Relikwiarz

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Pendergast (tom 2)
Wydawnictwo: G+J
Relikwiarz

Policyjni nurkowie znajdują dwa szkielety pogrzebane głęboko w mule na dnie rzeki opływającej Manhattan. Margo Green, kustosz Muzeum Historii Naturalnej, zostaje poproszona o pomoc w śledztwie. Wkrótce przekonuje się, że potrzebna jest nie tylko do rutynowej ekspertyzy antropologicznej. Przyczyną wezwania Margo jest coś, o czym ona sama usiłuje zapomnieć: jej zeszłoroczne doświadczenia, kiedy to polowała na przerażającą bestię zagubioną w piwnicznych korytarzach muzeum.
A wszystko dlatego, że szkielety zdradzają nie tylko ślady wynaturzonych czynów, ale i zniekształcenia, wskazujące jednoznacznie, iż przebudził się drzemiący od dawna potwór.

źródło opisu: http://www.empik.com/relikwiarz-preston-douglas-ch...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/relikwiarz-preston-douglas-ch...»

Kontynuacja wydarzeń przedstawionych w "Relikcie" nie wypada gorzej niż pierwsza część.
Bardzo mi się podobało wykorzystanie tematu tuneli pod Manhattanem i zamieszkującej go społeczności bezdomnych. Dzięki temu udało się momentami uzyskać świetny klimat odcięcia od świata zewnętrznego, wiecznej ciemności i trudnego do zlokalizowania zagrożenia. Akcja jest wartka, a już najbardziej końcówka - przerzucałam ostatnie strony jak najszybciej żeby się dowiedzieć jak skończy się ta historia.
Pomysł na fabułę przypadł mi do gustu, może trochę za mało było tym razem genetyki i badań nad DNA, ale nie jest to wielka wada książki.
Jedyne co mnie trochę denerwowało to używanie nazwy szkorbut jako braku witaminy D (raczej powinna tu być krzywica, szkorbut oznacza brak witaminy C).
Agent Pendergast i tym razem stanął na wysokości zadania, jego przemiany i poświęcenie dla powodzenia misji zrobiły na mnie wrażenie :)
Polecam.

Aleksandra | 2018-05-10

Preston i Child tworzą świetny pisarski duet!

Tym razem autorzy zabierają czytelnika w podróż po mrocznych, wielopoziomowych tunelach znajdujących się pod Nowym Jorkiem, gdzie niemal w każdej chwili można się natknąć na wrogo nastawionych bezdomnych bądź … kolejne mordercze istoty.

„Relikwiarz” jest bezpośrednią kontynuacją „Reliktu”, więc przed sięgnięciem po niego zachęcam do przeczytania pierwszego tomu serii choć autorzy, co pewien czas przypominają poprzednie wydarzenia (niemniej przy późniejszym czytaniu „Reliktu” nie będzie efektu zaskoczenia).

Ta część była dla mnie trochę słabsza. Być może dlatego, że autorzy poruszali mniej kwestii genetycznych, które w „Relikcie” niesamowicie mi się podobały, a być może dlatego, że sporo fragmentów było poświęconych demonstracjom pt: „Odzyskajmy nasze miasto”, które średnio przypadły mi do gustu.

Autorom kolejny raz udało się mnie porwać, szczególnie od połowy książki, gdy akcja gnała naprzód niczym wściekły, szarżujący byk. I...

Jedraz | 2015-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 18 listopada 2015

Relikwiarz... intrygujący tytuł i bardzo ciekawa książka, którą czytało się tak szybko, że gdy akcja się rozwinęła na dobre to "połknąłem" ją w mig.
Bardzo podobało mi się osadzenie fabuły książki w tajemniczych i niezbadanych czeluściach podziemnych tuneli Nowego Jorku oraz podziemne kasty bezdomnych wiodące tam swoje życie. Fajny pomysł, fajna intryga- książka godna polecenia, bo trzyma w napięciu już od samego początku.
No i ten fantastyczny Pendergast- jak zwykle nie zawodzi pomysłowością i swoim zachowaniem, mistrz w swoim fachu. Genialnie wykreowana postać.
Jednym słowem tylko brać i czytać! :)

Marcin B | 2016-03-22
Przeczytana: 21 marca 2016

"Teksańska masakra piłą mechaniczną" - tak w skrócie można by opisać tę pozycję.

Kontynuacja Reliktu wypada już nieco gorzej niż sam Relikt, choć nawiązuje do niego tempem akcji - początkowo nudnym jak książki Grocholi, z czasem nabierającym rozpędu. Na koniec dzieje się tak dużo, iż miałem przekonanie, że czytam coś z Jamesa Bonda.

Widać, że autorzy chcieli wypaść jeszcze lepiej niż w poprzedniej części. Trup ściele się gęsto, aż za gęsto. Momentami książka (a raczej jej czarni bohaterowie) przechodzi w swoiste s-f tracąc cały urok realizmu jaki towarzyszył Reliktowi.

Kilka wątków głównych bohaterów zupełnie nie potrzebnie rozwijane w tej kontynuacji, szczególnie Smithbacka, z którym męczyłem się przez całą książkę. Jedyny plus to oczywiście agent Pendergast, który nic nie stracił ze swej postaci.

Relikwiarz jako kontynuacja niczym nie zaskakuje. Jedynie zdemaskowanie prowodyra całej tej historii ratuje tę pozycję.

Mieczysław | 2017-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Sięgnąłem wreszcie po ciąg dalszy "Reliktu". To też zgrabna straszna bajeczka, chyba nawet ciut lepsza od pierwszej części. Opis tajemniczych, mrocznych i wyjątkowo niebezpiecznych podziemi NY tworzy niesamowity klimat powieści. Rażą trochę bzdurki dotyczące chemii (np. ostra woń metanu), czy biochemii. Autorzy powinni jednak zasięgać opinii od kogoś dysponującego podstawową wiedzą na ten temat, gdyż lepiej w ogóle nie nauczyć niż nauczyć źle. W sumie jednak nie jest to podręcznik naukowy, a lekka powiastka do straszenia i (jeżeli ktoś lubi się bać) to przeczytać warto.

Inez | 2014-06-14
Przeczytana: 21 maja 2014

,,Relikwiarz,, duetu Preston/Child jest pozycja zdecydowanie godna uwagi. W opowiadaniu pojawiaja sie bardzo interesujace postacie. Czyta sie swietnie, bo doswiadczylam mozliwosci wyobrazenia sobie miejsc przedstawionych w ksiazce. Wspaniale wykreowane postacie bohaterow. Porywajaca fabula i liczne zwroty akcji oraz duzo napiecia, to to co czyni ksiazke wyjatkowo ciekawa. Uwazam powiesc za dopracowana i szczegolowa, a dodatkowym plusem jest specjalistyczne slownictwo dotyczace badan genetycznych. To pierwszorzedny thriller, ktory czytalam z dreszczykiem emocji, az do konca. Polecam.

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Świetna lektura na wiosenne dni. A zwłaszcza wieczory. Książka podobała mi się już od pierwszej strony, i pozostało tak aż do końca. Chociaż w końcówce bohaterom poszło chyba trochę zbyt łatwo. Mimo tego "Relikwiarz" potrafił mnie wciągnąć na długie godziny. Nie było mi jeszcze dane przeczytać "Relikt", ale skoro jego kontynuacja jest tak dobra, to sięgnę po niego bez wahania. Uważam "Relikwiarz" za pozycję zdecydowanie godną uwagi.

LadyBoleyn | 2011-08-30
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

O swoim zamiłowaniu o thrillerach i kryminałach pisałam nieraz – uwielbiam intrygi, tajemnice i niespodzianki, które na swojej drodze spotykają zwykli ludzie, ciekawi przyczyn zbrodni, lub dzielni detektywi, którzy dniem i nocom potrafią myśleć o sprawie, jaka trafiła na ich biurko. Nieraz nie potrafiłam oderwać się od książki, dopóki nie poznałam rozwiązania zagadki, komplikującej niejedno ludzkie istnienie. Godnych uwagi i zapamiętujących w pamięć thrillerów jest niewiele. Do końca nie jestem przekonana, czy „Relikwiarz”, który wyszedł spod pióra dwóch amerykańskich pisarzy – Douglasa Prestona i Lincolma Childa, można byłoby zaliczyć do grona tego typu powieści. Całości zabrakło kilku elementów, choć i również nie można pominąć słów, pochwalających dzieło owych autorów.

Na dnie rzeki opływającej Manhattan, policyjni nurkowie odnajdują dwa szkielety. O pomoc w śledztwie i ustaleniu tożsamości ofiar zostaje poproszona Margo Green, kustosz Muzeum Historii Naturalnej, która...

Jarosław Jastrzębski | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

W recenzjach piwa często mówi się, że jest "pijalne", to o książce jak? "czytalna?" :D.
"Relikwiarz" jest kontynuacją "Reliktu". Okazuje się, że...aaa nie będę zdradzał ;) Powiem tylko, tyle, że poziom literacki utrzymany, chociaż to taka trochę "powtórka z rozrywki", a oczekiwałem czegoś więcej. Co prawda na czytelnika czeka kilka nieoczekiwanych rozwiązań i pułapek, ale mam pewien niedosyt.

Shetani | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 lutego 2014

Druga część "Reliktu", który był znakomitą lekturą. Uwielbiam duet tych panów i to się chyba nigdy nie zmieni. Zawsze potrafią mnie zadziwić, a ich pomysły są świetne. Wykonanie również - dopracowana i szczegółowa powieść, gdzie można znaleźć nawet specjalistyczne słownictwo dotyczące badań genetycznych - a to mój konik, więc byłam po raz kolejny urzeczona. No i znowu pojawił się mój ulubiony agent specjalny, Pendergast! Ten bohater to mistrzostwo. "Relikwiarz" posiada wciągającą i porywającą fabułę, świetne zwroty akcji, sporo napięcia i takie momenty, w których wszystko zwiększa się do maksimum. Napisana została doskonałym językiem, który jest bardzo przyjemny w odbiorze - jeszcze bardziej potęguje on możliwość wyobrażenia sobie wszystkich miejsc i bohaterów.
Zdecydowanie polecam lekturę tej powieści - idealna rozrywka.