World od Warcraft: Jaina Proudmoore. Wichry wojny

Seria: World of Warcraft
Wydawnictwo: Fabryka Słów
World of Warcraft 01: Jaina Proudmoore: Tides of War
jarr74

Popioły Kataklizmu zdążyły już osiąść w podzielonych królestwach Azerothu. Gdy zniszczony świat dochodzi do siebie po katastrofie, znana czarodziejka, Lady Jaina Proudmoore nie ustaje w walce o poprawę relacji między Hordą, a Przymierzem. Jednakże napięcia pomiędzy frakcjami rosną i światu grozi otwarta wojna, która zniszczyłaby ledwie odzyskaną odrobinę spokoju. Do ukochanego miasta Jainy,...

Do ukochanego miasta Jainy, Theramore, nadchodzą złowróżbne wieści. Skradziono jeden z najpotężniejszych artefaktów należących do niebieskich smoków, Źrenicę Światła. Jaina wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu, przyłączając się do Aspekta niebieskich smoków, Kalecgosa. W trakcie pogoni pomiędzy dwójką znamienitych bohaterów powstaje zaskakująca więź, jednak kolejna katastrofa czyha na nich tuż za zakrętem.

Garrosh Hellscream gromadzi armie Hordy, by przeprowadzić otwarty atak na Theramore. Pomimo rozłamu, który staje się coraz bardziej widoczny pośród frakcji, której przewodzi, zuchwały wódz wojenny zamierza rozpocząć epokę, w której absolutna władza będzie należała do Hordy. Trawiący go głód podboju sprawia, że ci, którzy mu śmią się mu sprzeciwić, ponoszą okrutne konsekwencje.

Armie Przymierza gromadzą się wokół Theramore, by odeprzeć najazd Hordy, jednak dzielni obrońcy nie są przygotowani na prawdziwy wymiar przebiegłej i zwodniczej strategii Garrosha. Jego atak nieodwracalnie przemieni Jainę, zatapiając zagorzałą głosicielkę pokoju w chaotycznych, niszczycielskich odmętach wojny.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Kapłanka Anarchii | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Akcja "Wichrów Wojny" Christie Golden dzieje się po Kataklizmie. Thrall oddaje władzę nad Hordą Garroshowi Hellscreamowi, który postanawia wywołać wojnę, aby odzyskać cały Kalimdor z rąk Przymierza. Gromadzi armię, składającą się z każdej rasy Hordy oraz wykrada potężny artefakt stadu Niebieskich smoków, aby osiągnąć swój cel. Przymierze, chcąc odeprzeć atak, gromadzi swoje siły w Theramore, mieście, którego władczynią jest lady Jaina Proudmoore, znany mag, która zawsze starała się utrzymać pokój między dwoma frakcjami.
Miałam przyjemność grać w World of Warcraft i gdyby nie to, nigdy nie sięgnęłabym po tę pozycję. Nawet nie wiedziałabym, o co w niej chodzi. Wiedza z gry bardzo się w tym wypadku przydaje, gdyż w książce nie jest wytłumaczone, dla przykładu, kim są taureni, sin'dorei, draenei, jak wyglądają żywiołaki, Kalimdor, zeppeliny goblinów... Świat Warcrafta jest niewątpliwie wciągający. Uwielbiam ten mroczny i pełen niepokoju świat. Jako, iż grałam najdłużej łotrzykiem...

oxfordka | 2014-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Miałam przyjemność grać w tą jakże obszerną, pełną magii i czarów grę. Tak na prawdę była to moja pierwsza gra MMORPG i do dziś chętnie do niej wracam na nowo zagłębiając się w świat Hordy i Przymierza.

Niezmiernie się cieszę, że moja przygoda z WoW'em zaczęła się od gry. Pewnie zapytacie czemu? A no dlatego, że książka ta nie ma jakoby wprowadzenia w świat w jakim toczy się akcja. Czytelnik musi wiedzieć kto to tauren, jak dużą rolę odgrywa Orgrimmar, albo co to jest Horda i Przymierze. Nie wyczyta tego z książki, jedynie może się domyślić, wysnuwać pewne związki, jednak w 100% pewny będzie dopiero po zapoznaniu się z grą, wejściu do wnętrza serca WoW'a.
O "Wichrach wojny" nie jestem w stanie powiedzieć ani jednego złego słowa. Książka w pełni mnie zaciekawiła i pokazała coś co dla mnie mogło być niezrozumiałe, a teraz jest tak oczywiste jak to, że po nocy zawsze przychodzi dzień. Poznajemy nieco historię życia dwóch frakcji krótko po "Kataklizmie" jaki spadł na świat....

ALI | 2012-11-18
Przeczytana: 11 listopada 2012

O książce: Powieść osadzona w uniwersum Warcraft. Na z trudem podnoszące się po grozie Kataklizmu królestwa Azeroth pada cień kolejnego niebezpieczeństwa. W niejasnych okolicznościach ginie najcenniejszy artefakt niebieskich smoków „Źrenica Świata”. Jakby tego było mało wojska Hordy dowodzone przez pchanego ambicją i niepohamowana rządzą władzy Garrosha Hellscreama zamierzają znów rzucić świat w odmęty okrutnej wyniszczającej wojny. Czy Jain i Kalecgos sprostają wyzwaniom jakie postawiło przed nimi życie? Czy ich misja się powiedzie? Czy uda się po raz kolejny uchronić świat od totalnej zagłady? A co jeśli nie?

Fabuła opowiada wydarzenia z trzech różnych perspektyw, oczami czarodziejki przymierza Jainy Proudmoore, przywódcy stada niebieskich smoków Kalecgosa, oraz jednego z dowódców hordy Taurena Baine'a. Akcja pędzi wartko co sprawia że powieść czyta się szybko a jej liczne zwroty potrafią nieźle zaskoczyć...

Gigantycznym plusem tej powieści są bohaterowie nie tylko ci główni...

Patrycja | 2016-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2016

Bardzo długie czytadełko. Wiele wątków jest rozwleczonych, wiele dyskusji i przemyśleń bohaterów jest wyjaśniane i wałkowane po tysiąc razy - widać więc że treść celuje w odbiór bardzo młodych czytelników. Mam też wrażenie uczłowieczania wszelkich przedstawianych ras - antropomorfizacja jest tutaj straszna, odbiera innym (niż ludzka) rasom ich odrębność. Na plus zasługuje dodatek w postaci mapy (choć obszar który ta mapa obejmuje jest raczej niewielki), za to całkiem nie rozumiem słownika. Skoro przetłumaczono nazwy miejsc, miejscowości, przydomków bohaterów itd. na język polski to po co angielski słownik na końcu książki? Rozumiałabym to, gdyby nazwy te pozostawiono w angielskiej postaci i dodano słownik z polskim tłumaczeniem. Ale tak? Zabieg całkiem bez sensu. Przy okazji zauważyłam też fakt, że polskie tłumaczenia nie są konsekwentnie powielane w każdej części. Słabo.

Paweł | 2013-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Długo czekałem na tą książkę, i na szczęście po lekturze mogę stwierdzić, że warto! Każdy miłośnik World of Warcraft będzie zachwycony ta książką! Dużo magii, wojny i sympatycznych podniosłych dialogów. Książka trzyma napięcie oraz czasami zaciska gardło. Niestety muszę powiedzieć, że dla osób które nie miały styczności z poprzednimi książkami albo z grą World of Warcraft, to Wichry Wojny mogą być ciężką lekturą z powodu nagromadzenia się licznych powiązań bohaterów z poprzednimi książkami i całym światem Warcraft-a. Jednakże, polecam fanom Warcraft-a i zachęcam poznanie jakże magicznego i kolorowego świata Warcraft-a!

zielonax2 | 2014-08-31

Akcja wartka, niezła gratka dla fana uniwersum Warcraft. Chociaż niektóre smaczki takie jak: Wichrogród, bardzo drażnią. Mimo tego kulejącego tłumaczenia godna polecenia! Myślę, że nawet ludzie, którzy nie mają za dużo wspólnego z WoW'em czy WC3 odnajdą się w tej książce.

Gromomir | 2014-08-20

Powieść tą można określić bardzo krótkim, ale wiele mówiącym słowem - propaganda. I jest to cholerna wada.

Twórcy Warcrafta jako pierwsi wzięli się za bary z problemem napisania rasy orków na nowo. Nie jako worki chodzącego "PD" (wielbiciele rpg zrozumieją), ale jako osobną rasę, ze swoją własną kulturą. Zarówno gry strategiczne jak i słynny WoW wziął to sobie do serca, równo rozwijając obie strony konfliktu, ukazując, że zło nie jest cechą rasową i bohaterowie oraz złoczyńcy mogą mieć każdy kolor skóry.

Ta książka zrywa z tym zupełnie. Tu jest jasne - Przymierze jest dobre. Przymierze jest prawe. Przymierze jest moralne, odważne i wspaniałe. A Horda to banda tchórzliwych złodziei, pełna aroganckich orków i pomiatanych przez nich innych ras.
Co więcej, ta propaganda zawiera najbardziej prymitywny zabieg jaki istnieje - moralność Kalego (kiedy Kalemu ukradną krowę - to źle. Kiedy Kali ukradnie krowę - to dobrze).
I tak, kiedy Horda ukradnie jakiś tam wihajster aby użyć go w boju...

Szkodnix | 2013-03-04
Przeczytana: 24 lutego 2013

Książka jest czystym geniuszem - doskonałe opisy, trzymanie w napięiu. Polecam każdemu miłośnikowi fantasy.

Moja ocena 10/10 z dopiskiem Mojego Największego Uznania.

jarr74 | 2012-11-16
Przeczytana: listopad 2012

„Będę patrzył, jak miasto wokół ciebie płonie Varianie Wrynnie- warknął, a potem uśmiechnął się ukazując kły. W końcu…w tej wojnie zwycięzca może być tylko jeden”.
Zawsze gdy mamy do czynienia z książką opartą i będącą dopełnieniem kultowej gry komputerowej targają nami sprzeczne uczucia dotyczące poziomu literackiego, formy oraz jakości przekazu. Wiele jednak z tych lektur, wkomponowanych z oczywistych powodów w wirtualne echa i stylistykę, to naprawdę dobrze, solidnie i nieźle napisane powieści (Karen Travis „Gears of War. Ostatni z Jacinto”). Wpisuje się w ten nurt również ta wydana nakładem Fabryki Słów i osadzona w Uniwersum Warcraft książka Christie Golden „Wichry wojny”.
Na z trudem podnoszące się po grozie Kataklizmu królestwa Azeroth pada cień kolejnego niebezpieczeństwa. W niejasnych okolicznościach ginie najcenniejszy artefakt niebieskich smoków „Źrenica Świata”. Jakby tego było mało wojska Hordy dowodzone przez pchanego ambicją i niepohamowana rządzą władzy Garrosha...

karol | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Książka Christie Golden "Wichry wojny"
Bardzo ciekawa i wciągająca fabuła po przeczytaniu mogę powiedzieć że książka jest nie tylko dla fanów warcraft ale dla fanów fantasy.
Akcja książka toczy się po Kataklizmie