Kot w pralce. Salony Jerzego Iwaszkiewicza

Wydawnictwo: Edipresse
literatura piękna
Ozinka

"Salony to ironiczno-nostalgiczna i polityczno-artystyczna kronika wzlotów i upadków, blasków i nędz rodzimej nadwiślańskiej elity. To opowieść o gwiazdach i gwiazdólkach, rodzącej się dzikości i próżności i odchodzących przyjaciołach."
Janusz Głowacki

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://wizaz.pl/Babskie-sprawy/Wydarzenia-i-Promoc...»

allison | 2019-02-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 21 lutego 2019

"Kot w pralce" to zbiór felietonów pisanych przez autora dla "Vivy".

Jak to w przypadku takich zbiorów bywa, jedne teksty są lepsze, inne słabsze, ale całość wypada bardzo dobrze.

Autor świetnie przechodzi od tematu do tematu, często robi dygresje, łączy powagę z poczuciem humoru, z satyrą, żartem, czasem groteską, wieńcząc swoje rozważania świetnymi puentami.

Bohaterami większości felietonów są artyści, zarówno współcześni, jak i nieco, a nawet całkiem zapomniani. Bardzo przypadło mi do gustu właśnie to odkurzanie nazwisk, tytułów, miejsc. Odrobina sentymentu niezwykle dobrze robi zbiorowi.

Iwaszkiewicz nie skupia się jednak tylko na aktorach, muzykach, piosenkarzach, reżyserach, literatach... Bieżące wydarzenia i nazwiska, o których z różnych okazji jest głośno nie tylko na stołecznych salonach, stają się niejednokrotnie punktem wyjścia do snucia refleksji na inne tematy, np. związane z polityką, historią, obyczajowością, problematyką społeczną.

Dużym plusem felietonów...

Bożena1 | 2015-11-30
Przeczytana: styczeń 2015

Sama przyjemność czytania. Felietony ciekawe, zabawne, z puentą.
Polecam!

| 2015-11-26

Felietony, że aż czytać się chce!

Polecam i odsyłam do czytania aby nie wyjawić nic więcej! :)

ZaniechAnia | 2015-03-10

Felietony z klasą. Bardzo miła lektura na urlop lub podróż. I uśmiechnąć się można i zamyślić.

Ozinka | 2012-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012