Egipt faraonów

L'Egypte Pharaonique
Egipt, starożytność, faraon, historia,
historia
Małgośka

Okres władzy faraonów w Egipcie obejmuje ponad 3000 lat. Począwszy od ok. 3100 r. p.n.e. początku tzw. okresu wczesnodynastycznego związanego z założeniem dynastii This i zjednoczeniem Górnego i Dolnego Egiptu, aż po rok 30 p.n.e. kiedy to po śmierci Kleopatry VII - ostatniej władczyni z greckiej linii Ptolemeuszów - Egipt został wchłonięty przez Imperium Rzymskie rządzone przez Oktawiana Augusta.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Liwia | 2016-06-20

Nie wiedziałam, że można tak zanudzić tak ciekawym tematem. Ta książka mi to udowodniła.

Książkę tę dwukrotnie czytałem przed laty. Nie jest zbyt gruba jak na setki lat, które opisuje. W swoim czasie wyszła w dość dużym nakładzie, więc sporo jej po różnych bibliotekach, czytelniach i antykwariatach. Można ją czytać dla ogólnego wprowadzenia w dzieje Egiptu, z tym że należy pamiętać, iż napisano ją przeszło pół wieku temu! Nie sposób jednak poprzestać tylko na tej publikacji, jeśli jest się mocno zainteresowanym krajem faraonów. Zwłaszcza wobec dużej liczby nowszych prac egiptologicznych dostępnych także w j. polskim.