Rekonstrukcja

Wydawnictwo: AIP SEMP
9788393619146
Wiktoria

„John Johnson znika. Tak po prostu. A jego przyjaciel zaczyna go szukać i próbuje rozwikłać zagadkę nad wyraz tajemniczego zaginięcia. Cały czas pozostaje przy tym we wnętrzu pociągu, do którego wsiedli przecież razem. Tylko, że pociąg ten nie jest po prostu pociągiem. To maszyna, która służy do zupełnie innych celów. Wszyscy jej pasażerowie za czymś tęsknią i nie uwierzysz, co jest powodem przepełniającej ich nostalgii. »Rekonstrukcja« to opowiadanie, które będziesz musiał przeczytać bardzo, bardzo uważnie, jeśli zechcesz odkryć wszystkie jego niuanse.”

„Rekonstrukcja” – pierwsza powieść projekcyjna.

„Psychologowie mawiają o testach projekcyjnych, niejednoznacznych obrazach i zdaniach, w których każdy może dostrzec coś innego, to, co sam chce zobaczyć. Na pewno kojarzysz plamy atramentowe i pytanie, co pan tu widzi. Jeśli chcesz zrozumieć istotę tej opowieści, spójrz na »Rekonstrukcję« jak na literacki test projekcyjny.”

źródło opisu: http://www.defektpamieci.pl/

źródło okładki: http://www.defektpamieci.pl/

Katee | 2013-06-22
Przeczytana: czerwiec 2013

Zachęcona poprzednią, niebanalną i oryginalną książką Pana Krzysztofa Bieleckiego pt. „Defekt pamięci”, postanowiłam zmierzyć się z jego kolejnym, równie dziwacznym jak głosi okładka, dziełem.
„Rekonstrukcja” to pomysł nowatorski, jeszcze nigdy wcześniej nie praktykowany. Książka jest powieścią projekcyjną, zbiorem sześciu opowiadań, który każdy może interpretować na swój własny, indywidualny sposób. Autor nie narzuca sposobu w jaki należy książkę czytać, można to robić standardowo, czytając opowiadania po kolei, można kolejność tą wybierać losowo jak i zacząć od ostatniego, kulminacyjnego i będącego swoistą esencją całości.

Opowiadania nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, nie łączy ich zupełnie nic, są też nierówne pod względem treści jak i objętości. Jedne ciekawią bardziej, inne wręcz nudzą i sprawiają, że książkę chce się odłożyć i więcej do niej nie wracać. Czytelnika prowadzi jedynie chęć poznania sensu i finału całej tej pokręconej historii.
A wszystko stanie się jasne...

Łędina | 2013-05-08

"Rekonstrukcja" - Krzysztofa Bieleckiego to jedno z tych dzieł pisanych, które w przypadku dyskutujących o nim czytelników, może budować wiele kontrowersji. Dlaczego? Otóż dlatego, że jego autor miał zamiar, aby każdy postrzegał znaczenie fabuły inaczej, często przywiązując uwagę do faktów dla innych zupełnie nieistotnych. Czy udało mu się osiągnąć zamierzony cel?

Krzysztof Bielecki to polski autor, który dotychczas wydał pięć książek. Oprócz pozycji przedstawionej w tej recenzji, w księgarniach można jeszcze natknąć się na: "Kod czyli rzeczy które zauważasz w mieście gdy wpatrujesz się w nie odpowiednio długo", "Miasto to gra", "Raz na kilkaset lat", "Defekt pamięci" i napisany wraz z Tomaszem Bieleckim oraz Ryszardem Skowrońskim "Spinning uniwersalny". Z nich wszystkich, jak dotychczas największą popularnością cieszył się "Defekt pamięci".

Siedem różnych opowiadań. Nieoddziałujących na siebie historii. Dotyczących kilku, zupełnie obcych sobie ludzi. Zdarzenia, które spotkały...

Juliab3 | 2013-03-09
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Krzysztof Bielecki, autor m.in. „Defektu pamięci”, napisał kolejną, podobną pod względem wielkości pozycję. Tym razem mamy jednak do czynienia ze zbiorem siedmiu opowiadań, które łączy jedynie dziwność i fakt, że odbiorca nie jest w stanie pojąć ich głębszego sensu. Według zapewnień autora ta publikacja jest jak testy projekcyjne – każdy dostrzeże w niej coś innego. Dla jednego plama atramentu na białej kartce może przedstawiać motyla, gdy dla innego ów kleks będzie przypominał dwa słonie. W teorii tak samo miało być z „Rekonstrukcją”, jednak jak to wygląda w praktyce?

Opowiadania zawarte w tej dwustustronicowej publikacji są dziwne i w niektórych przypadkach – mało zrozumiałe, co z pewnością było zamierzeniem autora. Znając napisany przez niego „Defekt pamięci” byłam przygotowana dosłownie na wszystko. Miałam świadomość, że Krzysztof Bielecki uwielbia wodzić czytelnika za nos i tworzyć bardzo pokręcone wątki, jednak opowiadanie o X było, jak na mój gust, stanowczo zbyt dziwne i...

toska1982 | 2013-02-09
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Na początku tego roku miałam przyjemność poznać twórczość pana Krzysztofa Bieleckiego. Jego książka „Defekt pamięci” zrobiła na mnie całkiem spore wrażenie, była tak zakręcona, tak totalnie nierzeczywista, tak inna od tych które na co dzień czytam. Teraz kiedy kończy się rok, znów przyszło mi poznać kolejne dzieło pana Krzysztofa, i jak sam on napisał do mnie, jest to książka „jeszcze bardziej zakręcona, w której granice nietypowości zostały jeszcze bardziej przesunięte”. Po takich słowach musiałam ją mieć, musiałam ją poznać!!!

Czy jest to możliwe by zniknąć tak zupełnie bez śladu? W normalnych warunkach na pewno tak, ale czy można zniknąć z jadącego pociągu, który nie ma żadnych przystanków, których tak właściwie to nie jedzie, i nie jest takim zwykłym pociągiem. Okazuje się, że tak. John Johnson znika tak po prostu, a jego przyjaciel wraz z pewną damą zaczynają go szukać.

Co w tym wszystkim takiego dziwnego? Dziwne jest to, że to tak naprawdę ostatni rozdział, i właściwa część...

Jadźka | 2013-01-29
Przeczytana: 20 stycznia 2013

W życiu każdego czytelnika przychodzi taki czas, że spośród ulubionych gatunków wybiera coś zupełnie odmiennego od tego, w czym się specjalizuje. Kto z nas nie lubi wyzwań? Nie brakuje ich od pewnego czasu, prawda? Jako moje osobiste wyzwanie literackie potraktowałam książkę Krzysztofa Bieleckiego „Rekonstrukcja”. Zawiera ona w sobie ciężki materiał, który jednak odkrywamy ze swobodą interpretacji. Trudno stwierdzić, czy każdemu przypadnie ona do gustu, ponieważ ma w sobie wiele metafor, kluczowych wyrażeń, które niespecjalnie należą do banalnych. Ale taki jest urok tej książki – opowiadania, tworzące całość, malują obraz, widoczny całkiem inaczej przez każdego odbiorcę…

John Johnson znika. Tak po prostu. Choć przyjaciel próbuje go odnaleźć, nie jest to coś prostego – przecież jechali pociągiem, nie mógł tak po prostu wyparować. Ale to nie jest zwykły pociąg, to maszyna, która wzbudza w pasażerach najrozmaitsze emocje. Aby jednak poznać ich powód, trzeba dobrze wczytać się w...

Abigail | 2013-01-19
Przeczytana: 16 stycznia 2013

"Odpowiedzi na pojawiające się w trakcie lektury pytania jest wiele, a sposób, w jaki odpowiesz sobie na któreś z nich, w znacznym stopniu zdeterminuje to, jakich odpowiedzi będziesz udzielał na kolejne i jaką ścieżką myślową podążysz. Bo w labiryncie jednoznacznych faktów, gdzie wiele rzeczy można interpretować tak albo inaczej, to od ciebie zależy, jakie rozwiązanie zagadki odnajdziesz".

Na pewno wszyscy z nas wiedzą co to są testy projekcyjne. Są to obrazy bądź zdania, które dla każdego z nas mają jakiś inny sens. Każdy z nas może odnaleźć w nich coś innego. Na pewno kojarzycie (chociażby z filmów) psychologa, który pokazuje pacjentowi kartkę z plamą atramentu i zadaje pytanie: "Co tu pan widzi?". Jeśli chce się zrozumieć tę książkę, trzeba popatrzyć na "Rekonstrukcję" jako na powieść projekcyjną. Jak na pewny eksperyment, który pozwoli poznać nam lepiej własny mózg i postrzeganie pewnych rzeczy.

Zazwyczaj zaczynam recenzję od przedstawienia ogólnego zarysu fabuły i...

Versatile | 2012-12-21
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Czym kierujemy się przy wyborze książki, gdy nie znamy o niej żadnych opinii? Oczywiście krótkim streszczeniem na tylnej okładce. W przypadku „Rekonstrukcji” to właśnie ono zaintrygowało mnie w takim stopniu, że zechciałam natychmiast sięgnąć po najnowsze dzieło autorstwa Krzysztofa Bieleckiego.

Wszystkie sześć opowiadań, na które zawiera się książka, poprzedzonych jest wstępem, w którym pisarz zwięźle zapoznaje czytelnika z główną istotą swojego utworu. We wprowadzeniu imię „John Johnson” powtarza się wystarczającą ilość razy, aby mnie porządnie zirytować. Dowiadujemy się, że w pewnym momencie mężczyzna zniknie, zdarzenie to wyjaśni cały sens powieści i będzie zarazem punktem kulminacyjnym . Ok. Fakt ten dotarł do mnie już za pierwszym razem. Naprawdę nie trzeba mi o tym przypominać w najbliższych kilkunastu zdaniach.

Po nieco drażniącym wstępie przystąpiłam do lektury kolejnych rozdziałów. Pierwsze opowiadanie wręcz wbiło mnie w ziemię. Nie, nie z zachwytu. Byłam absolutnie...

alison2 | 2012-12-20
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Czy dla książkowego mola istnieje lepsza zachęta, niż propozycja przeczytania książki, będącej literackim wyzwaniem, podpisana przez jej autora? Taka własnie propozycja trafiła na moją skrzynkę a ja bez chwili zastanowienia zgodziłam się z nią zmierzyć. Nastąpiły dni wyczekiwania, zastanawiania się, czy opłaca się zaczynać kolejną książkę, czy lepiej poczekać bo lada chwila przyjdzie. W końcu przyszła. Jakie wrażenia ze sobą przyniosła?

Ponieważ za książką nie stoją wielkie wydawnictwa, zacznę od strony wizualnej, która miło mnie zakoczyła. Naprawdę ładne wydanie i ciekawa okładka, która pozostawia w tyle wiele profesjonalnych ale kompletnie przekombinowanych okładek.

Zaczęłam czytać i praktycznie już po paru chwilach spotkało mnie pierwsze zaskoczenie. Książka zaczyna się wstępem – to akurat całkiem normalne – sęk w tym, że ten wstęp zajmuje większą część calej książki. Dla ścisłości, rozdział nazwany wstępem nie jest jeszcze taki długi, jednak następujące po nim rozdziały...

Wiktoria | 2012-12-18

„Odpowiedzi na pojawiające się w trakcie lektury pytania jest wiele, a sposób, w jaki odpowiesz sobie na któreś z nich, w znacznym stopniu zdeterminuje to, jakich odpowiedzi będziesz udzielał na kolejne i jaką ścieżką myślową podążysz. Bo w labiryncie jednoznacznych faktów, gdzie wiele rzeczy można interpretować tak albo inaczej, to od ciebie zależy, jakie rozwiązanie zagadki odnajdziesz.”

Stali czytelnicy wiedzą, że zazwyczaj przy recenzji jest wstęp ze strony bohatera czy coś podobnego. Zresztą, możecie to zauważyć przeglądając bloga. W tym przypadku niestety nie za bardzo udało mi się zrobić coś takiego i po raz pierwszy wrzucam tekst z okładki - zwyczajnie nie potrafię ogarnąć myśli. Książka pana Bieleckiego zrobiła na mnie "aż takie wrażenie", że sama nie wiem, co o niej napisać i jak to napisać, żeby to nie wyglądało tak, jakbym uważała ją za najgorszą książkę świata. Najdziwniejszą może w sumie mogłaby być, ale na pewno nie najgorszą.

Krzysztof Bielecki jest autorem już...

Małgorzata | 2012-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Na pewno każdy z nas słyszał kiedyś o testach projekcyjnych – nawet jeśli nie mieliście z nimi do czynienia bezpośrednio, to spotkaliście się z tym choćby w filmach. Przykładem takiego testu są plamy atramentowe, w których każdy widzi coś innego, coś, co sam chce zobaczyć, zależnie od nastroju i sytuacji. A jeśli Wam powiem, że jednym z rodzajów takiego testu może być powieść? Książka, w której po przeczytaniu każdy zobaczy coś innego, na inne rzeczy zwróci uwagę? “Rekonstrukcja” jest pierwszą powieścią projekcyjną, wydaną przez polskiego autora, Krzysztofa Bieleckiego.

“Odpowiedzi na pojawiające się w trakcie lektury pytania jest wiele, a sposób, w jaki odpowiesz sobie na któreś z nich, w znacznym stopniu zdeterminuje to, jakich odpowiedzi będziesz udzielał na kolejne i jaką ścieżką myślową podążysz. Bo w labiryncie jednoznacznych faktów, gdzie wiele rzeczy można interpretować tak albo inaczej, to od ciebie zależy, jakie rozwiązanie zagadki odnajdziesz”. (str. 12)

Na tylnej...