Maria Magdalena

Marie-Madeleine. De la pecheresse repentie a l epouse de Jesus
83-7033-561-6
historyczna
Nancy

Maria Magdalena kusi od wieków. Na jej postać - w Ewangelii ledwie zarysowaną - każda epoka nakłada swoją maskę. Dla fanów Kodu Leonarda da Vinci jest świętym Graalem, kochanką Jezusa. W czasach Reformacji była wzorem pokuty i kontemplacji. Średniowiecze widziało w niej błogosławioną grzesznicę, potężną orędowniczkę, do której grobu (fałszywego) pielgrzymowały tłumy. Chrześcijanie pierwszych wieków czcili w niej doskonałą uczennicę Chrystusa, apostołkę zmartwychwstania.

Przeszła długą drogę: od nawróconej grzesznicy - sztandarowej postaci dawnych kaznodziejów - do symbolu "kobiety wyzwolonej", służącej feministkom do walki z "opresywnym Kościołem". Jaka była naprawdę, tego nie dowiemy się nigdy. Regis Burnet śledzi jednak z historyczną i niemal detektywistyczną pasją dwutysiącletnią historię tej legendarnej postaci, mówiąc o niej wszystko, co można powiedzieć na podstawie historycznych i współczesnych zapisów.

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/opis,279,Maria_Magdalena.html#.ULjGs3Vmyq0

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/opis,279,Maria_Magdalena.html#.ULjGs3Vmyq0

książek: 1907
Marta | 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Maria Magdalena jest jedną z najpopularniejszych świętych. Jej postać od wieków intryguje, a przecież w Ewangelii napisano o niej zaledwie kilka słów. Regis Burnet, francuski historyk specjalizujący się w początkach chrześcijaństwa, postanowił prześledzić rozwój kultu Marii Magdaleny.
W swojej publikacji profesor Burnet wychodzi od faktu, że na kartach Ewangelii pojawiają się trzy kobiety, z których przez wieki stworzono jedną postać – Marię Magdalenę. Granice między Marią z Magdali (to z niej Jezus wypędził siedem złych duchów, to ona stała wśród kobiet pod krzyżem, to jej ukazał się zmartwychwstały Chrystus), Marią z Betanii (siostra Marty i Łazarza, namaściła stopy Jezusa drogocennymi olejkami, po czym wytarła jego stopy swoimi włosami) oraz jawnogrzesznicą z olejkami, która włosami otarła nogi Jezusa (utożsamiana jest zarówno z Marią z Betanii, jak i z Marią z Magdali) zaczęły się zacierać na tyle, że niektórzy uważają te trzy kobiety za jedną i tą samą osobę. Autor zaznacza,...

Bałucki | 2015-09-06
emila9871 | 2014-10-05