Białe Karty Kościoła

Wydawnictwo: Te Deum Sp. z o. o.
83-89345-22-6
historia
Tonatio

Ryszard Mozgol podjął się trudu polemiki z zakłamaniem najbardziej zapalczywych krytyków historii chrześcijaństwa. Okazuje się że człowiekowi który wysili się dotrzeć do źródeł i dokumentów, nawet nie przyjdzie do głowy myśleć o "krwawych mordercach z wypraw krzyżowych", "palącej stosy Inkwizycji", "mordowaniu czarownic", czy "pielęgnowaniu ciemnoty przez Watykan". Wszystkie czarne legendy o Kościele Katolickim mają swe źródła w renesansowym , antychrześcijańskim humanizmie i autor bezlitośnie podważa jedną po drugiej, przedstawiając rzetelne źródła i fakty.

Fil Gor | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Książka zawiera wiele dokładnych danych, przez co budzi zaufanie, ale pokazuje się je nadużywać swoją tendencyjnością. Autor dyskretnie pomija niewygodne fakty. Skupię się na krucjatach. Autor zarzuca Bizancjum, że było dekadenckie, a potem dodaje, że Fryderyk II załatwił sprawę z islamskimi władcami Jerozolimy w drodze negocjacji, czyli po bizantyjsku, a nie na drodze wojny. To by pasowało do poglądu autora, że nie ma nic złego w wojnach, byle były prowadzone w obronie jedynej słusznej wiary chrześcijańskiej. Co ciekawe, autor pisze, że poglądy wczesnych chrześcijan (przed Konstantynem), nie różniły się od późniejszych - i na dowód cytuje sw Augustyna, który żył dobrze po Konstantynie. Absurdalne są tezy, że cywilizacja Islamu nie przedstawiała większej wartości, bo cyfry arabskie zapożyczyła z Indii, architekturę z Bizancjum itd.
Po zdobyciu Antiochii cześć krzyżowców porzuciła walkę o Jerozolimę i zaczęła budować swoje królestwo w nowo zdobytym mieście. Autor nie nazywa tego po...

Tonatio | 2012-11-19

Prawda nie ma wielkiego znaczenia. Dla większości ludzi liczy się utarta opinia. Pan Mozgol wykonał tytaniczną pracę, którą niestety docenią nieliczni.

rodzynidas | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2014