Cień przeszłości

2012-01-01
978-83-7855-022-8
Jan Kabat
Cień przeszłości J. A. Jance zbrodnia morderstwo Joanna Brady

Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...
Okładka książki Niebezpieczne kobiety Lorenzo Carcaterra, Michael Connelly, John Connolly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, J.A. Jance, Andrew Klavan, Elmore Leonard, Laura Lippman, Salvatore Albert Lombino, Walter Mosley, Joyce Carol Oates, Anne Perry, Ian Rankin, S. J. Rozan
Niebezpieczne ... Lorenzo Carcaterra,...

Lekka ,życiowa z wątkiem sensacyjnym,trzyma w napięciu ,szybko się czyta

Lekka ,życiowa z wątkiem sensacyjnym,trzyma w napięciu ,szybko się czyta

"(…) to, co wydarzyło się dawno temu, często powraca i nie daje człowiekowi spokoju."

Często wydaje się nam, że pewne wydarzenia z przeszłości stanowią zamkniętą kartę w naszym życiu. Czasami jednak wystarczy mały bodziec, by zakończone sprawy z minionego okresu nabrały nowego wyrazu. Cień przeszłości może nas bowiem dopaść w każdej chwili.

Judith Ann (JA) Jance to urodzona w 1944 r. w Południowej Dakocie amerykańska pisarka. Autorka ukończyła Uniwersytet w Arizonie, a przed rozpoczęciem pisania pracowała jako bibliotekarka w szkole czy sprzedawca ubezpieczeń. Książki Jance były wielokrotnie nagradzane. "Cień przeszłości" jest piętnastą częścią serii powstałej w 1993 r.

Szeryf Joanna Brady, po śmierci swojego ojca, również szeryfa, postanowiła wstąpić w rolę stróża prawa w Bisbee. Pewnego dnia jej piętnastoletnia córka Jenny, podczas konnej przejażdżki znajduje ciało dyrektorki swojej szkoły, Debry Highsmith. Denatka została wielokrotnie postrzelona, a przyczyną jej śmierci było wykrwawienie. Joanna prowadząc śledztwo, wpada na trop fałszywej tożsamości ofiary, której epilogiem jest szpiegowska historia sprzed lat. Okazuje się również, że przy okazji rozwikłania zagadki śmierci Debry, szeryf Joanna odkryje tajemnicę, która kładzie się cieniem na jej przeszłości.

To właśnie przeszłość jest motywem przewodnim całej powieści. Tajemnicza tożsamość Debry, która okazuje się kimś innym niż wszyscy sądzili, nierozerwalnie wiążę się z jej przeszłością. Przeszłość dopada również Joannę, która pewne sprawy uważała za definitywnie zakończone. Autorka zdecydowała się opisać znane czytelnikom z innych powieści tego typu schematy. I w tej warstwie książka jest dość przewidywalna. Nawet niespodziewane zwroty akcji, a takowe się pojawiają, nie potrafią zmniejszyć powtarzalności pewnych motywów.

Chciałabym jednak zwrócić uwagę na inny, dość ciekawy aspekt, jaki został poruszony przez J. A. Jance. Chodzi o współczesną pracę policji, która w dzisiejszych czasach, jest niejako zmuszona do aktywnego monitorowania szeroko pojętych portali społecznościowych. Autorka wykazuje, iż jest to bardzo bogate źródło informacji na każdy możliwy temat. To właśnie dzięki facebookowi zostaje odkryte miejsce przebywania przyszłej ofiary. To właśnie dzięki portalom społecznościowym, ludzie wiedzą więcej o swoich znajomych i sąsiadach. Szeryf Joanna na własnej skórze przekonuje się, jak cennym źródłem informacji może dysponować.

Styl pisania autorki jest bardzo przystępny, nakierowany na przeciętnego czytelnika. Określiłabym gatunkowo tę książkę jako kryminał utrzymany w tonie sensacji. Czytelnik znajdzie w niej również elementy powieści obyczajowej. Połączenie tych wątków daje niezły efekt. Efekt nie wybijający się jednak ponad gatunkową przeciętność. Mam nieodparte wrażenie, że wszystko o czym napisała autorka już było. Z tego powodu, w mojej opinii zabrakło elementu zaskoczenia, czegoś co nasyciłoby czytelniczą potrzebę literackich wrażeń.

"Cień przeszłości" może być skutecznym przerywnikiem podczas bardziej emocjonujących lektur. Jeśli chcecie więc poznać tajemnice przeszłości kładące się cieniem na życie bohaterów, zapraszam do lektury.

Judith Ann (JA) Jance to...

Judith Ann Jance to amerykańska autorka kryminałów i powieści grozy. „Cień przeszłości” to książka z serii o szeryf Joannie Brady, gdzie akcja osadzona jest w Arizonie (gdzie notabene wychowywała się pisarka).

Już sam prolog zdradza czytelnikowi, że egzekucja dyrektorki szkoły jest osobistą zemstą i karą. Za co? „Z prochu powstałaś i w proch się obrócisz” takie słowa kieruje zabójca do swej ofiary, po czym zaciera po sobie wszelkie ślady. Intrygujące, prawda? Do poznania jego osoby i motywów zapraszam do lektury, miłośnicy kryminałów lub ukrytych sekretów nie zawiodą się.

Okazuje się, że dyrektorka szkoły Debra była osobą skrytą, mało towarzyską, bez bliskich krewnych. Na dodatek wychodzi na jaw, że przywłaszczyła sobie cudzą tożsamość oraz nosiła w torebce broń. Kim Debra była naprawdę i kogo się obawiała? To pytania, które mają kapitalne znaczenie dla rozwiązania zagadki jej zabójstwa. Więcej już nie zdradzę.

Główną bohaterką tej książki jest szeryf Joanna Brady. Można rzecz, że jej życie odzwierciedla skomplikowaną czynność żonglerki: bo zajmuje ją nie tylko praca, ale też życie rodzinne. Czytelnikowi zostaje ukazane nie tylko jak pani szeryf radzi sobie ze śledztwem, ale też jej problemy z dorastającą córką z pierwszego małżeństwa , do tego mąż pisarz oraz jej wymagająca matka. Postać Joanny zyskała moją sympatię z tego względu, że to normalny człowiek, nie super błyskotliwy detektyw. Gdy trzeba, potrafi być uparta, dociekliwa, jak wtedy gdy prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa. Jednocześnie nieraz ma wątpliwości, czy wolno postąpić źle ze słusznego powodu, żeby zdobyć potrzebne informacje.

„To, co się wydarzyło dawno temu, często powraca i nie daje człowiekowi spokoju.”

Książka jest dobrze napisana i trzyma w zaciekawieniu od początku do końca. Nie ma zastojów, za to czytelnik zetknie się z nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Zakończenie zaskakuje pod względem rozwiązania zagadek, jak i również tego, że pewna sprawa sprzed wielu lat wychodzi na jaw.

Dodam jeszcze, że pisarka pokusiła się o odmalowanie tła obyczajowego, nie jakoś rozwlekle, żeby to było nużące, ale zachowała w tym „złoty środek”. Czytelnik przy lekturze ujrzy, jak życie niektórych mieszkańców nie jest tak idealne, jak by się wydawało, a wręcz przeciwnie, czasami pełne jest goryczy i smutku.

Tak więc książka podobała mi się. Nie jest to może kryminał wysokich lotów, brakowało tu psychologii, ale dobrze nakreślona zbrodnia, rozwiązanie zagadki oraz postać szeryf Brady sprawiły, że była to ciekawa lektura. Również z przyjemnością przeczytam inne kryminały tej pisarki.

Również opublikowane na moim blogu.

• Papierowa
  • E-BOOKi