Dzienniki i wspomnienia

Cykl: Dzienniki intelektualne
Wydawnictwo: SW
6 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Jadwiga

Żona Jarosława Iwaszkiewicza Anna z domu Lilpop (1897-1979), intelektualistka i tłumaczka, prowadziła swój dziennik z przerwami w latach 1915-1951. Pierwsza część jej zapisków przynosi obraz życia literackiego przedwojennej Warszawy, zwłaszcza środowiska Skamandrytów, jest także kroniką małżeństwa i macierzyństwa. Wznowiony w roku 1945 po dziesięcioletniej przerwie dziennik jest świadectwem trudnego mierzenia się Anny i Jarosława z konsekwencjami tragedii wojny i okupacji oraz zmianami ustrojowymi.
Dopełnieniem Dzienników są pisane w różnych okresach przez Annę Iwaszkiewiczową wspomnienia o Janie Kiepurze i Karolu Szymanowskim, a także teksty o dwóch szczególnie ulubionych przez nią miejscowościach: Ustce i Zakopanem.
Dzienniki i wspomnienia przygotowała do druku córka Anny Maria Iwaszkiewicz, a opracował, opatrzył przypisami i indeksem Paweł Kądziela.

źródło opisu: SW Czytelnik

sylabo | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

To jak Anna Iwaszkiewiczowa potrzebuje busoli, dla wielu dowodzi jej osłabienia, bo potrzebuje okryć złotymi literami każdą perspektywę. Próbuje wzniecić własny ton. I choć brak tu oczekiwanego napięcia, nadmiaru tego życia wciśniętego w kąt, wspomnienia i dzienniki czyta się z zainteresowaniem.

Słowa o własnej półtwórczości, która nawet w tej formie jest pychą, o braku rzeczy nadzwyczajnych i o uczuciu do Marii, które nie ma nic wspólnego z erotyzmem, a jest jedynie niepokojem, to tereny na których znajdujemy skargę na słabość męża i brak relacji z matką. Wydobyte ze snu słowa: „czyż można być nieszczęśliwą, kiedy świat jest taki piękny”, stają się mottem życiowym autorki, które jednak przenika złowieszcze przerażenie, że nie ma nic poza tym, że nic nowego nie zdoła rozbudzić w niej uczucia, którego wprost do życia potrzebuje.

Dominuje wrażenie, że zmaganie się odbywa tylko w tych wspomnieniach, nie jest odbiciem życiowych zakrętów. Ale jest też pewien problem z budową...

Próbowałam, ale nie dałam rady. To jest dla mnie tak płytkie, tak silące się na coś dobrego... Nie dałam rady.

Trithemius | 2016-07-29
Przeczytana: 13 grudnia 2012