Mistyfikacja

Wydawnictwo: Albatros
Play Dead
DAngel

Inne wydania

Laura Ayars i David Baskin wydają się być stworzeni dla siebie. Była modelka, obecnie właścicielka domu mody Svengali, i gracz Boston Celtics, gwiazda ligi NBA. Piękni, młodzi, bogaci i zakochani. Tragiczny wypadek przerywa ich miesiąc miodowy w Australii. Okoliczności śmierci są niejasne, ale wszystko wskazuje na to, iż David utonął podczas kąpieli w oceanie. Zrozpaczona dziewczyna nie potrafi pogodzić się z zagadkowym zaginięciem ukochanego. Nieświadoma grożącego jej niebezpieczeństwa, poddaje w wątpliwość oficjalną wersję zdarzeń. Czy rzeczywiście chodzi o wypadek, czy o samobójstwo, czy nawet o morderstwo? A może David żyje, a jego śmierć upozorowano? Kolejno giną osoby, które mogły znać odpowiedź. Komuś wyraźnie zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,364,2387,mistyfikacja.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,364,2387,mistyfikacja.html

Beata | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Bardzo dobra powieść sensacyjna, wprawdzie intryga nieco przewidywalna, ale nie psuje to przyjemności czytania. Jak na pierwszą książkę w swojej karierze, uważam, że Coben spisał się nieźle. Powieść wciągająca od pierwszej strony.

Roland | 2016-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Prawda zawsze wyjdzie na jaw

Różne są początki w świecie literackim. W przypadku niektórych autorów można mówić o „objawieniu” już od pierwszego dzieła, inni stopniowo pną się w górę literackich wyżyn, jeszcze inni piszą tylko jedno dzieło swego życia, pozostaje grupa tych, którzy nie wychodzą z poziomu przeciętności. Jakim jest autorem Harlan Coben? Odpowiedź dla użytkowników tego serwisu jest raczej oczywista. Jak wcześniej wspomniałem pisarze podążają różną drogą w swych literackich zmaganiach. W przypadku Harlan Cobena talent stopniowo się rozwijał, by móc osiągnąć współczesny poziom. Raczej mało odkrywczym stwierdzeniem będzie, że pierwsza powieść autora nie należy do jego wybitnych dzieł. Jak sam wspomina jest to powieść z jego młodzieńczych lat, pełna wad i błędów, ale również energii i zapału. Sam z resztą w przedmowie nie poleca jej jako początku podróży czytelniczej z jego twórczością. Zastanówmy się drodzy współczytelnicy, czy aby poznać choć w pewnym stopniu...

ZARAZA | 2013-05-25
Przeczytana: maj 2013

”No tak.. jeśli to pierwsza moja książka, którą trzymasz w ręku, odłóż ją. Zwróć. Weź inną. Nie ma sprawy, ja poczekam.”- o to słowa Harlena Cobena, które przeczytacie na początku, jeśli sięgniecie po tą powieść. To bardzo dobra rada. "Mistyfikacja" na początku była ciekawa, ale szybciutko domyśliłam się wszystkiego, więc nagle ulotniło się całe napięcie i zaciekawienie. Czytając "Mistyfikację" widać, że autor dopiero szlifował własny styl, więc myślę, że tą historie mogę mu wybaczyć. Czytelnikom obeznanym z Cobenem nie odradzam, ale zaczynającym swoją przygodę czy to z autorem, czy z gatunkiem stanowczo nie polecam. Okropnie przewidywalna, ale i tak ją lubię i mimo tego, że uważam ją za najgorszą książkę Cobena nie uważam poświęconego jej czasu za stracony.

Paco | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, COBEN
Przeczytana: 2015 rok

Całkiem niezła ta mistyfikacja.Zastanawiam się czy pisarz pokroju autora,w swoim prywatnym życiu zbyt często nie styka się z podobnymi sytuacjami.Bo żeby tak zagmatwana historia mogła być li tylko fikcją literacką? Brawa za pomysł i wykonanie panie Coben:)

Wizzi | 2013-02-10

Super książka zresztą jak wszystkie książki Cobena. Ta książka jednak zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Trudno mi jest stwierdzić jednoznacznie za co tak lubię tę książkę, przecież wszystkie książki Cobena są dobre i bardzo je lubię, a jednak tę książkę jednoznacznie mogę uznać za moją ulubioną tego autora

Madi | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Widząc tu dużo negatywnych opinii podeszłam do książki trochę z obawą ,że i mnie nie przypadnie do gustu ,ale już po paru stronach moje obawy zostały rozwiane,bo powieść mnie wciągnęła.
Choć cała mistyfikacja nie wyszła Cobenowi,bo od razu można się jej domyśleć ,to jednak nie przeszkadzało to w dalszym czytaniu,bo jeszcze były do odgadnięcia inne zawiłe tajemnice rodzinne sprzed lat,które to rzutowały na całą mistyfikację i w małych kawałkach wypływały na światło dzienne- po prostu rodzinka z piekła rodu.
Moim zdaniem fabuła ciekawa,zwroty akcji są ,trzyma w niewidomej do końca,napięcie narasta coż chcieć więcej?

Radek | 2017-09-23

Debiutując Mistyfikacją Harlan miał wtedy 28 lat. Jest to nie tylko jego debiutancka powieść ale także jak do tej pory najdłuższa, którą w swoim dotychczasowym dorobku napisał. Co do jego debiutu jako pisarza powieści kryminalnych był to debiut moim zdaniem wprost bombowy. Książką tą Harlan ujawnił to z czego jest znany do dziś w swoich powieściach. Pomimo tego, że wiadome jest jaki jest schemat wszystkich jego książek to robi to po prostu genialnie i zawsze czymś zaskoczy i zaszokuje do ostatniej strony.Tak było do tej pory w pozostałych jego książką. które do tej pory przeczytałem, i tak było również w przypadku Mistyfikacji. A teraz obecnie Harlan to absolutny król literatury kryminalnej i megagwiazda gatunku.
A co do mojej ogólnej oceny Mistyfikacji to moje podsumowanie brzmi...GENIUSZ pisany dużą literą.

Anya | 2015-11-03
Przeczytana: listopad 2015

„No tak… jeśli to pierwsza moja książka, którą trzymasz w ręku, odłóż ją. Zwróć. Weź inną. Nie ma sprawy, ja poczekam”. Nie zastosowałam się do rady autora - przeczytałam nie sugerując się opinią, iż jest to ponoć najsłabsza jego książka.Historia Davida i Laury- niezbyt realistyczna, trącająca telenowelą, a jednak wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału.
Ona piękna i bogata, on gwiazdor NBA i mocno naciągana dość przewidywalna intryga , mimo wszystko kupiłam to:) Napisana prostymi przystępnym językiem, czyta się naprawdę przyjemnie. Wiem jedno, to na pewno nie jest koniec przygody z książkami pana Cobena.

Leeloo_Dallas | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Jeżeli jest to Twoja pierwsza książka Cobena posłuchaj jego rady i odłóż lekturę „Mistyfikacji” do lepszych czasów. Rada brzmi: „…jeśli to pierwsza moja książka, którą trzymasz w ręku, odłóż ją. Zwróć. Weź inną. Nie ma sprawy, ja poczekam.”-
Ja jak dotąd nie czytałam jeszcze książek Cobena ale tej rady nie posłuchałam. Uznałam bowiem, że jest to kokieteria ze strony pisarza, (jak to zwykle bywa  ). Tym czasem autor najwyraźniej miał świadomość, że ta książka może zniechęcić czytelników do poszukiwania kolejnych. Książka jest słaba, ale należy ją traktować jako wprawką do prawdziwego pisarstwa (jest to pierwsza powieść Cobena, napisana jeszcze w trakcie studiów).
Jak dla mnie zawiódł pomysł i wykonanie. Najbardziej złościły mnie dialogi, które kojarzyły mi się ze scenariuszem jakiejś żałosnej południowoamerykańskiej telenoweli. Cała treść to głównie wypowiadanie przez postaci swoich kwestii w różnym miejscu i czasie. Drażniły mnie liczne retrospekcje w formie wspomnień...

Kinqa | 2011-01-13

Ostatnia którą wydano, ostatnia której jeszcze nie czytałam i ostatnia po którą sięgam?
Z tym ostatnim to może nie do końca ale dziś nie będę koloryzować czy ubarwiać. Bo kolorowo tym razem nie było, niestety.
Zawiodłam się. Ot taki mały miłosny zawód. Ale w myśl zasady „miłość Ci wszystko wybaczy” i ja Ci Harlan, wybaczam. Pisz sobie dalej, i tak będę Cię czytać.

„Mistyfikacja” jest pierwszą książką, którą Coben napisał. Dawno, dawno temu (w czasach kiedy na stojąco na wrotkach pod szafę wjeżdżałam ;) ) za górami, lasami i oceanami, Harlan Coben będąc na ostatnim roku studiów, uświadomił sobie, że chce zostać pisarzem. Jak postanowił, tak zrobił. I tak oto przede mną leży w 1990 roku napisana, 20 lat później w Polsce wydana – Mistyfikacja.
Co w niej mamy? Kwitnącą miłość dwojga „naj” - najpiękniejszej modelki i najlepszego koszykarza. Laura Ayars-Baskin i David Baskin spędzają swój miesiąc miodowy w Australii. Niestety do miesiąca nie dotrwali. David utopił się w oceanie,...