Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polska dla Odkrywców". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Odkryć
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-915498-2-8
Lubiąż, wojna, Cystersi, tajemnice
historia
Meehoow

Królujący nad okolicą Lubiąża klasztor Cystersów jest nie tylko jedną z największych tego typu budowli w Europie. Jego mury kryją również wiele nierozwiązanych do końca tajemnic II wojny światowej. Legenda podziemnej fabryki zbrojeniowej, która miała się znajdować pod okolicznymi polami, nie doczekała się jednak do dnia dzisiejszego weryfikacji ani profesjonalnych prac terenowych.

źródło opisu: Ze wstępu

źródło okładki: Skan własny

Meehoow | 2014-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Złoto Wrocławia? A może Bursztynowa Komnata? Co kryją podziemia największego opactwa Cystersów na świecie i Lubiąża w ogóle - z tym pytaniem próbowali zmierzyć się eksploratorzy dolnośląskich (i nie tylko) tajemnic.

Zespół klasztorny w Lubiążu robi wrażenie. Ponaddwustumetrowa fasada, blisko dwustutysięczna [m3] kubatura, bajecznie odnowiona sala książęca i refektarz, a kilkanaście metrów niżej - zasypane i zagruzowane pomieszczenia i korytarze, które były niemymi świadkami przymusowej pracy więźniów i... no właśnie - czego jeszcze? W 1982r. w klasztornym ogrodzie wykopano naczynie z siedemnasto- i osiemnastowiecznymni złotymi (64 sztuk) i srebrnymi (1290) monetami. Nie trzeba chyba dodawać, jak zaostrzyło to apetyty, przede wszystkim w kręgach inicjatorów (Kiszczak, Jaruzelski) przeprowadzanych wówczas w Lubiążu (z udziałem wojska i służb specjalnych) poszukiwań. Notabene tandem trzymający władzę szybko upłynnił niemalże całość znaleziska na Zachodzie, a pozyskane w ten sposób...

książek: 20183
Bogusław | 2017-02-09