Literatura staropolska

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zrozumieć literaturę". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
panikot

Literatura staropolska jest literaturą założycielską wszystko w niej się dzieje u nas po raz pierwszy formują się kanony gatunkowe wersyfikacje kształtuję się w różnych rejestrach stylistycznych języki poetyckie ustanawiają typy i konstrukcje bohaterów wyłaniają się wielkie tematy przewodnie i wszelkie pisarskie ekstrawagancje dozwolone przez licentia poetica. Warto więc włożyć wysiłek w lekturę tekstów staropolskich i warto dać się poprowadzić w odległy świat najdawniejszej literatury kierującej się wprawdzie innymi hierarchiami literackimi wartościami estetycznymi mającej własny język narzędzia perswazji konwencje i środki artystycznego wyrazu ale także bliskiej w wyrażanym olśnieniu fenomenem boskiego kosmosu ludzkiej cywilizacji i losu człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2009

źródło okładki: www.wydawnictwopoznanskie.com

comafan | 2015-06-01

Bardzo dobrze napisana, zwięzła książka mogąca przyczynić się do lepszego zrozumienia literatury staropolskiej dla osób ciekawych początków naszej twórczości literackiej. Nie może służyć jako podręcznik, ale jako pomoc naukowa w samodzielnym eksplorowaniu tekstów z epoki. Mnie bardzo podoba się rozdział o renesansie pióra Katarzyny Meller. Jest to naprawdę pięknie napisany tekst, który bardzo mi pomógł w studiowaniu dzieł renesansowych.

Aleksandra | 2014-10-20
Na półkach: Przeczytane, Polonistyka