Podróż na wschód

Wydawnictwo: Czytelnik
Voyage en orient
Bliski Wschód, podróż
mihnoi

Tom sprezentowany tu czytelnikom polskim zawiera wybór zapisków z podróży na Bliski Wschód, do Egiptu, krajów Lewantu, Persji, Turcji... Drukowane one były wraz ze szkicami o wojażach po Niemczech i Austrii w latach 1840-1850, aby zebrane w ostatecznej postaci ukazać się w roku 1851... Wybór polski... daje pierwszeństwo elementowi reporterskiemu, opisom, relacjom obiektywnym. Założeniem jego było skorzystać z tak wrażliwej percepcji, z tej sugestywnej sztuki pióra, aby tą drogą wejrzeć w epokę, w rejony wówczas dla Europejczyków egzotyczne.

źródło opisu: Z przedmowy Marcina Czerwińskiego

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Menandros | 2016-09-23

Dzienniki z podróży wschodnich czołowego depresanta romantyzmu francuskiego. Zadziwiająco wtórne, podobne do setek podobnych relacji z czasów, gdy Europejczycy odkrywali Wschód. Nerval nie dość że wymyślał na potęgę, to co gorsza idealnie wpisywał się w nurt orientalizujący literatury podróżniczej "złotego okresu". Dla nieobeznanych z tego typu tekstami jego dziennik może być jednak ciekawa lekturą.

Basia Kądziołka | 2016-11-13
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: listopad 2016

Ciekawe pamiętniki podróży do Imperium Osmańskiego.Nastrojowa i egzotyczna relacja. Przyjemnie się czyta, choć narrator jest często bezkrytyczny względem Imperium.

Camille | 2014-02-09
Na półkach: Posiadam