Dziedzictwo starożytności

Wydawnictwo: Bertelsmann Media
The legacy of antiquity
historia
Hartman

Czy wiecie, że: papier i druk znane były w Chinach wiele lat wcześniej nim dotarły w inne regiony świata. Chińscy inżynierowie zbudowali jedne z najstarszych kanałów na świecie, a chińscy uczeni wynaleźli kompas, proch strzelniczy i porcelanę; piramidy stoją już ponad 4000 lat. W Egipcie skonstruowano jedne z najstarszych na świecie zegarów, a mieszkańcy kraju nad Nilem jako jedni z pierwszych...

Czy wiecie, że:
piramidy stoją już ponad 4000 lat. W Egipcie skonstruowano jedne z najstarszych na świecie zegarów, a mieszkańcy kraju nad Nilem jako jedni z pierwszych zaczęli posługiwać się pismem i cyframi;
dramaty i komedie grane 2000 lat temu w starożytnej Grecji można nadal oglądać w teatrach na całym świecie, formy wielu nowoczesnych gmachów naśladują style architektury antycznej, a dzieła literatury greckiej zostały przetłumaczone na setki języków;
wiele słów, którymi posługujemy się na co dzień, pochodzi z łaciny, języka starożytnego Rzymu. Systemy prawne w licznych krajach współczesnego świata oparte są na prawie rzymskim, a wiele dzisiejszych dróg biegnie w miejscach, w których niegdyś Rzymianie zbudowali swoje drogi.

źródło opisu: Bertelsmann Media, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie