Magia kasztana

Aneta Rzepka Wydawnictwo: RW2010, Sumptibus literatura piękna
RW2010, Sumptibus
2012-11-13
2012-11-13
miłość rodzina przyjaźń romans wyjazd przeprowadzka

Okładka książki SOFA (14) Adam Buszek, Dobra Cobra, Anna Grzanek, Anna Karowicz, Jan Maszczyszyn, Tomasz Przyłucki, Anna Rozwadowska-Zając, Aneta Rzepka, Klaudia Skiedrzyńska, Marek Trusiewicz, Aldona Urbaniak, Dominika Patrycja Wilk, Dariusz Zajączkowski
SOFA (14) Adam Buszek, Dobra ...
Okładka książki Świt_ebooków 7-8 Bartosz Adamiak, Alan Akab, Magdalena Białek, Monika Cukiernik, Robert Drózd, Anna Głód, Ela Graf, Paweł Grys, Aleksandra Jursza, Wiktoria Kacprzak, Dariusz Kankowski, Marta Kor, Marta Kor, Agnieszka Korol, Łukasz Kotkowski, Katarzyna Kowalewska, Kazimierz Kozłowski, Konrad T. Lewandowski, Tomasz Mróz, Ksenia Olkusz, Ksenia Olkusz, Adam Podlewski, Adam Podlewski, Paweł Pollak, Justyna Poluta, Honorata Rybakiewicz, Aneta Rzepka, Maciej Ślużyński, Łukasz Sporyszkiewicz, Magdalena Ithilar Stawniak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Magdalena Szumna, Bartłomiej Trokowicz, Anna Wójcik, Agnieszka Żak
Świt_ebooków 7-8 Bartosz Adamiak, Al...

2077

Młodzieżowa? Polska? Poważnie? Tam są przecie bzdety do kwadratu jeśli chodzi o rzeczywistość współczesnego młodego człowieka.

„Magia kasztana” opowiada o dziewczynie, której rodzice giną w wypadku samochodowym. Główna bohaterka musi pozostawić swoją ukochaną, niewielką miejscowość i wyjechać do Warszawy by zamieszkać z siostrą jej ojca, której praktycznie w ogóle nie zna. Kamili nie jest łatwo. Musi poradzić sobie nie tylko z brakiem rodziców i ogromną tęsknotą za domem, ale także bardziej codziennymi sprawami jak szkoła. Poznaje wiele osób – zarówno tych, bez których nie wyobraża sobie dalszego życia, jak i tych, którzy starają się jej to życie uprzykrzyć.
Niesamowitego „klimatu” nadają książce cytaty zamieszczone na początku każdego rozdziału. Niezwykły jest też sposób patrzenia na świat głównej bohaterki i to w jaki powieść ta pokazuje sytuacje, które spotykają ogromną liczbę ludzi, a których często nie dostrzegamy.
Jest to chyba jedna z pierwszych książek, którą mogę czytać nieskończoną ilość razy, i za każdym porusza mnie tak samo mocno.

Chyba mnie przerosła ta książka,raczej nie jest to historia.Która mnie zachwyciła.
Książka,która adresowano do młodych ludzi,napisana takim dość prosto-trudnym językiem.
Czytając miałem wrażenie,że autorka próbuje mnie na siłę przekonać.

Że oto stworzyła najlepszą książkę świata.
Denerwowali mnie ci bohaterowie.
Tacy jacyś zadufani w sobie,w stylu kozaczenia.

I popisywania się:co to nie ja.
Raczej nie jestem zadowolony z tej literatury.

Czytając miałem wrażenie,że autorka próbuje mnie na siłę przekonać.

Że oto stworzyła najlepszą książkę świata.
Denerwowali mnie ci bohaterowie.
Tacy jacyś zadufani w sobie,w stylu kozaczenia.

I...

Z perspektywy dorosłych życie nastolatków wydaje się bardzo proste. Historia Kamili i jej przyjaciół oraz znajomych pokazuje, że jest niezwykle trudno. Wszystko zaczyna się od śmierci rodziców dziewczyny. Jedyną rodziną, jaka jej została jest ciotka, o której w rodzinie się nie mówiło, ponieważ była odmienna. Jej nieposłuszeństwo wobec ojca sprawiło, że w domu rodzinnym mogła pojawić się dopiero na pogrzebie rodzica, który ją wyklął. Osamotniona nastolatka jest przerażona wizją zamieszkania w Warszawie u takiej osoby.
Na miejscu okazuje się jak bardzo się myliła. Szybkie tempo życia, jakie narzuciła sobie siostra ojca Kamili udziela się i dziewczynie, która nie rozczula się nad sobą, ale ciężko pracuje przez wakacje i poznaje ciekawe osoby. Jedną z nich jest znany reżyser teatralny, który pokaże dziewczynie inny świat i odmieni życie jej nowej rodziny. Nie zabraknie też rozterek miłosnych, problemów z porozumieniem się z nową klasą, złych ocen oraz wyrozumiałych nauczycieli i wiernych kolegów, którzy pomogą Kamili w trudnych sytuacjach.
„Magia kasztana” jest skierowana do nastolatków, którzy borykają się z problemem swoich pierwszych miłości, pracy, odkrywania świata, zmiany szkoły, braku akceptacji wśród rówieśników i wielu innych, które przez nadmiar emocji urastają do gigantycznych rozmiarów. Główna bohaterka może być inspiracją dla młodych ludzi, by szanowali innych i ciężko pracowali, a wszystko w życiu będzie się układało coraz lepiej. Mogę śmiało powiedzieć, że hasłem tej książki nie jest wcale miłość, ale umiejętność dawania siebie w taki sposób, aby nie pozwolić na wykorzystanie i zranienie. W chwilach kryzysów autorka każe pamiętać: „Ludzie potrzebują ciebie, a nie twoich rozterek”.
„Magię kasztanów” polecam gimnazjalistom i licealistom, którzy szukają lekkiej miłosnej historii z dodatkowym przesłaniem.
Książka ukaże się na początku listopada.

Aneta Rzepka od dzieciństwa lubiła książki. Pisanie jest dla niej przygodą i sposobem oderwania się od codzienności. Ma na swoim koncie kilka książek. Jedną z nowo wydanych jest pozycja Magia kasztana, która ukazała się dzięki wydawnictwu Sumptibus.
Kamila traci rodziców. Jest niepełnoletnia, dlatego musi zostać pod opieką kogoś z rodziny. Pada na ciotkę Marię z Warszawy, do której dziewczyna się przeprowadza. Mimo plotek, które roznosiły się po miasteczku, ciotka okazuje się bardzo miłą osobą. Kamila zmienia szkołę, zostawia przyjaciół i chłopaka. Na dworcu nie czeka na nią jednak ciotka. Podchodzi do niej chłopak, który postanawia jej pomóc i odprowadza ją do domu. Marek jest jednym z uczniów Marii, która jakiś czas temu rzuciła zawód nauczyciela i postanowiła prowadzić małą kawiarnię. Jest miłym chłopakiem, któremu wpada w oko Kamila. Chce ją bliżej poznać, jednak dziewczyna nadal przeżywa śmierć rodziców. Kamila zaczyna pracę w kawiarni u cioci, poznaje też reżysera teatralnego, Piotra, który zaprasza ją na próbę. Dziewczyna bierze udział w przesłuchaniach i zostaje obsadzona w sztuce. W szkole Kamila nie ma zbyt wielu znajomych. Marek, z którym chodzi do klasy, stara się dotrzymywać jej towarzystwa. Także klasowy lider, Wojtek, bierze dziewczynę pod swoje skrzydła. Kamili wydaje się, że poznaje jego oczy o niezwykłym kolorze i wspomina chłopaka, którego spotkała kilka lat temu w lesie. Jednak Wojtek nie do końca jest fair wobec dziewczyny – raz jest dla niej przyjacielski, a raz opryskliwy. Dopiero gdy do klasy dołącza Gosia, Kamila ma w końcu szansę na prawdziwą przyjaciółkę.
W książce znajdziemy dwie narracje – pierwsza, trzecioosobowa, opowiada losy Kamili, ale nie tylko. Narrator śledzi również Gosię i przyjaciół dziewczyn. Początkowo książka skupia się na historii Kamili, ale potem do grona głównych bohaterów dołącza Gosia. Drugi typ narracji to pierwszoosobowa opowieść Kamili, która prowadzi pamiętnik i dość nieregularnie opisuje w nim to, czego brakuje w narracji.
Język jest prosty, zdania krótkie. Przyznam, że nie przypadł mi do gustu – niektóre zdania były naprawdę ładnie zbudowane, ale ogólnie fabuła i styl opowiadania nie były zbyt dobre. To lekko naiwna opowieść z happy endem, typowo młodzieżowa. Niektóre zdarzenia były zbyt podkoloryzowane – na przykład Kamila wygrywająca casting bez przygotowania i zachylająca dyrekcję tak bardzo, że dostaje jedną z głównych ról? Kamili w ogóle wiele rzeczy się udawało – miała dwie prace, dwóch adoratorów, świetną przyjaciółkę... Trochę zbyt idealnie. Co prawda powieść zaczęła się naprawdę dobrze – Kamila miała coś na kształt depresji po śmierci rodziców, ale potem szybko się jej pozbyła. Jak na prawie pełnoletnią dziewczynę była dość naiwna, co mnie momentami męczyło.
Głównym wątkiem jest zmiana otoczenia przez młodą dziewczynę i jej sposób na poradzenie sobie z tym faktem. Nowe przyjaźnie, nowa szkoła, wielkie miasto i tak naprawdę obca osoba, która się nią opiekuje – to wszystko tematy, które warto poruszać i dobrze, że znalazły się w tej pozycji.
Wielkim plusem w powieści jest wprowadzenie przyjaźni damsko-męskiej i jej różnych odcieni. Podobało mi się też to, że autorka pokazała, że ludzie mogą zakochać się w każdym wieku. Trochę za dużo było postaci, przez co niekiedy czułam się zagubiona. Być może był to zabieg konieczny, by pokazać różne zachowania. Niestety, w efekcie jednak wszyscy przeżywają coś na kształt katharsis i zmieniają się wewnętrznie...
Ogólnie książka mnie nie zachwyciła. Była dość przewidywalna, niekiedy trąciła naiwnością, choć może patrząc na wiek bohaterów, tak być miało... Wydaje mi się, że jest to książka, którą można przeczytać szybko, ale równie szybko zapomnieć o niej.
Książkę polecam młodszym czytelnikom. Znajdziecie tu kilka interesujących wątków. Jest to lektura, która umili wam wieczór, być może nawet wciągnie w świat wykreowany przez autorkę. Nie spodziewajcie się jednak spektakularnych zwrotów akcji i zaskakujących zdarzeń – to obyczaj, który odda spokojne życie normalnych nastolatków.

Niestety, bardzo bym chciał, ale nie mogę dobrego słowa powiedzieć o tej pozycji. Naiwna opowiastka, narracja prowadzona nieporadnie. Książka nie zaskakuje, od pierwszych stron zniechęca czytelnika. Pozdrawiam!

W szarej rzeczywistośc, w której jestem otoczona wulgarnymi nastolatkami, używającymi w jednym zdaniu więcej wulgarnych słów, niż ja w stanie wielkiego wzburzenia,płaskimi, bezbarwnymi i pozbawionymi celu w życiu, zdarzyła mi sie książka magiczna, pozwalająca uwierzyć, że nie wszyscy nastolatkowie są tacy sami, że większość z nich to młodzi wrażliwi ludzie, którzy potrafią się cieszyć tak drobnymi sprawami jak kasztany. "Magia kasztana" to książka, która nie udaje niczego więcej niż jest, to pięknie, delikatnie opisane historie miłosne. Czyta się ją lekko, ale uważnie, czując niezwykłe ciepło promieniujące z każdej e-strony.

• Young adult
  • :-),:-),:-)
  • Biblioteczka domowa III
  • E-BOOKi
  • Biblioteka!
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Magia kasztana