Ziemiańskie święta i zabawy. Tradycje karnawałowe, ślubne, dożynkowe i inne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-0117-104-9
ziemiaństwo, tradycje ludowe
malineczka74

Polacy słyną z zamiłowania do świętowania oraz z bogatych obyczajów. Źródłem wielu z nich jest kultura polskiego ziemiaństwa i arystokracji, a okazją są zwykle ważne daty roku liturgicznego oraz okoliczności życia rodzinnego. Autor niezwykle obrazowo opisuje jak obchodzono w przeszłości święta kościelne, szczególnie Zielone Świątki i Boże Ciało. Wiele uwagi poświęca również barwnym tradycjom świeckim i rodzinnym, wśród nich wystawnym ślubom, weselom, rozmaitym rocznicom, czy imieninom... Pasjonujące tradycje karnawałowe z hucznymi balami i zabawami w pałacach, dworach, a przede wszystkim w miejskich salonach obudzą niejedną tęsknotę za przeszłością. Opisy imponujących zwyczajów sylwestrowych, a także dożynek czy inauguracji jesiennych polowań oddadzą zatracony dziś, a wyjątkowy wówczas charakter świąt istniejących współcześnie. Wspaniałe zdjęcia wprowadzą czytelnika w nastrój tamtych czasów. Tomasz Adam Pruszak jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem sztuki i kustoszem. Jego zainteresowania badawcze to głównie malarstwo polskie, dzieje rezydencji, kultura materialna oraz obyczaje ziemiaństwa i arystokracji polskiej XIX i 1. połowy XX w. Jest autorem artykułów i książek z dziedziny malarstwa polskiego oraz o tematyce szlachecko-ziemiańskiej

źródło opisu: www.empik.com.pl

źródło okładki: www.empik.com.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5347

W świecie balów, karnawałów, rautów i polowań

Świat wciąż się zmienia, pędzi do przodu, ulega ewolucji. Na zmiany wpływ mają przede wszystkim postęp techniczny, wojny, rewolucje, przemiany polityczno-społeczne. To, co dla naszych pradziadów było zwykłą codziennością dziś jest dla nas czymś nierealnym, co możemy poznać ze wspomnień, kronik i pamiętników.

Polacy to zdecydowanie naród o bogatych tradycjach, które choć odeszły do lamusa warte są poznania. Zawsze lubiliśmy ucztowanie, święta i zabawy. Tejże tamatyce poświęcił swoje dwie książki Tomasz Adam Pruszak. „Ziemiańskie święta i zabawy” to kontynuacja poprzedniczki, której tematyka dotyczy obchodów świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. W drugiej publikacji autor skupia się na przekazaniu swoim czytelnikom informacji o obchodach innych świąt kościelnych, karnawałów oraz uroczystości rodzinnych.

Życie ziemian w XIX i do końca lat 30. XX wieku było mocno związane z porami roku i kalendarzem liturgicznym. Nadzór nad majątkami, w których prace na roli miały miejsce w cieplejszych miesiącach wymuszał niejako pobyt w wiejskich posiadłościach w porze wiosenno-jesiennej. Zimę wielu ziemian spędzało często w miastach. Bawiono się w owych czasach chętnie, w zasadzie cały rok za wyjątkiem okresu Wielkiego Postu i Adwentu. Obchodzono imieniny, rocznice ślubów, organizowano zjazdy rodzinne. Urządzano bale zarówno w tym znanym i nam karnawale zimowym, jak i tym zielonym, który następował po Wielkanocy i trwał aż do 15 sierpnia. Świętowano dożynki, urządzano polowania i organizowano rauty. Bawiono się w Andrzejki i w Sylwestra. Zabawą i spotkaniami rodzinnymi uświęcano przyjęcia sakramentów świętych – chrzty, bierzmowania, śluby, pierwsze komunie. Nasi pradziadowie byli bardzo religijni, ale lubili także tańce, rozrywki sportowe (krykiet, tenis), polowania. W czasie balów i przyjęć raczono podniebienie wspaniałymi smakołykami. Modne były wyjazdy do wód czyli uzdrowisk, w góry i nad morze. W tym celu arystokraci udawali się nad polskie morze, ale i nad francuską riwierę.

Pruszak w swojej książce bardzo ciekawie przybliża nam życie naszych przodków. Owo życie było może nie tak bardzo pracowite i zabiegane jak nasze. Było w nim więcej miejsca na towarzyskie spotkania, zjazdy rodzinne, zacieśnianie więzów krwi. W ramach jednego rodu nie było do pomyślenia, by krewni się nie znali i byli sobie obcy. Świętowano wiele okazji. Bywało bogato, hucznie i z wielką pompą. Oczywiście nie było to życie bez minusów. Wiele panien czy kawalerów nie miało nic do powiedzenia w sprawach swojego zamążpójścia czy ożenku. To rodziny wybierały za nich. Małżeństwa kojarzono na podstawie statusu majątkowego i społecznego, a uczucia stawiano na dalszy plan. Normy moralne ziemiaństwa były dość sztywne. Wielu poddawało się nim bez reszty i przestrzegało niczym Dekalogu, a ci, którzy decydowali się na złamanie ich podlegali często wydziedziczeniu, ostracyzmowi i krytyce.

Autor książki wprowadza nas w świat balów, pięknych toalet, powozów. Opowiada o kreacjach, zwyczajach ślubych oraz tych związanych ze swataniem młodej pary. Przybliża wprowadzenie w towarzystwo debiutantów i debiutantek. Publikacja zawiera nie tylko suchy tekst, ale i uzupełniona jest fragmentami wspomnień arystokracji, która uświadamia potomnych jak barwne i bogate życie wiodła. Dwór ziemiański i jego tradycje mają w sobie coś magicznego. Coś, co przeszło do przeszłości, ale jest niezwykle ciekawe i oryginalne. Wiele rzeczy z życia przodków może nas zdziwić i zszokować, a nawet oburzyć, ale pewnie gdyby oni powstali z grobów i spojrzeli na naszą rzeczywistość reakcja byłaby identyczna. Dziś potomkowie arystokracji próbują wracać do korzeni, wskrzeszać stare tradycje. Do rąk prawowitych właścieli wracają bezprawnie zagarnięte majątki. Czy jednak możliwe jest ożywienie tradycji, o których opowiada książka Pruszaka? Aby odpowiedzieć na to pytanie musicie sięgnąć po tę publikację, która jest naszpikowana wiedzą o polskim ziemiaństwie i zawiera mnóstwo archiwalnych zdjęć. Zapewniam Was, że ta podróż z książką w ręce będzie naprawdę oryginalnym przeżyciem. A może urzecze Was ten świat tak jak mnie? A może zrobi się Wam żal, że nie mieszkacie w pięknym dworku i nie tańczycie białego mazura na wspaniałym balu?

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Weronika | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

Książka przepięknie wydana - dobrej jakości papier, wyraźne ilustracje, harmonijnie dobrana czcionka.
Fakty dotyczące ziemiańskiego świętowania naprawdę rzetelnie podane. Autor wykonał kawał dobrej roboty gromadząc materiał do swojej publikacji. Wystarczy otworzyć książkę w części "przypisy" - liczba źródeł, na których opierał się piszący jest naprawdę imponująca.
Książka spełni oczekiwania wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak to dawniej bywało. Opisane są: Sylwester i Nowy Rok, biały karnawał, prima aprilis, zielony karnawał, Zielone Świątki, Boże Ciało, Święto Wniebowstąpienia Matki Boskiej, Matki Boskiej Zielnej i dożynki, Dzień Świętego Huberta i jesienne polowania, Andrzejki, urodziny, imieniny, zaręczyny, śluby i wesela, chrzciny, pierwsza komunia oraz bierzmowanie.
Czytając - łezka się w oku kręci za dawną Polską, bogatą w tradycje, której spokój i bogactwo tak brutalnie zgrabiły druga wojna światowa i epoka komunizmu.
Jedyna rzecz, która razi to katastrofalny...

| 2012-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2012

„Ziemiańskie święta i zabawy” Tomasza Adama Pruszaka to kolejna pięknie wydana książka PWN-u. Tym razem autor pokazuje nam świat balów, karnawału, przyjęć i tradycji świątecznych w gronie arystokracji w okresie od powstania styczniowego do wybuchy II wojny światowej. Mamy okazję poznać obyczaje związane z białym i zielonym karnawałem, polowaniami, świętami (Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP), tradycją Lajkonika i dożynek, a przede wszystkim ślubami, weselami i chrztami.

Pierwszy rozdział zawiera opisy balów, które najliczniej odbywały się w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Poznajemy zwyczaje miejskie między innymi tzw. ‘joury’ lub ‘jour fixy’, czyli dni kiedy pewne rodziny lub osoby (z reguły stateczne matrony) mieszkające
w mieście lub mające w nim własny dom przyjmowały u siebie gości, rodzinę, przyjaciół, były to podwieczorki przy herbacie. W Krakowie najważniejszym takim salonem był Pałac Pod Baranami hrabiostwa Potockich. Od tych spotkań bardzo często zależała...

dekaka | 2015-10-12

Książka jest kolejną z cyklu poświęconego życiu przedwojennej arystokracji. Po świętach Wielkanocy i Bożego Narodzenia T. A. Pruszak wziął na warsztat okazje bardziej lub mniej bezpośrednio związane z religią katolicką, chociaż równie uzależnione od kalendarza liturgicznego, jak Zielone Świątki, Boże Ciało, następujące po postach biały i zielony karnawał z balami oraz te, które noszą w sobie echa pogańskie - jak zwyczaje dożynkowe, czy wydarzenia rodzinne (śluby, pierwsza komunia święta itp.). Autor podchodzi do problemu w sposób naukowy. Dogłębnie analizuje dostępną literaturę pamiętnikarską i wspomnieniową, w poszukiwaniu podobnych zwyczajów i rytuałów, jakie ubarwiały życie ówczesnych posiadaczy ziemskich. Cytuje opisy świąt i zabaw, o ile zawierają one ciekawe szczegóły lub znacznie różnią się od tego, co kultywowano wśród ziemian w innych regionach kraju. Całość jest wzbogacona cennym materiałem fotograficznym i rycinami, uzupełniającymi zwłaszcza podjęte przez piszącego...

Maynard | 2015-12-06
Przeczytana: 26 listopada 2015

Ciekawie i profesjonalnie napisana, choć niektóre rozdziały są z lekka przydługie. Wspomnień czar, łezka w oku i to se ne wrati. Ech...

AnnaSikorska | 2017-10-16
Mayfair | 2017-09-14