O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu

Okładka książki O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu Lama Ole Nydahl
Okładka książki O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu
2008-07-01
2008-07-01
Wojtek Tracewski
Ole Nydahl Buddyzm Budda Karma Kagyu Diamentowa Droga Wadżrajana

Buddyzm zawsze w jakiś sposób mnie interesował pod względem ciekawości jak i tego , że filozofia zawarta w tych naukach jest często przydatna w życiu , jak i często różni myśliciele , jak i psychologowie i trenerzy personalni często wykorzystują podobne nauki i postrzegania świata. Książka jako wprowadzenie do buddyzmu , ciekawa , choć w niektórych kwestiach , mało rozbudowane niektóre ważne kwestie jak i czasem ciężka w odbiorze , po przeczytaniu czegoś jeszcze mi brakowało. Uzupełnić wiedzę na pewno trzeba innymi pozycjami o tej tematyce i dobrych stronach internetowych. Ale polecam jako fundament pod zgłębianie dalej tematu.

Osobiście uważam, że książka jest ciężka w odbiorze jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę z buddyzmem. Na pewno nie jest to wprowadzenie, a subiektywny pogląd autora na różne sprawy związane z tą filozofią. Aby lepiej poznać myśl przewodnią buddyzmu, jego historię i najważniejsze informacje polecam sięgnąć po coś innego.

Książka dobra i dająca przejrzysty wstęp do buddyzmy. Napisana językiem prostym klarownym i przejrzystym. To co jednak mi się nie podobało to to, że mimo zapewnień autora o obiektywności twierdzeń na temat tego, że każdy ma prawo przynależeć do różnych buddyjskich szkół to widać jak mocno stawia na piedestale swoją szkołę Diamentowej Drogi przypisując jej najlepsze i najbardziej wybitne cechy. Używa zręcznie zabiegów psychologicznych, by przekonać dzisiejszego człowieka, że to szkoła dla ludzi żyjących w biegu, którzy nie chcą żyć jak mnich asceta życiem pełnym wyrzeczeń jak np. szkoła Theradavy (którą swoją drogą nazywa "Małą Drogą" co również ma pejoratywny wydźwięk, że Theradava jest małą droga a jego "Wielka"). Da się wyczuć tą stronniczość w książce bardzo mocno. Dodatkowo Lama Ole twierdzi, że droga medytacji "na nauczyciela" jest najszybszą drogą do osiągnięcia oświecenia nazywając ją drogą na skróty, co nie jest w moim rozumieniu prawdą. Tylko poprzez wgląd w swoje emocje, uczucia, myśli i doznania fizyczne w ciele możemy wyzwolić się z cierpienia, a medytacja na nauczyciela jest niczym innym jak wizualizacją połączoną z mantrą mającą na celu wyciszyć nasz umysł, ale tylko na powierzchownym poziomie. Nie docieramy tą techniką do korzenia cierpienia. I to samo mówił Budda. Nie interesowały go podziały, religie i wyższość jednych szkół nad drugimi, małe, wielkie, diamnetowe drogi. To wymysł ludzi a nie Buddy. On zostawił nam w spadku Szlachetną Ośmioraką Ściężkę do wyzwolenia z cierpienia, na którą składa się życie moralne i techniki medytacji do oczyszczania umysłu jakimi są annapana i vipassana.

Książka to wprowadzenie do Buddyzmu Diamentowej Drogi opisane przez Lamę Ole Nydahla i przetłumaczone przez Wojciecha Tracewskiego. Doskonały starter dla zainteresowanych tematem.
Wskazuje to co powinieneś wiedzieć na początku tej drogi, a reszta w Twoich rękach, a raczej w umyśle :)

Jeśli jesteś poszukujący, chcesz wiedzieć więcej lub po prostu buddyzm do Ciebie przemawia, to ta książka jest też dla Ciebie. Autor w rewelacyjny sposób objaśnia zarówno powstanie religii, jak i jej obecny kształt. Podpowiada, w jaki sposób możemy kształtować swoje życie, by żyć zgodnie z naukami Buddy. Jednocześnie pokazuje, jak wolna, pełna miłości i rozwoju jest ta religia (czy też nurt filozoficzny, bo buddyzm jest różnie nazywany/klasyfikowany 🙂 ). Lama Ole Nydahl tłumaczy zjawisko karmy, inkarnacji czy prawo przyciągania. Wspaniała, prosta, dostosowana dla osoby początkującej.

Jako wstep do buddyzmu w ogole, swietna pozycja. Zdecydowanie zacheca do siegniecia po reszte ksiazek autora.

Jest to moje pierwsze zetknięcie z tematem buddyzmu. Sam temat jest ciekawy i pragnę go zagłębić, jednak ta książka byla dla mnie bardzo trudna do zrozumienia, w sumie to nie wiele z niej rozumiałam. Nie uwazam tego za wprowadzenie do buddyzmu..

Książka „O naturze rzeczy” jest rozszerzoną wersją publikacji „Jakimi rzeczy są”, które ukazała się w latach 70. Autor przedstawił w niej w bardzo przystępny sposób najważniejsze założenia buddyzmu z myślą o osobach początkujących lub jedynie zainteresowanych tym zagadnieniem. Wprowadza nas stopniowo w poszczególne tematy odsłaniając kolejne założenia buddyzmu wyjaśniając je dokładnie i w prosty sposób. To niezwykle inspirujący materiał, zachęcający do pracy z umysłem i własnym wnętrzem.

To  doskonały materiał dla tych, którzy chcieliby podążać ścieżką buddyzmu albo po prostu poznać bliżej jej podstawowe założenia. Zagadnienia w niej przedstawione można wprowadzić w życie bez względu na preferowany światopogląd, kulturę czy wyznawaną religię. Są to wartości uniwersalne, które podpowiadają jak stać się lepszym człowiekiem biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, myśli i słowa.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/11/675-o-naturze-rzeczy.html

Przychodzę do Was z recenzją książki o buddyźmie, a raczej o delikatnym wprowadzeniu do niego.
Do buddyzmu nie musimy podchodzic tylko jako do religii, możemy czerpać z niej zagadnienia, które pomogą nam w życiu.
Jako całkowity laik w tej dziedzinie książkę uważam za bardzo przystępną i jasno napisaną.
Zgodnie z Buddą istnieje karma, coś co do nas wraca. Nasze postępowanie względem innych, nasze słowa a nawet myśli kiedyś do nas wrócą.
Z czym w pełni się zgadzam. Dużo w książce jest mowy o pracy nad sobą, nad swoim umysłem, strefą psychologiczną, dogłębną analizą siebie. Książka dla mnie była idealnym poradnikiem, wskazówką.
Myślę, że jest dobrym wprowadzeniem i może od niej zależeć czy temat poszukiwań rozwiniemy czy na tym etapie go zakończymy.
Podeszłam do tej książki z ciekawością i nie rozczarowałam się.
Dodatkowy atutem jest duża trzcionka i przepięknie wykonana okładka ❤️

Zgodnie z Buddą istnieje karma, coś co do nas wraca. Nasze postępowanie...

Moim zdaniem książka bardzo powierzchownie rozprawia na temat podstaw buddyzmu. Powierzchownie, ponieważ jest to tylko lekkie wprowadzenie niewymagające żadnego wcześniejszego zetknięcia z buddyzmem, czy z historią Buddy. Ja bym tą książkę nazwała raczej bardzo dobrym poradnikiem rozwoju osobistego , a nie pismem filozoficzno - religijnym. No ale w końcu większość nauczycieli Buddyzmu Diamentowej Drogi mówi , że ich wyznanie ma być proste i przystępne , a nie oparte na odkrywaniu tajemnicy dostępnej tylko dla wtajemniczonych.

• Buddyzm
  • Rozwój osobisty

Lama Ole Nydahl O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu Zobacz więcej