Królowa Karaibów

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
Kuba, reportaż
literatura faktu

Klementyna Suchanow wyruszyła na Kubę, aby odnaleźć korespondencję będącą świadectwem bliskiej więzi łączącej poetę Virgilia Pińerę z Witoldem Gombrowiczem. Czas spędzony na niełatwych poszukiwaniach daje możliwość poznania kraju, który dziesięciolecia socjalizmu doprowadziły do stanu zapaści gospodarczej. Opis rzeczywistości pełnej absurdów przeplata się z opowieścią o losach „czterech muszkieterów rewolucji": Fidela Castro, Ernesta Che Guevary, Camila Cienfuegosa i Hubera Matosa. Najnowsza historia Kuby odbija się także w barwnym życiorysie Pińery. Królowa Karaibów to książka wielowątkowa, łącząca elementy reportażu, biografii i eseju literackiego. Ta mozaika tworzy złożony obraz kraju, który nie przestaje nas intrygować.

Nie tylko Kuba, nie tylko Virgilio, cały świat przeżywa fascynację fotogenicznymi chłopcami z Sierra Maestra. Ich wizerunek jest tak inny od dotychczasowego wyobrażenia o tym, jak może wyglądać mąż stanu - zwykle stary, brzydki i gruby. Trend wyznaczali przecież Roosevelci, Churchille, Eisenhowerzy, Staliny, Chruszczowy, de Gaulle'e. Kubańscy brodacze wprowadzają nowy styl. Romantyczne długie włosy, nonszalancja, pewność siebie i muskulatura zamiast opasłych brzuchów.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 1460

Jak działa ta rewolucja?

Wiele w książce Klementyny Suchanow wiąże się z misją. Pierwszą z nich – jak okazuje się w trakcie lektury, zepchniętą potem na tor boczny – realizuje sama autorka, wyruszając na Kubę w poszukiwaniu korespondencji Witolda Gombrowicza i Virgilia Piñery. Chociaż zmarginalizowany to wątek, wyraźnie ustępujący miejsca dwóm pozostałym, krótkie rozdziały wypełnione wędrówkami po ulicach Hawany i poznawaniem twarzy socjalistycznego kraju z bliska w pełni wystarczają, by połączyć przeszłość z teraźniejszością. To zaś konieczność, ponieważ na Kubie, mimo że z różnymi efektami, historia wciąż potrafi głośno o sobie przypomnieć.

Z reportażu podróżniczego następuje płynne przejście do misji drugiej, dotyczącej Witolda i Virgilia działań na gruncie literackim. Historia wydobywa jednak więcej, bo oprócz obecności pisarzy w życiu kulturalnym też dzieciństwo, młodość, przygody dorastania, kłopoty i śmieszności, a w końcu lęk i tragedię okresu późniejszego – głównie Virgilia, bo o Gombrowiczu przeczytać można gdzie indziej. Fragmenty te układają się w emocjonalną opowieść o poecie zapomnianym, przeciwniku romantycznej linii literatury kubańskiej, absurdyście piszącym w nurcie zanim zagościł on w głównym obiegu. Opowieść uzupełnianą fragmentami listów i dzieł Piñery, ale pozostawiającą też miejsce puste, doskonale nadające się dla własnych czytelniczych poszukiwań.

W końcu wyodrębnić należy warstwę trzecią, najpełniejszą, jej to bowiem Klementyna Suchanow poświęca przestrzeni najwięcej. I znów misja: Fidela, Che Guevary, Huberta i Camila, a zatem odtworzony przebieg rewolucji kubańskiej, ale przy tym rozgałęziony szeroko, bo w biografie los barbudos, nie wyłączając losów licznego grona żon, kochanek, potomków, sprzymierzeńców, wrogów… W tle przewijają się wtręty o bywalcach salonów, mafiosach i orgietkach ludzi sławy, ale główne pole zainteresowań Suchanow stanowi dotarcie do jądra rewolucji: uchwycenie jej mechanizmów, przyjrzenie się procesowi mitologizacji. Słowem, dostarczenie czytelnikowi przepustki umożliwiającej zrozumienie.

Tymczasem przeplatające się wciąż wątki i obszerny zakres tematyczny mogą wprawić w konsternację. Czym poskutkuje ta niebagatelna ilość odnóg fabularnych, mariaż postaci i zdarzeń? Biografie, reportaż z podróży, historia Kuby – „Królowa Karaibów” to bez wątpienia miszmasz, a jednak wychodzący z pułapki wielowątkowego rozdrobnienia ręką obronną. Głównie za sprawą sprawnie skonstruowanej, niestroniącej od anegdot linii narracyjnej, ale też lekkiego pióra Klementyny Suchanow… i nastawienia. Łatwo daje się bowiem zauważyć, że książka ta powstała z fascynacji. Warto dać się jej porwać.

Sylwia Kluczewska

bosta | 2014-03-13

Jest to bardzo dobra książka dla osób chcących poczytać o współczesnej Kubie oraz historii tej wyspy w XX wieku. Narracja prowadzona jest wielowątkowo, równolegle czytamy o podróży Autorki na Kubę w poszukiwaniu korespondencji Witolda Gombrowicza i jego przyjaciela po piórze - Virgilia Piñery, losach samego Piñery oraz czterech muszkieterów rewolucji kubańskiej (Fidel Castro, Ernesto Che Guevara, Camilo Cienfuegos, Hubert Matos). Jest to solidnie napisana literatura faktu, w tekście znajdziemy wiele cytatów (niejednokrotnie tłumaczonych przez Autorkę), ton narracji historycznej jest maksymalnie zobiektywizowany - bez zbędnego i niepotrzebnego wartościowania, które autorka pozostawia czytelnikowi.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Bardzo interesująca książka o Fidelu Castr, o Pinerze i w ogole o Kubie. Ciekawostke o Fidelu podaję cytując recenzję Tomasza Surdykowskiego:„Fidelito narodził się ze związku właściciela ziemskiego Angela Castro i jego dawnej służącej, Liny Ruz. Nieuznany przez ojca i wyzywany od bękartów w jezuickiej szkole, chłopak nie jest lubiany. Do tego cierpi na wyjątkowo nieprzyjemną, zwłaszcza na katolickiej Kubie tamtych lat, przypadłość. Jako bękart pozostaje nieochrzczony. To niewybaczalne faux pas. Na domiar złego babka ze strony matki, u której się wychowywał, jest Dominikanką, a jej przodkowie pochodzą z Sudanu bądż Konga. Dziadek był stambulskim Żydem”.

jolasia | 2016-02-12

Bardzo dobra książka o Kubie i nie tylko. Po pierwsze, jest świetnie napisana, po drugie ma osobisty rys,a jej bohaterka od razu daje się lubić i co za tym idzie wierzymy w to, co pisze, po trzecie zawiera sporą dawkę ciekawie przekazanej wiedzy o tym, czym w istocie była rewolucja kubańska, kim byli jej "bohaterowie" i jak mistrzowskimi posunięciami Fidel Castro ich wszystkich po kolei wyeliminował. Poza tym książka daje też bardzo sugestywny i (jak miałam okazję w ostatnim czasie zweryfikować) prawdziwy obraz współczesnego życia na Kubie. Do tego książka ma wątek literackiego śledztwa, na jej stronach spotkamy Gombrowicza oraz inne interesująca postacie latynoskiej kultury, a nasz trud zostanie nagrodzony całą masą niesamowicie smacznych, choć generalnie smutnych historii bez szczęśliwego zakończenia. Tak jak smutna jest sama Kuba od brudnych paznokci u stóp do ostatniego włosa na kubańskiej głowie.

GroszeQ | 2016-12-13

Książka dość "specyficzna" teoretycznie jest o związkach twórczych między Gombrowiczem a Pinerą, po to autorka poleciała na Kubę, jednak szybko schodzi na dalsze plany.
Na dalszy plan schodzi również opis pobytu pani Klementyny na Kubie.
Priorytetowo traktowana jest rewolucja kubańska oraz jej "główni bohaterowie" czyli 4 muszkieterów rewolucji oraz ich losy przed, w trakcie jak i po zdobyciu władzy na Królowej Karaibów. Losy często przewrotne i tragiczne.
O dziwo "silne akcenty" autorka kładzie również na homoseksualizm na Kubie i nie tylko(w końcu obaj pisarze o których teoretycznie jest to książka byli gejami) troszkę to urosło w książce do rangi plagi :/
Pozycja ciekawa jako uzupełnienie wiedzy o czasach rewolucji, mniej w współczesnej Kubie, mi otworzyła oczy na kilka aspektów.Polecam

ouLIPOgram | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Bardzo dobre kompendium wiedzy o przed- i porewolucyjne Kubie. Niestety, liczyłem na przygodę z Gombrowiczem a jego tu jak na lekarstwo.

PiórkoAngeliki | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Wątek Gombrowicza marginalny-autorka skupia się na tym jak doszło do rewolucji na Kubie-na życiorysach czterech muszkieterów,którzy ją rozpoczęli.
W maju 1959 Castro w czasie wizyty w USA uspokaja świat,że rewolucja kubańska jest ich własna,a w czerwcu na wyspie ląduje 120 agentów KGB.I zaczynają się czystki,usuwanie niewygodnych muszkieterów,którzy nie aprobowali skrętu Fidela w lewo.Tenże uznał,że ochrona Związku Radzieckiego będzie bardziej stała niż chimerycznych Stanów-w końcu jeśli by na coś się nie zgodził zaraz by go "demokratycznie obalono" i skończyłyby się jego dziecięce sny o potędze i jedynowładztwie.Bardzo ciekawa pozycja - poszerza wiedzę historyczną i społeczną o tym regionie i tamtych czasach.

San SanSan | 2015-01-28

Dobra dawka kubańskiej historii, choć liczyłam na nieco więcej opisów z pobytu autorki na wyspie.

Maargareta | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017