Rycerze świętego Wita

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
978-83-60915-71-4
komiksy
TrollBobic

Opus magnum Davida B., uważanego za jednego z najważniejszych i najoryginalniejszych europejskich twórców komiksu. Ta tworzona przez siedem lat autobiograficzna historia o zmaganiach rodziny z epilepsją brata autora, podobnie jak „Maus” Arta Spiegelmana, uznana została za arcydzieło nie tylko komiksowe, a swemu twórcy przyniosła liczne wyróżnienia na całym świecie, w tym laury za scenariusz na festiwalu w Angoulême oraz prestiżową amerykańską nagrodę Ignatz.

David B. urodził się w małym miasteczku w pobliżu Orleanu we Francji. Jego dzieciństwo upływało na beztroskich zabawach z dzieciakami z sąsiedztwa oraz starszym bratem, Jean-Christophe’em, z którym wspólnie dokuczali młodszej siostrze – Florence. Ich świat drastycznie się zmienia, gdy w wieku 11 lat Jean-Christophe dostaje pierwszego ataku padaczki. Poszukiwaniom leku na tę chorobę cała rodzina poświęci się całkowicie. Pomocy szukali będą u lekarzy, szamanów, znachorów, tajemniczych guru i w makrobiotycznych komunach.

David B., opowiadając o swojej rodzinie, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Francji lat 60. i 70., ale też do głowy przyszłego wizjonera komiksu. Autor „Rycerzy świętego Wita” z niezwykłą szczerością dzieli się swoimi wspomnieniami z tamtego czasu, gdy jedyną ucieczką przed koszmarem, który spotkał jego ukochanego brata, była wyprawa w świat dziecięcej wyobraźni. Jest on zaludniony przez niezwykłe stworzenia, samurajów i wojowników, którzy jako jedyni mogą wygrać wielką bitwę z wyniszczającą chorobą.

Oszałamiające wizualnie dzieło Davida B. ukazało się pierwotnie we Francji w sześciu częściach. Polska edycja zbiera je wszystkie w jeden tom.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=zapowiedzi

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=zapowiedzi

Wkp | 2016-10-17

RYCERZE NA SZCZYTACH EPILEPSJI

Kultura Gniewu powraca z drugim wydaniem zbiorczym „Rycerzy świętego Wita”, autobiograficznego komiksu Davida B., który ukazywał się na przestrzeni lat 1996-2003. I dobrze się dzieje, bo to naprawdę znakomita (nagrodzona zresztą na festiwalu w Angoulême), choć przy tym dziwna opowieść o życiu, chorobie i szukaniu samego siebie.

Pierre-François i Jean-Christophe to dwaj bracia, których dzieciństwo przypadło na przełom lat 60. i 70. XX wieku. Codzienność dziecięcego życia pełnego zabaw na ulicy, fascynacji wojennymi historiami i szalonej wyobraźni przerywa choroba Jean-Christophe’a. Choć chłopiec cierpi „tylko” na epilepsję, wszyscy wokoło traktują go jak trędowatego, jakby mogli się od niego zarazić. Albo gorzej – jakby sam był winny swojego stanu. Alienacja i bezsilność splatają się nierozerwalnie z szukaniem pomocy. Kiedy jednak lekarze nie są w stanie jej zapewnić, traktując dziecko jedynie jako ciekawy przypadek medyczny, na którym można wykonać...

joan_stark | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Bardzo obszerny i bardzo mocny komiks o rodzinie zmagającej się z epilepsją.
Świetna kreska i niesamowicie przytłaczające przedstawienie próby poradzenia sobie z chorobą członka rodziny.

Przemek Skoczyński | 2017-09-07
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 07 września 2017

To jest najprawdopodobniej dzieło życia Davida B. W sytuacji, gdy "opowieść o chorobie" staje się powoli niezbyt inspirującym, ale prężnym podgatunkiem komiksu, "Rycerze" to dowód, że można takie historie opowiedzieć niebanalnie. Połączenie oryginalnej metaforyki z oryginalną kreską, silny psychologizm postaci, świetnie ukazany "duch czasu" w tle, brak jednoznacznych ocen i moralizoatorstwa, poetyckość całości - jeden z trzech, może dwóch najlepszych komiksów, jakie czytałem.

Marta sans-H | 2015-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Dzieło bez wątpienia monumentalne i bezprecedensowe. Fantastyczny komiks, przypuszczalnie najlepszy, z jakim do tej pory miałam do czynienia, a może po prostu najbardziej mnie poruszył. Nieśmiało można by stwierdzić, że jest to w ogóle jedna z prawdziwszych i najsurowszych książek traktujących o chorobie. Pokazuje bowiem, a nie stara się usilnie opisać i zamknąć w ramach języka to, czego przecież nie da się wyrazić słowami. Widać, nieograniczona wyobraźnia zaprzęgnięta w zdolną rękę autora potrafi umiejętniej zbliżyć się do tajemnicy choroby psychicznej. Ale nie samymi zaburzeniami żywią się „Rycerze Św. Wita“, bo nie ominie nas tu także festiwal różnorakich filozofii uzdrawiania, delikatny rys historyczny Francji, niepewność dorastania czy początek stawania się rysownikiem, oraz inne motywy i smaczki inteligentnie wplecione (wrysowane) w opowieść. Pomimo wyśmienitości tworu, po skończonej „interlekturze“ (bo i tekst należeć się wczytać, a w obrazki wpatrzeć) pozostałam jednak z...

Antagonista Esklaważu | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Komiks w ciekawy sposób przedstawia epilepsję. Autor używa tylko czerni i bieli i rysuje dosyć ponuro. Niezamierzenie jednak dotknął większej grozy, niż groza choroby - opisał metafizyczne zagubienie człowieka w dzisiejszym świecie. Ojciec niedzielny katolik, mama demoliberał, bardzo szybko zniechęcili się do szukania oparcia w wierze chrześcijańskiej. Nie mieli za to problemów z łażeniem od wróżki do wróżki i marnowaniem czasu i pieniędzy...

Skąd więc taka niska ocena? Pod koniec autor zepsuł swoje genialne dzieło, opisując zdarzenia pozbawionego większego znaczenia w kontekście komiksu i ze spójnego, interesującego dzieła uczynił rysunkowe narzekanie na co popadnie. Zakończenie zaś już zupełnie bez wyrazu, bez znaczenia. Ot takie oniryczne mumbo-jumbo.

Renata Ryś | 2013-11-05

Historia rodziny, która podejmuje walkę z wiatrakami - próbuje pokonać epilepsję. Dorośli szukają pomocy w świecie rzeczywistym, natomiast David ucieka w świat wyobraźni.
Przede wszystkim to opowieść o terapeutycznej mocy sztuki, która pozwala poradzić sobie z gniewem i frustracją.

Na uwagę zasługują genialne rysunki, które w metaforyczny sposób ukazują chorobę Jeana Christophe'a.

Bimbrownikus | 2014-11-27

Wzruszająca historia, pełna naturalizmu i wyobraźni. Wiele smaczków dla znawców literatury.

kendo777 | 2013-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Rzecz wysoce nieprzeciętna.

Grzegorz Kaczmarek | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Arcydzieło narracji komiksowej zwłaszcza przedstawienia "świata wewnętrznego".

Snoopy | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Znakomity komiks z wybitną grafiką.