Baśnie i legendy polskie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy polscy dzieciom". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: MAK Verlag
978-3-86380-049-9
baśnie, legendy
Nikodem

Przedstawiamy Czytelnikom publikację wyjątkową, będącą listą życzeń wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania. Tom BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE z serii KLASYCY POLSCY DZIECIOM jest pieczołowicie przygotowanym wyborem najlepszej twórczości klasycznej dla dzieci. Zabieramy Czytelników w zaczarowany świat, w którym Maria Konopnicka opowiada Jak to ze lnem było, Artur Oppman oprowadza po ulicach starej Warszawy wraz ze Złotą Kaczką, Bazyliszkiem, a nawet piękną Syreną. Widmem z zamku rydzyńskiego postraszy nas Lucjan Siemieński. Kazimierz Wójcicki zaś przedstawia Waligórę i Wyrwidęba, Zbója Madeja, a z Janem Kasprowiczem w Tatrach można szukać Śpiących Rycerzy. Z gór blisko do Smoka Wawelskiego, a jeśli Kraków, to i Królewna Wanda, i Pan Twardowski. Dowiecie się, skąd w jeziorze Wigry wzięła się sieja, tajemnicę zaś Kwiatu paproci zdradzi Ignacy Kraszewski. Wśród legend tak znanych są także te niespotykane na co dzień: opowieści o Diable Borucie, Królu Węży czy Sobotniej Górze. Wielkim walorem serii KLASYCY POLSCY DZIECIOM są ilustracje, także sięgające stylistyką do klasyki ilustracji dla dzieci, wykonane z wielką dbałością i talentem przez Magdalenę Kozieł - Nowak, cenioną ilustratorkę wydawnictw dla dzieci. Wyróżniająca się wśród publikacji na polskim rynku wydawniczym elegancka edytorsko książka jest znakomitym pomysłem na niebanalny prezent. Wszyscy dbający o polską tradycję literacką i kulturę, chcący przekazać to dzieciom, powinni mieć ten tom w domu. Wybór stworzono z chęcią zapoznania dzieci z początkami, także legendarnymi, państwa polskiego i różnych jego regionów. Ze względu na zawartość, staranny dobór utworów, publikacja może służyć jako lektura uzupełniająca z zakresu języka polskiego. Książka dająca radość czytania dzieciom, rodzicom i dziadkom.

źródło opisu: http://www.makverlag.eu/store/nowo/legendy.html

źródło okładki: http://www.makverlag.eu/store/nowo/legendy.html

Anna-mojeksiążki | 2012-12-06
Przeczytana: grudzień 2012

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam coś innego - jest Mikołaj, a ja szukałam prezentu dla mojego małego bratanka. I oto, co znalazłam - "Baśnie i legendy polskie" z serii Klasycy Polscy Dzieciom.
Książka ma piękne albumowe wydanie, jest bogato ilustrowana - a rysunki są zachwycające, na pewno spodobają się dzieciom - sami zobaczcie.
W książce znajdujemy stare, polskie baśnie i legendy, napisane przez klasyków, takich jak: Artur Oppman, Jan Kasprowicz, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka czy Józef Ignacy Kraszewski.
Wśród bajek i legend znajdziemy opowieść o Bazyliszku, Złotej Kaczce, Kwiecie Paproci, O smoku wawelskim, czy też o Panu Twardowskim

Baśnie są świetnie dobrane i tworzą zgraną, lecz różnorodną całość. Książka jest kolorowa i pełna obrazków, ma też sporą czcionkę. Okładka jest sztywna, a kartki szyte - na pewno nie zniszczy się, pomimo częstego czytania :) Sprawi wiele radości zarówno rodzicom, jak i dzieciom.
Podpowiadam Wam te pozycję jako świetny prezent gwiazdkowy -...

rowena77 | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Zbiór polskich baśni i legend, które każdy młody Polak powinien znać. Oprócz popularnych autorów, niewątpliwie wielką zaletą są piękne ilustracje pani Magdaleny Kozieł-Nowak. Każda strona zachwyca i zabiera czytelnika w cudowny, magiczny świat baśni.

Jestem pewna, że każdy z nas zna chociaż kilka bardziej lub mniej znanych legend oraz baśni. Mam nawet taką ciekawostkę, ponieważ pierwsze legendy powstały już w średniowieczu i od tamtego czasu aż do teraz są przekazywane z ust do ust dlatego też teraz pierwsze legendy mogą znacznie odbiegać od pierwotnych wersji. Natomiast baśnie są bardzo często mylone z bajkami, a jednak to zupełnie coś innego. W baśni dominują elementy fantastyki, opowiada nam ona o różnych nadnaturalnych postaciach oraz zjawiskach, zawsze zawiera w sobie jakąś ludową mądrość oraz zawiera w sobie wierzenia ludowe... To by było na tyle jeżeli chodzi o teorie :)

Książka, którą Wam dzisiaj prezentuje pochodzi z serii Klasycy Polscy Dzieciom, Ania niedawno pisała Wam o "Wierszach i rymowankach polskich", właśnie z tej samej serii :) Książka "Baśnie i legendy polskie", jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie aż 36 różnych opowieści. Są tutaj te mniej oraz te bardziej znane legendy i baśnie, na przykład:...

Jadzia | 2014-08-10
Przeczytana: 23 sierpnia 2014