Przebudzenie smoka. Powrót Chin na scenę globalną

Wydawnictwo: Rambler
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Dzisiejsze Chiny są na ustach wszystkich. Ich bezprecedensowy wzrost gospodarczy, finansowa stabilność, widziana zwłaszcza na tle Europy i Stanów Zjednoczonych, gnębionych przez potęgujący się od 2008 roku kryzys, wreszcie coraz wyraźniejsza potęga militarna sprawiają, że kwestia przyszłej roli Chin w kształtowaniu globalnego ładu politycznego jest jedną z najważniejszych w dzisiejszym świecie. Profesor Bogdan Góralczyk, wybitny polski sinolog w swojej książce Przebudzenie smoka. Powrót Chin na scenę globalną stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jednak nie jest to książka pisana z pozycji akademickich; Góralczyk opisuje dzisiejsze Chiny z perspektywy swoich osobistych doświadczeń, człowieka który bada Chiny od ponad trzydziestu lat, niemalże od czasów Mao Zedonga. Dzięki temu otrzymujemy książkę w której Chiny są przedstawiane nie przez pryzmat statystyk, czy też mniej lub bardziej ogólnikowych klisz, lecz w sposób, żywy, barwny, pełen osobistych obserwacji /// Bogdan Góralczyk jest politologiem, sinologiem, publicystą i dyplomatą. W latach 2003–2008 był ambasadorem RP w Tajlandii, na Filipinach i w dawnej Birmie. Obecnie jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz redaktorem naczelnym rocznika Azja-Pacyfik. Ostatnio wydał: Zmierzch i blask. Notes z Bangkoku (Toruń 2009 i 2010) oraz Chiński feniks. Paradoksy rosnącego mocarstwa (Warszawa, 2010). W roku 2001 nakładem Wydawnictwa Rambler została wydane jego książka: Złota ziemia roni łzy. Esej birmański : link, zaś na przełomie 2012/2013 Sun Jat-sen. Misjonarz rewolucji.

źródło opisu: http://www.wydawnictworambler.pl/wydalismy.php?id=54

źródło okładki: http://www.wydawnictworambler.pl/wydalismy.php?id=54

Rafał Głogowski | 2012-11-18

globalna refleksja wieloletniego dyplomaty, sinologa. REWELACJA

myarmyoflovers | 2017-08-06
Karl | 2018-02-03