Logiczna podstawa metafizyki

Tłumaczenie: Wojciech Sady
Seria: Biblioteka Współczesnych Filozofów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Logical Basis of Metaphysics
filozofia, etyka
Andrzej

Książka stanowi opus magnum Michaela Dummetta, podsumowujące jego wieloletnie ataki na realizm.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/513/logiczna-podstawa-metafizyki.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/513/logiczna-podstawa-metafizyki.html

Andrzej | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Wyjątkowo trudna/wymagająca lektura. Kiedyś (tzn. po opanowaniu sporej dawki wiedzy z zakresu logiki) będe musiał do niej wrócić. Mimo wszystko nawet teraz myślę, że sporo się nauczyłem. Dummett na swój specyficzny sposób pokazuje, dlaczego nie taki realizm oczywisty jak go malują, dlaczego trudno uzasadnić myśl, że każde (s)twierdzenie jest prawdziwe bądź fałszywe. Innym plusem są wnikliwe analizy różnych typów teorii znaczenia, wskazywanie na słabe i mocne punkty różnych stanowisk, opracowanie strategii badań w "najambitniejszym z intelektualnych przedsięwzięć, zmierzającym do uzyskania jasnego poglądu na funkjonowanie języka". Ponadto ta książka to świetny przykład rzetelnej, drobiazgowej filozoficznej roboty.