Krucjaty

5 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Les croisades
historia
megiddovl

Książka Cécile Morrison jest krótkim wprowadzeniem w zagadnienie średniowiecznych wypraw krzyżowych. Autorka przedstawia w nich genezę, przebieg oraz ich skutki dla świata zachodniego oraz dla świata islamu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 25 czerwca 2017

To bardzo skrótowe opracowanie nadaje się jedynie dla kogoś, kto zna dość dobrze historię krucjat, a potrzebuje niewielkiego repetytorium, żeby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia. Jeśli się ktoś łudzi, że na stu kilkunastu stronach otrzyma pełną informację na temat wypraw krzyżowych - niech sobie tę lekturę odpuści.

Całość opracowania jest dobrze pomyślana: podzielona na genezę krucjat, przebieg działań wojennych, kwestie administracyjne oraz skutki wypraw. Ale z racji ograniczonej objętości, cała tematyka opisana jest bardzo po łebkach. Co i rusz pojawiają się kolejne postacie, które aż proszą się o przypis, wyjaśniający z kim mamy do czynienia. Do III krucjaty jeszcze opisano w miarę jasno przebieg działań militarnych, ale już wszystkie pozostałe - wrzucono w zasadzie do jednego worka, tworząc chaotyczny zapis, mimochodem wspominając o krucjacie dziecięcej i tak dalej. Ja rozumiem, że to pewna summa wiedzy, króciutkie opracowanie, mające przede wszystkim nakreślić, o co...

Elevander | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

W tym krótkim wprowadzeniu do dziejów wypraw krzyżowych Autorka próbowała skrótowo ująć problematykę krucjatową. Cóż: myślę, że się to nie udało. Praca ma bardzo niewielkie rozmiary, co już znacznie ogranicza możliwości umieszczenia w niej dużej liczby informacji. Faktografia została zarysowana w sposób jedynie rudymentarny. Więcej już miejsca poświęcono problemom natury ideowej oraz stronie organizacyjnej krucjat. Jestem jednak zwolennikiem takiej metody, w której wyciąganie wniosków szerszej natury podparte jest naprawdę solidną faktografią - tutaj takowej brak. Moje wątpliwości wzbudza też ogólna interpretacja całego ruchu krucjatowego, który Autorka przedstawia raczej jako negatywny w sposób niewystarczający podkreślając jego ogromne, wręcz przełomowe znaczenie dla zbudowania preponderancji Zachodu w późnym średniowieczu i epokach późniejszych. Jednocześnie dużo pozytywnych uwag pada pod adresem państw muzułmańskich: obiektywność została w tej książeczce zachwiana. Oprócz tego...

izi_96 | 2016-05-04
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Temat wydaje się być opracowany dokładnie, ale za to język...Ciężko się czytało, może zbyt naukowy styl?..A może to wina przekładu? Za pewne w oryginalnym języku jest to bardziej przystępne dla przeciętnego czytelnika.

adrianszczupak | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017