Jurgen Klopp. Czarodziej z Dortmundu

Tłumaczenie: Wawrzyniec Sawicki
Wydawnictwo: Vesper
Jürgen Klopp: Echte Liebe
Dominik

Jeszcze w roku 2008 Borussia Dortmund dreptała po smętnej ziemi niczyjej w dolnych rejonach tabeli 1. Bundesligi, prezentując swoim kibicom futbol bez większego zaangażowania. Trzy lata później BVB świętowała zdobyte we wspaniały sposób mistrzostwo Niemiec, wykazując się zachwycającym sposobem gry w piłkę nożną Odpowiedzialnym za ten sukces jest Jürgen Klopp, który przywrócił Borussii jej...

Odpowiedzialnym za ten sukces jest Jürgen Klopp, który przywrócił Borussii jej dawną moc. Klopp to człowiek, który w roku 2008 uznawany był za wschodzący talent trenerski. Obecnie poprzedza go opinia elokwentnego, wyraziście gestykulującego specjalisty głośno wyrażającego swe emocje oraz mistrza motywacji; nadano mu też przydomek telewizyjnego trenera reprezentacji. Klopp dowiódł, że przede wszystkim potrafi pracować bardzo dokładnie, pilnując realizacji wszystkich szczegółów. Jest doskonale znającym się na taktyce nauczycielem futbolu. W dosłownym sensie tego określenia to mistrz w swoim fachu. W sytuacji awaryjnej mianowany trenerem Mainz 05 uchronił tę drużynę od spadku z drugiej ligi, aby potem poprowadzić ją do pierwszego awansu do 1. Bundesligi.

Są to wystarczające powody, aby bliżej przedstawić tego charyzmatycznego coacha; by opowiedzieć, jak ze średniego piłkarza drugoligowego stał się uznanym trenerem mistrza kraju – Bayern Monachium do dzisiaj żałuje, że nie zatrudnił go w roku 2008! Książka „Futbol to moje życie” ukazuje dotychczasową, pełną sukcesów drogę Kloppa, poczynając od gry w drużynach juniorskich w Glatten w Szwarzwaldzie, przez trwającą osiemnaście lat przygodę z Mainz, gdzie od nocy zapustowej w roku 2001 ze starzejącego się piłkarza zamienił się w młodego trenera, aż po zdobycie dziesięć lat później mistrzostwa Niemiec z Borussią Dortmund.

Dawni koledzy czy nauczyciele, jak trener juniorów Walter Baur czy menadżer drużyny z Moguncji, Christian Heidel, przypominają anegdoty i przybliżają Czytelnikowi ambitnego sportowca i wielostronnie uzdolnionego człowieka, jakim jest bez wątpienia Jürgen Klopp. Zamieszczone w tej książce wywiady z ekspertami spoza obszaru piłki nożnej są pełne interesujących opinii dotyczących jego charyzmatycznej osobowości. Dociekliwy Czytelnik znajdzie tu również obszerny rozdział poświęcony taktyce stosowanej przez bohatera oraz szczegółową analizę jego filozofii gry.

„Chcę zostać najlepszym trenerem”, powiedział Klopp podczas jednego z wywiadów, zapytany o swój osobisty cel. O tym, że jest na najlepszej drodze do zrealizowania swego marzenia świadczy ta książka, której autorzy – Elmar Neveling, Matthias Greulich, Roger Repplinger i Saban Uzun – szczegółowo zajęli się Kloppem i jego prawdziwą fascynacją piłką nożną.

źródło opisu: http://www.empik.com/jurgen-klopp-czarodziej-z-dor...(?)

źródło okładki: zdjęcie własne

ChicaDeAyer | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Jurgen Klopp – człowiek, który szturmem wdarł się na salony, udowadniając, że w skomercjalizowanym świecie współczesnej piłki, serce oraz pasja wciąż mogą wyjść zwycięsko ze starcia z potężnymi pieniędzmi. Fenomenalny trener, genialny człowiek - persona, którą kochają i podziwiają miliony. Mając na uwadze osobowość Niemca, jego charyzmę oraz umiejętności, które wywindowały go na sam szczyt, można sobie wiele obiecywać po książce, przybliżającej jego osobę. Nawet jeżeli została napisana przed największymi triumfami w trenerskiej karierze.

Miałam wrażenie, że albo książka została stworzona przedwcześnie, albo powstała naprędce, by wyjść naprzeciwko oczekiwaniom i żywemu zainteresowaniu osobą Kloppa, bowiem to strasznie niechlujna, mało klarowna lektura. W dodatku nie jest zupełnie wolna od błędów, co jest wręcz karygodnie w przypadku biografii, bo zaprzecza idei, jaka przyświeca tego typu publikacjom. Autor wprowadza zupełnie niepotrzebny zamęt, brnąc w dygresje stojące daleko od...

Tomaszinho | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Wspaniała książka o znakomitym trenerze.
Nie rozumiem jak można przylepić tejże książce łatkę chaotycznej. Wszystko jest przejrzyste i trzyma się kupy.
Jorguś to wspaniały człowiek a ta książka ukazuje jego pierwsze kroki jakie stawiał jako trener. Wspaniałe wątki jakie ukazuje "Jurgen Klopp Czarodziej z Dortmundu" są naprawdę warte uwagi i poświęcenia lekturze wolnej chwili.
Oczywiście jak ktoś opisał że niestronniczy czytelnik może nie odszukać tego czegoś- to fakt... mimo to ja jednak wyszukałem to coś :D jak to się mówi, dla chcącego nic trudnego.
Najbardziej podobało mi się to :Wielki zwolennik wyrobienia własnego poglądu:
i cytat "Jestem wielkim zwolennikiem wyrabiania sobie własnego poglądu. Potrafię stwierdzić, że za wolno budujemy atak, zanim dostanę do ręki na potwierdzenie dane statystyczne. Nie mam przecież nic innego do roboty, tylko trenować drużynę i analizować jej grę. Nie potrzebuję do tego twardych danych. Jestem wykształconym trenerem, więc widzę takie...

Sempai | 2014-08-08

Strasznie chaotycznie napisana książka. Miejscami bardzo trudno się połapać, co autor miał na myśli i jakiego wątku dotyczy dany fragment. Ale generalnie ciekawa pozycja, zwłaszcza dla fanów BVB

Katarzyna Przepiórka | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, Sport, Futbol

Dość długo zwlekałam z recenzją biografii Jürgena Kloppa, a kiedy zdecydowałam się wreszcie ją dokończyć, niemiecki szkoleniowiec ogłosił swoje odejście z Borussi Dortmund wraz z końcem sezonu. Właśnie dlatego ostatecznie postanowiłam, że tekst pojawi się po ostatnim meczu BVB, czyli wczorajszym finale Pucharu Niemiec, który Borussia ostatecznie przegrała z Wolfsburgiem. Miało to być wymarzone pożegnanie trenera z BVB, skończyło się smutkiem, ale jedno jest pewne, w Dortmundzie zapamiętają go na długo, bo w historii tego klubu zapisał się złotymi zgłoskami.

Zastanawiam się, czy istnieje na świecie chociaż jedna osoba, która, znając się choć trochę na piłce nożnej, nie wiedziałaby, kim jest Jürgen Klopp. Wydaje mi się, że istnienie takiej osoby, jest dość wątpliwe. Na czym zatem polega fenomen tego trenera? Odpowiedź na to pytanie powinniście znaleźć pomiędzy wierszami biografii autorstwa Elmara Nevelinga.

Ten cytat idealnie oddaje to, kim jest były gracz FSV Mainz. To właśnie...

Julia | 2015-05-23
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Jestem w trakcie czytania książki, ale myślę, że wyrobiłam sobie już opinię na jej temat.
Jako kibic Borussii Dortmund i sympatyczka Jürgena Kloppa, spodziewałam się po tej książce trochę więcej. Pominę już błędy w pisowni nazwisk oraz inne, choć są bardzo rażące... Przede wszystkim jest zbyt chaotyczna. Czasem gubię się w tym, o czym właśnie czytam. Przeplatane innymi wydarzeniami, urywane w najmniej oczekiwanym momencie. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w oryginale książka wygląda zupełnie inaczej...
Niemniej jednak zamierzam dobrnąć do końca, bo jeżeli lubi się Kloppa, to mimo wszystko czyta się z zainteresowaniem.
Trochę się jednak rozczarowałam.

m_raczkowski | 2013-06-03

Generalnie dobra książka dla fanów Kloppa i BVB. Bezstronnego czytelnika raczej nie porwie. Wydaje mi się, że da się napisać dużo lepszą biografię takiego charakternego, charyzmatycznego człowieka, jakim jest Jurgen Klopp.

Kasia | 2014-11-20

Błędy stylistyczne rażą w oczy, ale nie zabierają radości z czytania i Kloppo. O jego historii każda książka będzie bardzo dobra!

Damian | 2012-12-07
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Według mnie jest to jedna z najlepszych biografii sportowych, jaką do tej pory czytałem. Autor Elmar Neveling przenosi nas w świat "wielkiego" szkoleniowca (tak po przeczytaniu tej biografii, nie boję się użyć tego stwierdzenia). Dla człowieka, który interesuje się piłką nożną jest to pozycja obowiązkowa, również młodzi trenerzy mogą się dowiedzieć wielu przydatnych rzeczy, jeśli chodzi o aspekt szkoleniowy. Początek książki być może jest mało interesujący, ale z biegiem kolejnych stron trudno się od niej oderwać. Autor również porusza sporo wątków dotyczących naszego "trio" występującego w BVB. Od zawsze pasjonowała mnie osoba jaką jest Jurgen Klopp, dlatego byłem niezmiennie szczęśliwy kiedy moim oczom ukazała się książka Elmara Nevelinga, mimo tego, że nie jestem wielkim fanem żółto-czarnych. Osoba, która sięgnie po "Czarodzieja z Dortmundu" na pewno się nie zawiedzie.

andydufresne | 2013-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Książka napisana bardzo chaotycznie, zwłaszcza na początku - w jednym zdaniu znaleźć można trzy kompletnie niezwiązane ze sobą wątki. Jak dla mnie za mało aspektów sportowych, a za dużo pozasportowych. Autor spisał trochę swoich przemyśleń i sporo rozmów przeprowadzonych z bardzo różnymi ludźmi, na temat tej skądinąd bardzo ciekawej postaci jaką jest Jurgen Klopp.

vegetable78 | 2013-01-17
Przeczytana: styczeń 2013

autor nie wnika zbyt głęboko w osobowość Kloppa, książka jest napisana w formie reportażu, do poważnych zdarzeń urastają mało znaczące historie (autor pije piwo z tym, a kawę z tamtym), ale jest też sporo interesujących historii, wcześniej nieznanych. Z polskiego punktu widzenia duży minus - niewiele o Polakach.