Unika. Płomień życia

Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Cykl: Unika (tom 1)
Wydawnictwo: Damidos
Smilly

Spokojnym życiem trójki piętnastolatków wstrząsa seria tajemniczych i niepokojących wydarzeń. Spotkanie z osobliwym profesorem teologii uświadamia im nadzwyczajne powody tego, co się dzieje. Jedno z nich jest aniołem, lecz o tym nie wie. Przede wszystkim jednak nie wie, że przechowuje w sercu Płomień Życia, jeden z dwóch Bytów Fundamentalnych, które pozwalają na kierowanie Wszechświatem. Ale które z trojga nastolatków jest aniołem? Jaka jest jego historia? Dlaczego nosi w sercu Płomień? Jakie będzie jego przeznaczenie? Dwie dziwne istoty porywają ich i prowadzą w inny wymiar do Sefiry, cudownej doliny zamieszkiwanej przez anioły. W Sefirze młodzi odkryją, które z nich strzeże Płomienia Życia, poznają świat aniołów i zostaną wciągnięci w niesamowitą, pełną tajemnic historię Uniki: fascynującej anielskiej wojowniczki, która poświęciła swoje życie dla dobra ludzkości. Przeżyją ekscytującą przygodę, która zakończy się Adlivun, epicką bitwą Dobra ze Złem, o niepewnym wyniku i nieprzewidywalnym finale. Wizjonerska historia zapierająca dech w piersiach. Podróż przez emocje. Thriller fantasy z prawdziwego zdarzenia, w którym miłość, przyjaźń, żądza władzy i wierność ideałom przedstawione są w szybkim rytmie narracji zdolnej wprawić w drgania najgłębsze struny. Płomień Życia to pierwszy akt sagi Unika.

źródło opisu: http://www.facebook.com/Damidos

źródło okładki: http://www.facebook.com/Damidos

Ewelka | 2019-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 23 czerwca 2019

O rany! Książka pełna napięć, z tysiącem myśli "ale co dalej?", nie dająca wytchnienia do samego końca. Wątpliwości, dlaczego postąpili tak a nie inaczej.
"...Oto, czym jesteśmy. Emocjami. Niczym innym, tylko emocjami". I te emocje widać na każdym kroku.

Kyoko909 | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Eh rozczarowałam się. Historia miała nawet jakiś potencjał ale autor/ka w ogóle go nie wykorzystał/a. Praktycznie wszyscy bohaterowie są wyidealizowani, a tytułowa to już w ogóle... Strasznie chwiejni emocjonalnie i nadzwyczaj szybko przyzwyczaili się do sytuacji w których się znajdują. A do tego relacje pomiędzy niektórymi bohaterami są nieco dziwne. I tak, mam tu na myśli profesora.
Styl pisania jakoś nie powala. Opisy otoczenia są bardzo szczegółowe co pozwala bardzo dobrze zobaczyć w wyobraźni dane miejsca lub postacie. Aczkolwiek niektóre według mnie były nie na miejscu (np. Metatron opowiadający innym aniołom podczas omawiania strategii jak powstał kanion... No na pewno żaden anioł jej nie zna).
Dużo luk fabularnych. Końcówka była beznadziejna i nielogiczna. Jak dla mnie nic nie zostało wyjaśnione (przykładowo - pozwolili Uniko wrócić na ziemię. Po kiego grzyba jak jego miejsce jest w Sefirze?)
A i nazywanie jednego bohatera swoim imieniem? Serio? I to jeszcze wyrocznia......

Katarzyna | 2016-09-15
Przeczytana: 14 września 2016

Nie dziwię się, że autor nie chciał ujawniać swojej tożsamości i wydał to pod pseudonimem.
Siadając do "Uniki" wiedziałam, że jest to fantastyka dla nastolatków i nie nastawiałam się na literaturę wysokich lotów. Właśnie dlatego zaczęłam ją czytać, bo chciałam się po prostu zrelaksować przy ciekawej przygodzie bez rozkminiania nad trzecim dnem opowieści. Miałam rację - nie jest to ambitna lektura, jednak wszystko by było dobrze, gdyby nie tragiczny styl i język. Oprócz dziur logicznych i fabularnych w odbiorze najbardziej przeszkadzały mi właśnie te dwie rzeczy. Zasadniczą wadą książki jest fakt, że chyba nikt nie przeczytał jej przed puszczeniem do druku, bo gdyby widziała ona korektę i redakcję, to może udałoby się z wielkim trudem wycisnąć cokolwiek z tej fabuły. Zastanawiałam się czy dać tej książce taryfę ulgową ze względu na powyższe i przyznać jej dwie gwiazdki, bo jakby ktoś nad nią się chwilę zastanowił, to byłaby w miarę znośna, ale stwierdziłam, że niechlujstwo należy...

Ewa Grzegorzyca | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Nie dobrnęłam nawet do połowy. Dawno nie czytałam czegoś tak słabego i nudnego. Szkoda słów...

Erebos | 2015-08-05

Przeczytałam tę książkę trzy lata temu.
I nie zniknie ona z mojego życia, dopóki nie zamieszczę tu tej recenzji. Przynajmniej na to się zapowiada, bo jej wspomnienie dręczy mnie ilekroć spojrzę na półkę z książkami i myślę o zmarnowanych pieniądzach. Nie tylko wynudziłam się przy tej "powieści", nie tylko mnie przy niej krew zalała. Rozczarowałam się i umarłam z pięć razy czytając ją.
Nawet nie chcę czytać jej drugi raz, bo prawdopodobnie bym tego nie przeżyła. Unika: Płomień Życia zalicza się do najgorszych pozycji, jakie wybrałam. Opowiada historię trójki nastolatków i profesora metafizyki. Całość jest tak absurdalna i tak zagmatwana, że mogę tylko ubolewać. Widać, że autor obczytał się w kabale, hebrajskiej mitologii i angelologii, ale za dużo chciał wcisnąć w jedno i wyszedł misz-masz tak irytujący, że idzie zdechnąć.
Bohaterowie - zaplanowani, przy pierwszym opisie widać, że pisarz chciał stworzyć im - schematyczne, ale jednak jakieś - charaktery. Jednak TYLKO przy pierwszym...

Olga Jóźwiak | 2015-05-13
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone, 2015

Niestety, zapowiadała się ciekawie, ale im dalej, tym większa nuda :/

Agnieszka | 2015-01-25
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Gdzie ten zapowiadany horror? Gdzie emocjonująca fabuła? Pozostało tylko fantasy...

EmilyBell | 2014-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Świetna książka. Akcja całkowicie mnie pochłonęła a historia trzymała w niepewności do samego końca.
Pierwszy raz spotkałam się z tak wciągającą fabułą i zadziwia mnie wyobraźnia autorki.
Bardzo tajemniczy jest też fakt anonimowości autorki. Pozwala to na kolejne fantazje, przykładowo jakoby autorka sama była aniołem :D

Alfa | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Przeciętna książka o walce dobra ze złem. Jej plusem jest to, że bardzo lekko się czyta. I bardzo szybko. Jednak czy mnie zachwyciła? Na pewno nie. Poleciłabym ją raczej dzieciom i młodzieży, dla mnie była trochę zbyt naiwna, a bohaterowie zbyt wyidealizowani.
Fabuła traktuje o aniołach, ale nie są to anioły dobrze nam znane. Należy odrzucić wszystko co dotąd wiedziało się o niebie. Gdy już się zaakceptuje ideę E.J. Allibis to trzeba przyznać, że świat przedstawiony w książce jest przepiękny, a opisy przyrody zachwycają.
Momentami denerwowały mnie niedociągnięcia językowe, nie wiem czy jest to wynik tłumaczenia, czy może radosna twórczość autora.

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Książka E.J. Allibis „Unika: Płomień Życia” należy do literatury fantasy, muszę jednak przyznać, że choć interesuję się tym gatunkiem powieści, to jeszcze nigdy nie czytałam podobnej.

Książka opowiada bowiem o aniołach. Główną, tytułową, bohaterką jest Unika - piękna, odważna, zdolna do niebywałych poświęceń. Mieszka ona wraz z innymi aniołami w Sefirze, dolinie, o której istnieniu nie mają pojęcia zwykli ludzie. Pewnego dnia pokój doliny zakłóca wiadomość o ucieczce niebezpiecznego Ophidiela, więzionego przez Mędrca - Metatrona za popełnione niegdyś zbrodnie przeciwko Sefirze. Zamierza on zemścić się na Metatronie kradnąc, a następnie wykorzystując do zdobycia władzy nad Doliną Aniołów i światem, dwa Byty Fundamentalne - Płomień Życia i Klucz Szczęścia. Wobec tego dzielna Unika zgadza się za pomocą specjalnego zaklęcia odrodzić na nowo, jako dwoje małych dzieci. W ich sercach zostają ukryte Byty Fundamentalne. Jedno z niemowląt żyje w Sefirze, a drugie zostaje ukryte przed...