4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
krzyżowcy, templariusze,
historyczna
Adam

Czy to możliwe, że peryferia średniowiecznej Europy mogą skrywać w sobie tajemnicę dotyczącą pięknej i zarazem tragicznej historii templariuszy? A może właśnie dlatego - że to peryferia - możliwe były na nich nieprawdopodobne wydarzenia? Na te pytania pozwoliłby odpowiedzieć rzekomy bożek templariuszy, tajemniczy obraz, który zawędrował na ziemie Władysława Łokietka w czasach, kiedy we Francji przystąpiono do bezpardonowej likwidacji chluby wypraw krzyżowych. Czy domniemaną siedzibę krzyżowców udało się odnaleźć podczas II Wojny Światowej? Pośród apokryfów dawnych kronik aż roi się od zagadek, których rozwikłanie staje się bliższe, paradoksalnie, właśnie dzięki działaniom wojennym.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tego, że opowieści o templariuszach nadal mogą trzymać w napięciu i budzić fantazję – już dziś powinien zacząć czytać tą książkę! Ta znakomicie napisana powieść zadziwia tym, że historia może odbywać się równolegle i w średniowieczu, i w XX wieku!

źródło opisu: http://tyniec.com.pl

źródło okładki: http://tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=800

violabu Toczytam | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

„Bożek templariuszy” Anny Borkowskiej opowiada o … walkach ludności wiejskiej i partyzantów z Niemcami podczas II wojny światowej. Nie, nie można powiedzieć, że jest to książka o templariuszach. Motyw średniowieczny istnieje, ale jedynie jako tło wydarzeń późniejszych i wskazówka do zrozumienia podejmowanych decyzji przez broniącą się podczas wojny grupę bohaterów. Tajemniczy „bożek templariuszy” i poszukiwanie go nie są głównym wątkiem powieści.

Treść książki przedstawiona jest niezwykle prawdopodobnie. Do tego stopnia, że zmotywowała mnie do poszerzania wiedzy na temat templariuszy. Niestety, okazało się, że wiele elementów wątku średniowiecznego to fikcja literacka. Nigdzie na przykład nie natknęłam się na Poziomą Gwiazdę (znak umieszczony na fladze okładki wydawnictwa Tyniec i określany w książce jako symbol zakonników). Oj, tego się nie spodziewałam. Wielki zawód!

Książka nie jest źle napisana, jednak jak się okazało, nie była tym, czego oczekiwałam, a mianowicie tajemnicy...

Tymon99 | 2017-09-24
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać