Bunt mas i inne pisma socjologiczne

Seria: Biblioteka Socjologiczna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
brak, wybór tekstów

Zbiór zawiera pisma: „Bunt mas” (przełożył Piotr Niklewicz), „Rozmyślania o technice” (przełożył Henryk Woźniakowski), „Człowiek i ludzie” (przełożył Henryk Woźniakowski), „Rozmyślania o technice” (przełożył Henryk Woźniakowski) (od dodającego książkę) „Zawarte w tym tomie prace, to bezpośrednie zaplecze teorii społeczeństwa masowego, które zrobiły w socjologii zachodniej taką karierę. Są one...

„Zawarte w tym tomie prace, to bezpośrednie zaplecze teorii społeczeństwa masowego, które zrobiły w socjologii zachodniej taką karierę. Są one również cennym przyczynkiem do dziejów antynaturalizmu w socjologii – interesującym przez to, że do starego sporu wprowadzają argumenty wywodzące się z filozoficznego egzystencjalizmu. Socjologia Ortegi y Basseta to jedna z pierwszych prób stworzenia socjologii egzystencjalnej. Ale to przecież nie wszystko. Najcenniejsze, być może, są rozproszone w pismach tego myśliciela przenikliwe uwagi na rozmaite tematy i szczegółowe analizy społecznych zjawisk. Wymieńmy na przykład przywodzącą na myśl najlepsze stronice Simmla fenomenologię powitania jako zwyczaju zawartą w Człowieku i ludziach, analizę języka w tej samej pracy, prezentację „człowieka masowego” w Buncie mas czy rozważania o narodzie i nacjonalizmie w Rozmyślaniach o Europie.” (ze „Wstępu do wydania polskiego” Jerzego Szackiego)

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN ) 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie