Zgłosuj na książki roku 2017

Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami

Wydawnictwo: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
7 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-62435-96-8
sztuka, rozmowy, pisarze
sztuka
Ewelina Karpiuk

Po co jest sztuka? to kilkuletni projekt badawczy, którego celem jest zrozumienie społecznego odniesienia do sztuki. Czy sztuka to tylko przyjemność, czy aż narzędzie do pojmowania i zmieniania świata? W ramach projektu posługiwać się będziemy różnymi metodami: od tradycyjnych wywiadów, poprzez nagrania filmowe w wybranych środowiskach, aż do konkluzji w postaci dzieł sztuki. Zwieńczeniem projektu będzie opracowanie odpowiedzi, komentarz socjologiczny i podsumowanie kulturoznawcze.

źródło opisu: http://mocak.com.pl

źródło okładki: http://mocak.com.pl/image_mid/5zU1Njg3ODE0MTc2MzE0NTMwMTE4OD/

Ewelina Karpiuk | 2012-12-05
Przeczytana: 30 listopada 2012

Zaczęłam pisać po czym energiczne skreśliłam. Zaczęłam ponownie... Kolejne skreślenie. Po prostu (co zdarza się naprawdę rzadko, a nawet ośmieliłabym się powiedzieć nie zdarza mi się wcale) nie mam pojęcia jak zacząć i jakich słów użyć, aby opisać mój zachwyt powyższą książką.

Gdy zobaczyłam ją w ‘nowościach’ wiedziałam, że będzie ciekawie. Bo jak mogłoby być inaczej, jeżeli Tadeusz Nyczek postanowił zadać pisarzom pewne krótkie, choć trudne pytanie: PO CO JEST SZTUKA? A na dodatek wśród jego rozmówców znaleźli się Jerzy Pilch i Olga Tokarczuk, czyli twórcy, których szanuję, uwielbiam poznawać ich zdanie na każdy temat i bez których nie wyobrażam sobie współczesnej polskiej literatury.

Tadeusz Nyczek, znany krytyk teatru i literatury, przewodniczący jury tegorocznej edycji Nike w ramach projektu Po co jest sztuka zredagował rozmowy z dziewięcioma pisarzami, w gronie których oprócz mojej ulubionej dwójki znaleźli się Janusz Anderman, Janusz Głowacki, Jan Gondowicz, Ryszard...

anuke | 2013-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2013

Miło sobie poczytać rozmowy z mądrymi ludźmi, ale nie ma co liczyć na wielkie odkrycia :)

Michał Hernes | 2017-11-01
lenonek | 2016-01-30