Uzbecy. Studia nad przeobrażeniami społeczno-kulturowymi w XIX i XX wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prace Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Seria etnograficzna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Maatt

Praca ta należy do dziedziny studiów dotąd zaniedbanej w etnografii polskiej, określanej wręcz jako deficytowa. Zmierza do przedstawienia czynników sprawczych, mechanizmu i relzultatów procesu przeobrażeń w zyciu społecznym i kulturze Uzbeków, ludu pozaeuropejskiego, jednego z najbardziej dynamicznych na terenie radzieckiej Azji Centralnej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Maatt | 2012-11-25

Problem równouprawnienia kobiet nabrał pierwszorzędnego znaczenia dopiero w polityce społecznej okresu radzieckiego. Podniesienie społecznej roli kobiety w rewolucyjnej myśli teoretycznej potraktowane zostało nie tylko jako pożądane następstwo przeobrażeń, ale jako konieczny ich warunek. W. Lenin stwierdzał: "Nie może być przewrotu socjalistycznego, jeżeli ogromna część pracujących kobiet nie weźmie w nim udziału... Doświadczenie wszystkich ruchów wyzwoleńczych wykazało, że powodzenie rewolucji zależy od tego, w jakim stopniu przyczynią się do niego kobiety."

Na półkach