Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fundamenty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Centrum Architektury
Ornament und Verbrechen
architektura, ornament, Loos, esej
loobeensky

Wielu powtarza “ornament to zbrodnia”, wielu powołuje się na Loosa, ale prawie nikt go nie czytał. Pierwsza polska publikacja wyboru esejów architekta i publicysty wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę. Oryginalne, prowokacyjne eseje żarliwego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków położyły fundament pod modernistyczny przewrót w architekturze i choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.
Przygotowywana edycja obejmuje 27 najciekawszych tekstów dotyczących nie tylko wąsko pojmowanej architektury, ale także projektowania wnętrz i przedmiotów codziennego użytku, stylu życia oraz etyki i odpowiedzialności projektantów wobec swoich odbiorców.
Książka ukaże się w serii wydawniczej Fundamenty, w której będziemy publikować najważniejsze teksty dotyczące architektury, nie tłumaczone dotychczas na język polski.

źródło opisu: Centrum Architektury, 2013

źródło okładki: Centrum Architektury, 2013