To nas pociąga!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe KATEDRA
978-83-63434-05-2
popularnonaukowa
Dorota_1988

"Książka Bernadetty Darskiej to solidne studium z zakresu poetyki współczesnego serialu telewizyjnego. Autorka przygląda się wielostronnie coraz ważniejszej dziś postaci tej popularnej formy filmowej, jaką staje się antybohater. Okazuje się, że nieprzypadkowo tak mocno przemawia on do dzisiejszego widza, gdyż jego przygody obrazują wejście nas wszystkich w kulturę straconych złudzeń. Zamiast amerykańskich snów, licznych iluzji szczęśliwego życia w stabilnym oraz dojrzewającym etycznie społeczeństwie antybohaterowie wyrażają trudne doświadczenia osób żyjących pod naciskiem kryzysu ekonomicznego, coraz lepiej widocznej niemoralności liberalizmu, słabości państwa, więzi wspólnotowych wymagających restytucji na nowych, ale nieznanych dobrze nikomu zasadach". prof. Tomasz Mizerkiewicz

SPIS TREŚCI

Zamiast wstępu. O fascynacji serialowym złem, czyli dlaczego lubimy oglądać na ekranie tych, których w rzeczywistości nie chcielibyśmy spotkać

Rozdział 1. O tym, że troska o rodzinę ma coś wspólnego ze zbrodnią (Breaking Bad)
Rozdział 2. Oswoić inność, czyli obcość na co dzień (Wszystkie wcielenia Tary)
Rozdział 3. Męska zaradność i dyspozycyjność (Wyposażony)
Rozdział 4. Prawo zmienia ludzi i niewiele ma wspólnego ze sprawiedliwością (Układy)
Rozdział 5. Najbardziej nieludzki jest człowiek (Być człowiekiem - UK)
Rozdział 6. Urodzony morderca, czyli zabijanie, któremu kibicujemy (Dexter)
Rozdział 7. Seks dobry na wszystko (Californication)
Rozdział 8. Dilerka z przedmieść, czyli jak sobie radzi żona, gdy zabraknie męża (Trawka)

źródło opisu: http://wnkatedra.pl/pl/to-nas-pociaga-bernadetta-darska.html

źródło okładki: http://wnkatedra.pl/pl/to-nas-pociaga-bernadetta-darska.html