Listy 1922-1926

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Listy Iwaszkiewiczów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jadwiga

Pierwszy tom trzytomowej edycji listów Anny z Lilpopów Iwaszkiewiczowej (1897–1979) i Jarosława Iwaszkiewicza (1894–1980), która obejmuje okres od ich poznania i małżeństwa (1922) do roku 1926. Autor Brzeziny odbywał wiele krajowych i zagranicznych podróży, stąd tak bogata i częsta korespondencja małżonków. Listy Iwaszkiewiczów to niezwykłe świadectwo uczuciowego i duchowego związku dwojga ludzi, będące jakby współczesną wersją Goethowskich Powinowactw z wyboru, a ponadto nieoceniony dokument stosunków i życia literackiego w międzywojniu.

źródło opisu: SW Czytelnik

źródło okładki: SW Czytelnik

Monika | 2016-10-16
Na półkach: Posiadam

Od razu zaznaczam, że moja opinia będzie dotyczyła wszystkich trzech tomów listów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. To jest ciągłość, nieprzerwana rozmowa.
Listy w sumie obejmują lata 1922-1939. Marzeniem moim byłoby przeczytać kolejne tomy tej korespondencji.

Małżeństwo Iwaszkiewiczów trwało 57 lat! Trudny, fascynujący, mocno pogmatwany związek. Różnie o nim mówiono. Dla mnie wyznacznikiem jak (mimo wielu przeszkód) spełnione było to małżeństwo jest fakt, że Jarosław przeżył Annę tylko o niewiele ponad dwa miesiące. Bez niej nie potrafił żyć.

Na pewno nie każdemu polecę tę korespondencję. Dla osób, które tak jak ja cenią Jarosława Iwaszkiewicza będzie to niezwykle ciekawe uzupełnienie jego twórczości. Tym cenniejsze, że pozwalające na spojrzenie na pisarza od strony prywatnej, bez cenzury.
Tematyka listów jest wyjątkowo bogata. Dom, dzieci, twórczość, przyjaciele, wyjazdy zagraniczne, kłopoty, radości, zwierzęta. Jak to w życiu - przeplatanka spraw wagi pierwszorzędnej z tymi...

Katarzyna | 2016-01-01
Izabela | 2013-01-12