Hitler
83-7255-960-0
Matacz

Pięćdziesięciosześcioletni profesor Ian Kershaw, obecnie dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu w Sheffield, początkowo zajmował się historią średniowiecza. Przełom w jego zainteresowaniach nastąpił w 1972 roku, gdy wyjechał na kurs języka niemieckiego do małej miejscowości pod Monachium. Nudząc się w pewną deszczową niedzielę - opowiada Kershaw - poszedłem do miejscowej kawiarni, gdzie...

Nudząc się w pewną deszczową niedzielę - opowiada Kershaw - poszedłem do miejscowej kawiarni, gdzie nawiązałem rozmowę ze starszym panem, który okazał się byłym nazistą.

- Wy, Anglicy, powinniście byli pójść z nami na bolszewików - przekonywał mnie. - Straciliście szansę na władzę nad światem!.

Jego wywód wprawił mnie w tak wielkie osłupienie, że postanowiłem zbadać, co działo się w takich małych miasteczkach w okresie hitleryzmu.

Od tamtej pory profesor Kershaw napisał wiele prac o nazizmie, spośród których największą sławę zyskała pierwsza część biografii niemieckiego przywódcy Hitler: 1889-1936, stawiana na równi z klasyczną książką Alana Bullocka Hitler: studium tyranii. Książka ta ukaże się w maju 2001 nakładem wydawnictwa Rebis. Był również konsultantem historycznym serii doskonałych filmów BBC pod tytułem "Naziści", pokazywanych również w Polsce.

Książka jest pasjonującą próbą wyjaśnienia zagadki władzy Hitlera, uosabiającego groźne zjawisko totalitaryzmu. Zarówno poprzez analizę przyczyn subiektywno-psychologicznych, czyli charakteru i cech osobowości Führera, jak i obiektywnych - sytuacji politycznej oraz socjalno-ekonomicznej - autor stara się zanalizować mechanizmy, które doprowadziły do zaistnienia i trwania zbrodniczej Trzeciej Rzeszy, państwa i społeczeństwa niemal do chwili ich klęski i ostatecznego upadku ślepo podporządkowanych woli swego "charyzmatycznego" wodza.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Zielin | 2014-01-18
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Pozycja ta, to nie taka zwykła biografia. Autor skupia się wyłącznie na mechanizmach i okolicznościach, które pozwoliły Hitlerowi zdobyć i utrzymać władzę.

Nurysia | 2017-07-02
Przeczytana: 2004 rok