Znajomi i nieznajomi z ulicy Chłodnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
allison

Główny bohater - jako żywo przypominający autora - wyjeżdża w poszukiwaniu numizmatów z małego wielkopolskiego miasteczka na drugi koniec Polski. Nawiązuje bliski kontakt ze starym kolekcjonerem, który chce odsprzedać swój zbiór tylko człowiekowi obdarzonemu podobną pasją. Niestety, tuż przed zawarciem transakcji właściciel pokaźnej kolekcji zostaje zamordowany. Monety znikają ze skrytki, a podejrzenia padają na młodego Wielkopolanina...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysiek | 2017-04-15
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Historia numizmatyka (kustosza w muzeum), który jedzie do rodzinnego miasteczka, aby kupić zestaw unikatowych numizmatów. Przy okazji zostaje wplątany w morderstwo; spotyka też starych kumpli z czasów studiów; zostaje okradziony, a ponadto swata ze sobą dwoje swoich znajomych. To wszystko na skromnych 174 stronach. Można było z tego stworzyć fajną komedię obyczajową, ale autorowi trochę nie wyszło. Raczej dla pasjonatów literatury z PRL. Chociaż muszę przyznać, że było kilka naprawdę fajnych fragmentów i nie żałuję, że przeczytałem.

Czytając tę powieść Olczaka, trudno oprzeć się wrażeniu, że opisane postacie nie są wytworem wyobraźni pisarza. Odnaleźć tu można bowiem wiele podobieństw do biografii autora.

Tak jak w wielu innych utworach Olczaka, mamy tu dosadny, ale inteligentny humor, groteskowe postacie i sytuacje, które są w stanie rozbawić największego ponuraka.
Zabawne są nie tylko burzliwe perypetie młodego numizmatyka, ale i rozmowy, jakie prowadzi on ze znajomymi. Dominują absurdalne dyskusje o sztuce, kwestiach społecznych i pornografii. Dużo jest dygresji na temat nauczycieli, szkoły i dawno niewidzianych przyjaciół. Te nocne Polaków rozmowy, często zakrapiane kupioną na melinie wódką, tylko pozornie wydają się lekkie i śmieszne. Pod płaszczykiem pijackiego humoru kryje się satyra na peerelowska szarą rzeczywistość.
W niemal filozoficznych kwestiach celuje Sowa, inteligentna, ale znudzona życiem prostytutka, która nie zostawia suchej nitki na małomiasteczkowej mentalności i prowincjonalnych...

buka | 2013-10-01
Anna | 2013-07-13