzonego przy tym doskonałą znajomością detalu, osiąganą tylko przez wysokiej klasy specjalistów. Książka spełnia wszystkie rygory pracy naukowej, nie odstręczając przy tym czytelnika nadmierną drobiazgowością czy ekskluzywizmem dyskusji. Tok wykładu jest jasny i precyzyjny; drobne, acz istotne dla specjalisty kwestie sygnalizowane są często w przypisach, bez obciążania głównego biegu wywodów autora. M. Sartre wprowadza czytelnika w dyskusję nad najważniejszymi kontrowersyjnym zagadnieniami dziejów Wschodu rzymskie i nie waha się przed zajęciem stanowiska w sporach naukowych, np. w kwestii euergetyzmu.

źródło opisu: Fragment przedmowy (s. 7)

źródło okładki: własne

"Wschód rzymski" to znakomite opracowanie dziejów wschodniej części Cesarstwa: tych prowincji, które nieraz są pomijane w podręcznikowej narracji o dziejach imperium. Sartre pod tytułowym pojęciem rozumie nie tylko ziemie Azji Mniejszej, Syrii oraz Egiptu, ale także Grecję właściwą i prowincje bałkańskie. Można więc powiedzieć, że zakresem swej pracy objął połowę państwa rzymskiego. Treść książki została dobrze podzielona na rozdziały: najpierw opisał Sartre sytuację wyjściową po bitwie pod Akcjum, następnie zarysował ogólną sytuację administracyjną i społeczną (bardzo ciekawy rozdział czwarty pt. Świat miast), by następnie analizować poszczególne obszary według klucza geograficznego. Wyłamują się z tej reguły rozdziały dziewiąty i jedenasty poświęcony odpowiednio Żydom oraz zagadnieniom religijnym.

Książka Sartre'a zawiera ogromną ilość informacji na temat zagadnień społecznych i gospodarczych wschodnich prowincji Imperium Romanum. Autor opierając się na źródłach i imponującej...

mariuszf8 | 2013-07-01
helio | 2016-10-08